Huomasin asentaessani F-Securen virustorjuntaa että se sisältää Backweb nimisen ohjelman. Haulla Backweb löytyy netistä erittäin paljon sivuja ja niissä todetaan että se on eräänlainen vakoiluohjelma eli spyware ! Se lähettää tietoa F-Securelle koneestasi mutta mitä ? Outoa on että muut virustorjuntaohjelmat eivät tuota tarvitse päivittyäkseen.
F-Secure vakoilu
Harri
152180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllähän se sisältää Backweb-nimisen ohjelman, mutta onko se spyware, sitä en ainakaan minä tiedä. Sanottiinko niillä (luotettavilla?) sivuilla, että se ohjelma joka tulee F-securen mukana on spyware ohjelma, vai että saman niminen spyware on olemassa? Ja se muakin ihmetyttää, että jos se on pelkästään päivitystä varten, niin miksi tarvitaan sellainen erillinen ohjelma päivittämiseen, kun missään muussa tapaamassani AV-ohjelmassa ei ole sellaista. Ja minkä takia esim. Ad-aware ilmoittaa, että se on spyware? Ellei se ole, niin mahtaisikohan olla suurikin vaiva muuttaa sen koodia siten, että spyware ohjelmat eivät sitä luulisi spywareksi?
>>>Ja se muakin ihmetyttää, että jos se on pelkästään päivitystä varten, niin miksi tarvitaan sellainen erillinen ohjelma päivittämiseen, kun missään muussa tapaamassani AV-ohjelmassa ei ole sellaista.Ja minkä takia esim. Ad-aware ilmoittaa, että se on spyware?
..vaan Backweb-ohjelmiston avulla koneesi viruskuvauskannat pidetään ajan tasalla. Ad-awaren vanhemmat versiot varoittivat virheellisesti ohjelmasta, nykyiset versiot eivät sitä enää tee.
ja täältä lisätietoa:
http://www.f-secure.com/products/backweb/backweb.shtml
Ei ole vakoiluohjelma eikä mikään muukaan haittaohjelma tai tietoturvaongelma. BackWeb ei lähetä mitään tietoja käyttäjien koneiltä F-Securelle. Spyware on kaiken lisäksi virheellinen tulkinta, koska ohjelma tulkitaan pikemminkin adwareksi. Tuo taas johtuu siitä, että BackWebin kautta on mahdollista lähettää käyttäjien koneille flashejä (esim. mainoksia). F-Secure ei tätä tee (=virustiedotuksia) ellei käyttäjä sitä halua, ja sen voi kytkeä asetuksistakin pois päältä.
Tuolla kahdessa ylimmässä viestissä on lisäksi virheellisiä OLETTAMUKSIA, joista yksi on se, ettei mikään muu virustorjuntaohjelma käytä tällaista. Vielä 90-luvun lopulla mm. McAfee käytti juuri BackWebiä samaan tarkoitukseen kuin F-Secure.
Ad-awarekaan ei enää tulkitse kyseistä ohjelmaa haittaohjelmaksi, kuten "virustohtori" tuossa ylempänä totesikin. Spybotkin varoittaa poistamasta BackWebiä siinä tapauksessa, että se on tietoisesti asennettu eli mm. juuri F-Securen tapauksessa.
Eli siis ei ole spyware tms. Ja tarkemmin lukiessasi huomaa, että en olettanut, enkä ollut tutkinutkaan onko jossain samanlainen ratkaisu, vaan totesin, että en ainakaan minä ole kyseistä ratkaisua muilta valmistajilta tavannut. Elikä siis viittasin siihen, että jossain saattaa olla, mutta ei ainakaan uusimmassa/suosituimmissa. Myös se, että kyseinen ratkaisu oli käytössä 90-luvun lopussa, kertoo jo paljon. En ole historian tutkija, ja tämä tulikin yllätyksenä, että vielä neljä vuotta sitten tämä oli varsin suosittu tapa päivittää AV-ohjelmia. Mutta miksiköhän muut valmistajat ovat luopuneet tästä ja kehittäneet uudet tavat päivittää ohjelmansa?
sitä myös, f-secure ei ainoana joka siihen on jämähtänyt.. muitakin on, ohessa luettavaa:
http://www.pestpatrol.com/PestInfo/B/Backweb.asp
Mistä varmasti tiedät että tuota ohjelmaa käytetään VAIN päivitykseen ? Se voi lähettää koneesi kaikki perustiedot F-Securelle,kuten mitä ohjelmia sinulla on jne. Windowsin päivitys on samantyyppinen. Et tiedä mitä tietoja se lähettää Bill Gatesille. Ehkä olen vainoharhainen mutta juuri suuret yritykset tuntuvat harrastavan vakoilua eniten (Sonera)
Component contains no reporting capabilities of any kind and should not be considered spyware.
http://www.f-secure.com/support/technical/av5/support-issue-2003070900.shtml
Jos on niin vainoharhainen jotta luulee F-securen ja Microsoftin vakoilevan yksityis henkilöiden tietokoneita niin on silloin parasta lopettaa tietokoneen käyttö kokonaan.
Mietippä hieman mitä hittoa satojea miljoonien tietokoneiden käyttäjien koneissa olevalla tiedolla esim. f-secure tai Microsoft yhtään mitään tekisi?
älä jätä sitä kaikkein oleellisinta lausetta kuitenkaa pois. Eli "According to BackWeb Technologies..." mikä käytännössä tarkoittaa että sinun pitää vain luottaa juutalaisen militaristin sanaan tästä asiasta että emme ole antamassa tiedostolle käskyä välittää ylimääräistä tietoa ja/tai ladata ja asentaa muita ohjelmia. Jos joku olisi vuosia sitten esittänyt että Sonera (pääomistaja suomen valtio) salakuuntelee ja seuraa heistä juttuja tekevien toimittajien puhelimia ja liikkeitä sekä samalla useita asiaan liittymättömiä yksityishenkilöitä niin voin kuvitella kuinka täällä olisi isoilla kirjaimilla toitotettu kuinka soneran sivuilla lukee että näin ei ole mahdollista tehdä ja että jos tosiaan on näin vainoharhainen niin pitäisi lopettaa kännykkään puhuminen kokonaan.
Heh, menee tosiaan jo hieman vainoharhaisuuden puolelle ja sivuraiteille tämä keskustelu.
Samalla ajattelumallillahan emme voi tietää mistään ohjelmasta, joka päivittää itsensä automaattisesti, että mitä se todellisuudessa tekee tai asentaa. BackWeb on vain joutunut aikoinaan Spy-/adwaren tunnistusohjelmien kynsiin sen takia, että jotkut kyseenalaiset firmat ovat käyttäneet BackWeb Liteä väärin.
Kuten aiemmin olen jo monta kertaa todennut, Ad-aware on poistanut sen listoiltaan ja Spybotkin tunnistaa sen vain adwareksi, ei spywareksi. Siis Lavasoftin ja Kollan mukaankaan se ei sisällä "raportointimahdollisuutta".
Noh, itselläni ei ole tähän keskusteluun enää enempää annettavaa, muuten menee saman asian jankkaamiseksi. Jos joku vielä tämän keskustelun jälkeenkin epäilee F-Securen vakoilevan itseään, niin ei voi mitään. :-)) Minulle ainakin riittää omat tietoni asiasta, sekä se, että käytän yhtä maailman parhaimmista virustorjuntasoftista.
Omasta puolestani kiitän kaikkia keskusteluun osallistuneita ja toivotan oikein hyvää Joulua kaikille!
Backweb ei ole niinkään spyware tai adware mutta sisältää kylläkin troijalaisen. Tosin ehkä sitä voi pitää tässä tapauksessa "hyvänlaatuisena".
On kyllä ensimmäinen kerta kun kuulen BackWebin sisältävän troijalaisen...
Troijalainen on ohjelma, joka on naamioitu hyödylliseksi ohjelmaksi, mutta tekeekin jotain aivan muuta, mitä käyttäjä luulee, yleensä tuhoja. F-S:n BackWeb toimii juuri niin kuin sen pitääkin: lataa ja asentaa tiedostoja (päivitykset) taustalla sekä näyttää jo aiemmin mainitsemiani tiedotteita/mainoksia jos käyttäjä niin haluaa. Tuon ominaisuuden takia se juuri tulkitaan joidenkin ohjelmien toimesta nimenomaan adwareksi.
Spybotin kuvaus BackWebistä: Background downloaded pop-up ads.
Kuten aiemmin jo todettu Ad-aware ei tulkitse sitä enää miksikään haittaohjelmaksi ja Spybotkin varoittaa poistamasta sitä jos käyttäjä on sen tietoisesti koneelleen asentanut.
Oppia ikä kaikki, CPR. Troijalainen on ohjelma joka noudattaa troijalaisten toimintaperiaatetta. iadhide3.dll tekee tarkemmin tutkittuna juuri näin. vaikka sille ei tällä hetkellä olisi annettu käskyä lähettää tai ladata kuin f-secureen liittyviä tiedostoja ei ole mitään estettä mikä estäisi sitä tekemästä muutakin haluttaessa. Tämä täysin teoreettisella tasolla tietenkin eli tuskin kannattaa mennä hätiin tämän takia ihmiset.