Uusi kone

Olen hommammassa uuden tehokaan koneen kriteerinä tehokkuus, luotettavuus ja tietysti hinta.

Onko suositusta millaisen emon ja prossun kannataisi hommata ?

Myös linkit testeihin kiinostaa !

Terveisin,


Teppo.
171269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Laita emoksi Abit AI7 ja prossuksi joku 2.6 - 3 gigainen (800 MHz FSB). Keskusmuistiksi kaksi samanlaista kampaa, niin saat muistit skulaamaan 800 MHz nopeudella. Kingston HyperX 433 on hyvä ja kohtuu edullinen muisti.

http://www.hardocp.com/article.html?art=NTQx

Äänestä
  • Joo 3,0GHz Pentium ja siihen esim Asus PC4800
    Deluxe. Noita emolevyjä on niin paljon hyviä.

    Äänestä

  • TrippleX kirjoitti:

    Joo 3,0GHz Pentium ja siihen esim Asus PC4800
    Deluxe. Noita emolevyjä on niin paljon hyviä.

    korjaus emo oli Asuksen P4C800

    Äänestä

  • TrippleX kirjoitti:

    korjaus emo oli Asuksen P4C800

    Kiitos vihjeistä !

    Kaverit kertoi, että esim. 800 MHz:n muistella
    sattaa tulla lämpöongelmia ja tuuletus pitää olla
    hyvin hoidettu.

    Onko tietoa millä komponenteilla vältän
    lämpenemisongelman ?

    Lisäksi olisi mukava jos kone olisi suht hiljainen. Mikä tähän olisi hyvä ratkaisu ?


    Kiitos jos etukäteen !


    Teppo.

    Äänestä

  • Uusi Kone kirjoitti:

    Kiitos vihjeistä !

    Kaverit kertoi, että esim. 800 MHz:n muistella
    sattaa tulla lämpöongelmia ja tuuletus pitää olla
    hyvin hoidettu.

    Onko tietoa millä komponenteilla vältän
    lämpenemisongelman ?

    Lisäksi olisi mukava jos kone olisi suht hiljainen. Mikä tähän olisi hyvä ratkaisu ?


    Kiitos jos etukäteen !


    Teppo.

    No ei tule "800 MHz muisteilla" lämpöongelmia. Siinä käytetään kahta normaalia 400 MHz muistikampaa yhtä aikaa kahdella muistikanavalla, josta saadaan laskennallisesti 800 MHz. Muistikampojen täytyy olla samanlaisia kooltaan ja spekseiltään. Mä luulen, että alla oleva muistipaketti olisi sulle sopiva. Muistit toimii 2-3-3-6 asetuksilla ja lisäksi niissä on heat spreaderit. Niiden ansiosta lämmöistä ei pitäisi tulla ongelmia normaaliasetuksilla.
    http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0461404209224

    Äänestä

  • Uusi Kone kirjoitti:

    Kiitos vihjeistä !

    Kaverit kertoi, että esim. 800 MHz:n muistella
    sattaa tulla lämpöongelmia ja tuuletus pitää olla
    hyvin hoidettu.

    Onko tietoa millä komponenteilla vältän
    lämpenemisongelman ?

    Lisäksi olisi mukava jos kone olisi suht hiljainen. Mikä tähän olisi hyvä ratkaisu ?


    Kiitos jos etukäteen !


    Teppo.

    Joo tuo P4 3,0Ghz on vakiotuulettimellakin aika
    hiljainen ei todellakaan häiritsevää melua.
    Ja jos haluat panostaa lisää meluttomuuteen,niin
    kannattaa ostaa laadukas kotelo se auttaa tosi paljon. Ja nuo muistit ei tosiaankaan tuota
    mitään lämpö ongelmia.

    Äänestä

  • TrippleX kirjoitti:

    Joo tuo P4 3,0Ghz on vakiotuulettimellakin aika
    hiljainen ei todellakaan häiritsevää melua.
    Ja jos haluat panostaa lisää meluttomuuteen,niin
    kannattaa ostaa laadukas kotelo se auttaa tosi paljon. Ja nuo muistit ei tosiaankaan tuota
    mitään lämpö ongelmia.

    Niin jos sillä hinnalla on iso merkitys, niin kannattaisi mieluummin lähtä AMD-puolelle. Tehokkaampi kone, pienemmällä hinnalla. P4:n etuja olisi taas tuo hiljaisuus ja ehkä vähän parempi vakaus.

    Abit NF7-S v2.0
    AMD Athlon XP B 2500
    2 * 256MB DDR400 (esim. Kingston)
    ja kotelona Antec Sonata on kohtuu hiljainen

    Nämä pitäisi irrota siihen ~450e
    Sitten tietysti kiintolevy(t), CD/DVD-asema(t) muut oheislaitteet

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Niin jos sillä hinnalla on iso merkitys, niin kannattaisi mieluummin lähtä AMD-puolelle. Tehokkaampi kone, pienemmällä hinnalla. P4:n etuja olisi taas tuo hiljaisuus ja ehkä vähän parempi vakaus.

    Abit NF7-S v2.0
    AMD Athlon XP B 2500
    2 * 256MB DDR400 (esim. Kingston)
    ja kotelona Antec Sonata on kohtuu hiljainen

    Nämä pitäisi irrota siihen ~450e
    Sitten tietysti kiintolevy(t), CD/DVD-asema(t) muut oheislaitteet

    Tuo AMD 2500 on hepponen kone jos tehoa haet

    Äänestä

  • mika kirjoitti:

    Tuo AMD 2500 on hepponen kone jos tehoa haet

    on kuitenkin hyvä.

    Ja hintasuhteiltaan mielestäni paras vaihtoehto, kannattaako tosiaan maksaa 200e enemmän prossusta jossa ei kuitenkaan tehoja ole kuin 400MHz enemmän? Kukin tavallaan... Mieluummin ostaa vaikka hyvän tuulettimen ja kellottaa kiinni tuon 400MHz, eikä vakaus juuri kärsi.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    on kuitenkin hyvä.

    Ja hintasuhteiltaan mielestäni paras vaihtoehto, kannattaako tosiaan maksaa 200e enemmän prossusta jossa ei kuitenkaan tehoja ole kuin 400MHz enemmän? Kukin tavallaan... Mieluummin ostaa vaikka hyvän tuulettimen ja kellottaa kiinni tuon 400MHz, eikä vakaus juuri kärsi.

    En tiedä mitä höpiset "MIE" mutta kellotaajudessa
    on kyllä enemmän eroa kuin tuo 400MHz tietääkseni AMD 2500 Bartonin kellotaajuus on
    1833Mhz eli oman laskupääni mukaan eroa on
    1167MHz eli hiukan enemmän kuin tuo 400MHz.
    Lisäksi ulkoinen kaista P4 3000MHz:ssa on 800Mhz
    ja AMD 2500 Bartonissa VAIN 333MHz
    Eli kyllä P4 on varmaan kalliimpikin kun on huomattavasti tehokkaampi kuin tuo AMD.
    PS. EN usko että kellotat sitä AMD 2500 Bartonia
    tuon Pentiumin tasolle ilman huomattavan kallista jäähdytystä,eikä taida onnistua siltikään

    Äänestä

  • TrippleX kirjoitti:

    En tiedä mitä höpiset "MIE" mutta kellotaajudessa
    on kyllä enemmän eroa kuin tuo 400MHz tietääkseni AMD 2500 Bartonin kellotaajuus on
    1833Mhz eli oman laskupääni mukaan eroa on
    1167MHz eli hiukan enemmän kuin tuo 400MHz.
    Lisäksi ulkoinen kaista P4 3000MHz:ssa on 800Mhz
    ja AMD 2500 Bartonissa VAIN 333MHz
    Eli kyllä P4 on varmaan kalliimpikin kun on huomattavasti tehokkaampi kuin tuo AMD.
    PS. EN usko että kellotat sitä AMD 2500 Bartonia
    tuon Pentiumin tasolle ilman huomattavan kallista jäähdytystä,eikä taida onnistua siltikään

    Ainiin unohdin vielä mainita että P4 3,0GHz
    ja muutkin uudet P4 tukee Hyper-Threading
    teknologiaa joka parantaa suorityskykyä entisestään.

    Äänestä

  • TrippleX kirjoitti:

    Ainiin unohdin vielä mainita että P4 3,0GHz
    ja muutkin uudet P4 tukee Hyper-Threading
    teknologiaa joka parantaa suorityskykyä entisestään.

    Miten pimennossa olet ollut jos sinulta on mennyt ohi AMD ja Intel -lankkujen tehomerkinnät?

    Tehoiltaan 1833MHz AMD vastaa 2500MHz Pentiumia. Siitä tuo esim. 2500 merkintä AMD lankuissa tulee.

    Eli jos verrataan 3GHz Pentiumiin niin varsinaista tehoeroa tulee se 500MHz. Mielestäni tuo ei ole kahdensadan euron väärti ero.

    Turha tässä kellotaajuuksien määrää on suoraan verrata, kun on kysymys kahdesta täysin eri alustasta.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Miten pimennossa olet ollut jos sinulta on mennyt ohi AMD ja Intel -lankkujen tehomerkinnät?

    Tehoiltaan 1833MHz AMD vastaa 2500MHz Pentiumia. Siitä tuo esim. 2500 merkintä AMD lankuissa tulee.

    Eli jos verrataan 3GHz Pentiumiin niin varsinaista tehoeroa tulee se 500MHz. Mielestäni tuo ei ole kahdensadan euron väärti ero.

    Turha tässä kellotaajuuksien määrää on suoraan verrata, kun on kysymys kahdesta täysin eri alustasta.

    Älä höpötä. Amd 1833MHz kello ei tod. vastaa 2500Mhz penaa.
    Noi amd:n merkinnät vastas joskus p3-aikaan inteliä, mut tää on nykyaikaa:
    http://www.tomshardware.com/cpu/20030623/p4_3200-07.html

    Äänestä

  • toinen mie kirjoitti:

    Älä höpötä. Amd 1833MHz kello ei tod. vastaa 2500Mhz penaa.
    Noi amd:n merkinnät vastas joskus p3-aikaan inteliä, mut tää on nykyaikaa:
    http://www.tomshardware.com/cpu/20030623/p4_3200-07.html

    Eipä sitten taidakaan aivan vastata.

    Joka tapauksessa. Kun ostaa uutta konetta niin kannattaa miettiä miten paljon sitä tehoa tarvitsee. Toki jos on todellinen himo-pelaaja tai ammatti-kuvankäsittelijä niin ehkä se tehokkain mahdollinen on silloin hyvä ratkaisu. Jos budjetilla mennään niin sitten mielestäni AMD.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Eipä sitten taidakaan aivan vastata.

    Joka tapauksessa. Kun ostaa uutta konetta niin kannattaa miettiä miten paljon sitä tehoa tarvitsee. Toki jos on todellinen himo-pelaaja tai ammatti-kuvankäsittelijä niin ehkä se tehokkain mahdollinen on silloin hyvä ratkaisu. Jos budjetilla mennään niin sitten mielestäni AMD.

    Et voi mitenkään perustella budjetilla prossujen eroa. Esim. ed. testistä poimit about samantehoiset prossut p4 2.4G 533-väylällä hinta noin 175e ja XP 3200 351e. Xp3000 on selvästi halvempi, 225e, mutta myös selvästi hitaampi. Amd nyt vaan on 32-bittisissä tippunut kärryiltä. Ja näiden hintojen päälle tulee vielä uusi siili/cooleri, noin 15e. Amd:n omilla kun ei tee yhtään mitään.

    Äänestä

  • toinen mie kirjoitti:

    Et voi mitenkään perustella budjetilla prossujen eroa. Esim. ed. testistä poimit about samantehoiset prossut p4 2.4G 533-väylällä hinta noin 175e ja XP 3200 351e. Xp3000 on selvästi halvempi, 225e, mutta myös selvästi hitaampi. Amd nyt vaan on 32-bittisissä tippunut kärryiltä. Ja näiden hintojen päälle tulee vielä uusi siili/cooleri, noin 15e. Amd:n omilla kun ei tee yhtään mitään.

    Intelin koneet osaavat hyödyntää muisteja ja näyttistä AMD:tä paremmin. Nuo testithän mittasivat suorituskykyä graafisissa tehtävissä.

    Tuossa on vertailua pelkästään CPU:n käytöstä:
    http://www.tomshardware.com/cpu/20020506/p4b-09.html

    Ja Athlonit pärjää varsin hyvin Pentiumeja vastaan.

    Jos nyt unohdetaan pelkästään prossujen vertailu ja palataan taas kokonaistehoihin niin olet oikeassa, että tuosta P4 2,4GHz teholuokasta alkaen Intelit on parempi vaihtoehto. Mutta edelleen, tarviiko vielä tällä hetkellä ostaa noin tehokkaita? Se 2500 luetaan vielä nykypäivänä yleisesti ottaen tehokkaaksi koneeksi ja sillä pärjää varsin hyvin.

    Äänestä

  • mie kirjoitti:

    Intelin koneet osaavat hyödyntää muisteja ja näyttistä AMD:tä paremmin. Nuo testithän mittasivat suorituskykyä graafisissa tehtävissä.

    Tuossa on vertailua pelkästään CPU:n käytöstä:
    http://www.tomshardware.com/cpu/20020506/p4b-09.html

    Ja Athlonit pärjää varsin hyvin Pentiumeja vastaan.

    Jos nyt unohdetaan pelkästään prossujen vertailu ja palataan taas kokonaistehoihin niin olet oikeassa, että tuosta P4 2,4GHz teholuokasta alkaen Intelit on parempi vaihtoehto. Mutta edelleen, tarviiko vielä tällä hetkellä ostaa noin tehokkaita? Se 2500 luetaan vielä nykypäivänä yleisesti ottaen tehokkaaksi koneeksi ja sillä pärjää varsin hyvin.

    Toi on vaan puoltoista vuotta vanha testi, missä on vanhemmat pentit testissä. Uudemmat Northwoodit, 533-väyläset onkin huomattavasti nopeampia.(olihan siellä niitäkin pari) Ja nykyäänhän väylä on 800MHz. On sitten tietty omasta tarpeesta kiinni, että tarviiko niin tehokasta. Mut mun mielestä toi 2.4G nyt ei todellakaan ole liioittelua. Toi xp2500 ,1833 MHz maksas 15e coolerin kanssa 115e ja se p4 2,4 175e. Et ei oo kun 60e hintaeroo ja toinen on selityksittä tehokkaampi. Samalla laillahan tota Xp:tä vois verrata 2.2G celeroniin, hinta 72e. Kyllä sekin varmaan jollekin riittää. Ja eihän P4 taida edes olla myynnissä alle 2,4G että senkin puolesta on pakko valita amd tai cellu jos haluu pienenpiä kellotaajuuksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uusi kone kirjoitti:

Olen hommammassa uuden tehokaan koneen kriteerinä tehokkuus, luotettavuus ja tietysti hinta.

Onko suositusta millaisen emon ja prossun kannataisi hommata ?

Myös linkit testeihin kiinostaa !

Terveisin,


Teppo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu