Mikä hormonihoito unettomuuteen?

Viime keväänä aloin syömään livial nimistä
vaihdevuosioreisiin. Jätin sen kesken ja aloitin
taas kuukauden päästä ja söin pari kuukautta,
kun taas lopetin.Sitten tuli kuukauden
päästä sietämättömät univaikeudet.
Sitten menin lääkäriin ja se määräsi
estalis laastarin. Se on ollut nyt kuukauden
Ei tunnu auttavan univaikeuksiin.
Mikä voisi auttaa vaihdevuosiunettomuuteen?
En jaksa kohta enää käydä töissä.
51927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jaa..a.. en osaa hirveästi neuvoa mutta vähän. Itselleni tuli kans unettomuutta. Sellaista etten saannut unta illasta ja välillä meni koko yö etten nukkunut. Sain trisekvenssiä ja uni parani. Tuli vaan tilalle sellainen että heräilee monta kertaa yössä sydämen tykytykseen ja välillä paniikkimainen olo. Olen nyt käyttänyt Estalis laastaria pari kuukautta. Unen laatun ei ole vaikuttanut, mutta ihoärsytystä, päänsärkyä ja kaikki sen sellainen on tullut.
Niin en tiedä miten paljon ne estrogeenit vaikuttavat uneen, mutta vähän kuitenkin, koska olen yrittänyt lopettaa ja silloin tulee taas se kauhea unettomuus. Sain lääkäriltä Tenoxia ja niitä otan aina joskus kun tulee paniikkia ettei tulisi taas nukuttua,Että jos joillakin on parempia neuvoja kun Tenoxin napsiminen minä haluaisin kannssa tietää.

Äänestä

Ystävä hyvä, unettomuutta ei hoideta hormoneilla vaan nukahtamislääkkeillä.

Muutenkin tuo hormoni-innostuksesi on aika epätervettä..... Tervetuloa vaan rintasyöpäkerhoon.

Äänestä
  • Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.

    Äänestä

  • Kohta vaihdevuodet kirjoitti:

    Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.

    Hormonihoitojen vaikutusta rintasyövän esiintyvyyteen on liioiteltu. Rintasyöpä tulee joka tapauksessa noin joka viidennelle naiselle, oli hormonikorvaushoitoa tai ei.

    Paras esto on rintojen omatutkiminen. Jos rintasyöpä on kovin levinnyt, on tainnut omatarkkailu jäädä tekemättä.

    Hormonit ovat samaa ainetta kuin oma kroppa tuottaa. Ihminen on suunniteltu elämään 45-vuotiaaksi. Jos hormoneilla saa lopun elämän elämänlaadun taas ihmisen tasolle, on hyöty suurempi kuin vaara.

    Ihmiset unohtavat että estrogeenin puute lisää sydänsairauksien ja osteoporoosin riskiä, samoin aiheuttaa mm. unettomuutta, limakalvojen kuivumista, ärtyneisyyttä ja masennusta. Niitä ei pidä väheksyä.

    Äänestä

Unen laatuun ja unettomuuteen vaikuttaa kaikkein parhaiten luonnonmukaisesti valmistetut lisäravinteet, soluravinto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marjukka kirjoitti:

Viime keväänä aloin syömään livial nimistä
vaihdevuosioreisiin. Jätin sen kesken ja aloitin
taas kuukauden päästä ja söin pari kuukautta,
kun taas lopetin.Sitten tuli kuukauden
päästä sietämättömät univaikeudet.
Sitten menin lääkäriin ja se määräsi
estalis laastarin. Se on ollut nyt kuukauden
Ei tunnu auttavan univaikeuksiin.
Mikä voisi auttaa vaihdevuosiunettomuuteen?
En jaksa kohta enää käydä töissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu