Elikkäs mitä ne mahtaa olla? Tai lähinnä että mitä haittaa niistä on ja mitä ne aiheuttaa? Mistä niit tulee?
Mikäpä olisi sitten xp:lle paras ohjelma niitä vastaan, virusohjelmana f-secure. Se ei kai sellaista itsessään sisällä?
Mikäpä olisi sitten xp:lle paras ohjelma niitä vastaan, virusohjelmana f-secure. Se ei kai sellaista itsessään sisällä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä on mielestäni aika hyvä vakoiluohjelma tallaiselle amatöörille.
007 Spy Software is a stealthy monitoring program which allows you to secretly track all activities of computer users and automatically deliver logs to you via Email or FTP, including email sent, Web sites visited, files operations, every keystroke, username and password, online conversation, and take screen snapshots at set intervals just like a surveillance camera directly point at the computer monitor. With this powerful tool you will be able to see exactly what people have been doing online and off-line just like you are looking at the computer monitor over their shoulders!
http://www.e-spy-software.com
http://www.markusjansson.net/
Menee vainoharhaisuuden puolelle. Ei hyvä, ei hyvä.
Lainaus sivulta: http://www.ficora.fi/suomi/tietoturva/haittaohj.htm
[lainaus]
Spyware-ohjelmat ovat ohjelmistoja, jotka tutkivat tietojärjestelmän tiedostoja. Nämä tiedot lähetetään taas eteenpäin Spyware-ohjelmistossa määritettyyn osoitteeseen. Spyware-ohjelmistoja voidaan käyttää apuna esimerkiksi ohjelmistojen käyttäjiä kartoitettaessa tai hyökkäyksen valmistelussa.
[lainaus]
Tavallisesti kuitenkin asialla ovat kierot mainostajat kun internetistä putkahtaa vakoiluohjelma koneelle. Ohjelma seurailee missä sivuilla käyttäjä liikkuu ja yrittää myös saada selville sähköposti-osoitetta, että roskapostittajat saisivat lisää asiakkaita. Vakoiluohjelmia on monellaisia ja tarkoitus saattaa vaihdella, mutta toiminta periaate on yleensä sama. Harvoin niistä kuitenkaan on yhtä vakavaa haittaa kuin viruksista.
2 parasta scannaus ja poisto ohjelmaa:
spybot search & destroy - http://www.safer-networking.org/
Ad-aware - http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/
Mitä kun minulla ei ole mitään vakoiluohjelmien poistajaa, virusturva on kunnossa. Mutta ei minun koneelle ole ängennyt yhtään mainosta ja enkä yhtää roskapostiviestiä en ole saanut. Että onko "pakko" olla jokin Ad-awaren kaltanen ohjelma.
Suosittelemani vakoiluohjelman "007 Spy Softwaren" piirteisiin kuuluu, ettei se ilmoittele itsestään vakoiltavalle.
Asentaminen muiden koneisiin myös verkon kautta on nopeaa ja helppoa kuin kahvin keitto. Sanoisin että etätyötä parhaimmillaan.
Ei vakoiluohjelmat ole viruksia vaan täysin laillisia seuranta ohjelmia.
Siksei virustorjuntaohjelma poista kaikkia spywareja koska virustorjunta firma sais syytteen.
Kannattaa vaan loudata ad-aware poistaa se ainakin Alexa nimisen mainostajien vakoiluohjelman
Spywaret hidastaa konetta kun ne tutkii mm.cookiesit, sellaiset kolmannen osapuolen evästeet joilla saa selville että sun koneesi numero on käynyt sen ja sen IP-numeroisilla sivuilla jne.
Kannattais myös http://www.zonelabs.com/ palomuuri loudata -basic zonealarm- on ilmainen,
jottei huijarit kaappaa konettas palvelimeksi.
Johtuukohan siitä kun olen otsikon mukaisella ohjelmalla skannannut koneeni JOKA päivä, roskaposti hotmailiin on loppunut lähes kokonaan?
Ja vielä saako Ad-aware 6:lla automaattisesti etsimään näitä vakoiluohjelmia?(Suomenkielinen versio)