Talomme on kalliolla ja ilmeisesti juuri talon alle vesi kertyy eikä valu pois. Kaivoin kuopan kellariin talon alle ja sinne tuli noin metri vettä. Kannattaako monttuun asettaa pumppu vai pitäisikö kalliota jostain kohtaa räjäyttää että vesi pääsisi valumaan itsestään pois.
Ongelmana on myös että talon alla olevan veden pinta on alempana kuin tontin sadevesiviemäröinnin liittymä (noin metrin alempana).
Ongelmana on myös että talon alla olevan veden pinta on alempana kuin tontin sadevesiviemäröinnin liittymä (noin metrin alempana).
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielestäni jos talon alla ei ole tiloja niin en näe syytä että miksi vettä pitäisi poistaa. Pohjaveden pumppaamisessa ei kyllä ole mitään järkeä. Eri asia on jos pohjavesi alkaa olla lattianpinnan lähellä. En tiedä millainen alapohjanne on mutta tuulettuvassa alapohjassa levittäisin maanpintaan esim. 5 cm styrox-levyn ja päälle vähän hiekkaa painoksi ettei levyt irtoa. Kevytsora ajaa saman asian. Tämä estää maasta haihtuvan kosteuden alapohjatilassa.
Tuo ei ole pohjavettä vaan kallion pintaa salaojan alitse valuvaa vettä.
Maa talon alla on kapillaarista ja nostaa vettä pintaan ja koko alaosa on todella kostea.
Laita rengas ja pässinpallipumppu ja pumppaa vesi ulos , ei se sinne kuulu .
Voiko veden pumpata tavalliseen viemäriin ja minkälainen vesilukko pitäisi laittaa viemärin ja pumpun väliin.
Minkäkokoinen rengas olisi hyvä ja löytyykö kannellista mallia jos tekee tähän betonilattian?
Pitäisi pumpata sadevesiviemäriin tai -järjestelmään.