tukivarret

Autoni on mondeo 1.8 stw, vm.98 ja ongelma on yhä lisääntynyt etupään tärinä vars. huonolla alustalla. Mahtaako yksi syy olla (vetoakselien lisäksi)alatukivarsien kumipuslien kunto. Ainakin takimmaiset näyttävät kuluneilta. Kannattaako vaihtaa koko tukivarret vai pelkät puslat ? Onko kokemuksia, ajettu alle 100 tkm.
51010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Alatukivarsi musta? jossa Ala pallo kiinni.Voikohan niitä nykyäänkään vaihtaa kumi puslia vai pitääkö ostaa ao osa.
Nitä menee.Joskin ei tiuhaan.Muistelisin.
Tosin laaduissa hieman heittoja. Toiset tosi kestäviä ja toinen meni nopsempaa.Kesto..noin 100 thk.
Onko etupyörän laakereissä ääntä tai välystä.
Tarkista!! (Tärinä).Pitää ääntä mutkaa ajettaessa..Jos on välystä mutta ei ääntä.ei hätää.Mutta ääni .Laakerin vaihtoon nopsaan!.
Ps takapyörän laakereihin ei tarvinnut kokea koko auton iän aikana.

Äänestä

Huonot puslat aiheuttaa kolinaa tai vetelyä rikkoutumistavasta riippuen. Eli veteleekö (puoltaako) kiihdytyksessä tai moottorijarrutuksessa, koliseeko kuopissa? Tärinä yleensä johtuu muusta viasta, esim. vetareista tai levyistä. Kolina voi johtua myös koiranluista, pallonivelistä tai raidetangon päistä. Onko se tärinää vai kolinaa, eli täriseekö ratti?

Äänestä
  • Etupään korjauksia tähän asti: molemmat raidetangonpäät ja mol.koiranluut vaihdettu, sis.vetonivelet pesty ja uudelleen rasvattu. Tärisee ja kolisee vars. kuopissa ja huonolla pinnalla ja myös tien kaltevuus vedätyttää. Takapuslista näyttää kuin kumi irronnut. Motonet kyllä myy myös puslia erikseen n. 6-10 €/kpl. Ps. ratti tärisee aika tavalla.(katsastettu elokuussa)

    Äänestä

  • rapa-ripa kirjoitti:

    Etupään korjauksia tähän asti: molemmat raidetangonpäät ja mol.koiranluut vaihdettu, sis.vetonivelet pesty ja uudelleen rasvattu. Tärisee ja kolisee vars. kuopissa ja huonolla pinnalla ja myös tien kaltevuus vedätyttää. Takapuslista näyttää kuin kumi irronnut. Motonet kyllä myy myös puslia erikseen n. 6-10 €/kpl. Ps. ratti tärisee aika tavalla.(katsastettu elokuussa)

    Mulla lähti kerran se vaimennuskumi läskeineen irti ja se aiheutti vetelyä mutta ei kolinaa. Yks pusla oli vaan väsynyt ja aiheutti kolinaa, katsastuksessa käskettiin vaihtaa. Puslia saa kyllä irtaallaan, mutta jos yhtään ei ole vasta vaihdettu eikä myöskään palloniveliä, kannattaa vaihtaa tarvikkeena koko tukivarret, hinta suunnilleen sama ja paljon helpompaa. Tuo tärinä taas tosiaan voi johtua levyistä, rattaista tai nivelistä.

    Äänestä

Omaan mondeoon vaihdatin jokin aikaa sitten pelkät puslat vain. Puslia löytyy myös muualta kuin motonetistä. Ongelmia ei ole ollut ja rahassakin säästi. Merkkiliikkeestä käskivät vaihtaa koko tukivarret, mutta ilmeisesti vain rahastusta ja varman päälle ottamista. Eihän niistä tietysti uuden veroisia tule siinä mielessä että voihan uusi pusla ehkä irrota sieltä helpommin kuin kokonaan uudesta tukivarresta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rapa-ripa kirjoitti:

Autoni on mondeo 1.8 stw, vm.98 ja ongelma on yhä lisääntynyt etupään tärinä vars. huonolla alustalla. Mahtaako yksi syy olla (vetoakselien lisäksi)alatukivarsien kumipuslien kunto. Ainakin takimmaiset näyttävät kuluneilta. Kannattaako vaihtaa koko tukivarret vai pelkät puslat ? Onko kokemuksia, ajettu alle 100 tkm.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu