Viime keväänä aloin syömään livial nimistä
vaihdevuosioreisiin. Jätin sen kesken ja aloitin
taas kuukauden päästä ja söin pari kuukautta,
kun taas lopetin.Sitten tuli kuukauden
päästä sietämättömät univaikeudet.
Sitten menin lääkäriin ja se määräsi
estalis laastarin. Se on ollut nyt kuukauden
Ei tunnu auttavan univaikeuksiin.
Mikä voisi auttaa vaihdevuosiunettomuuteen?
En jaksa kohta enää käydä töissä.
Mikä hormonihoito unettomuuteen?
5
1795
Vastaukset
- Benita
Jaa..a.. en osaa hirveästi neuvoa mutta vähän. Itselleni tuli kans unettomuutta. Sellaista etten saannut unta illasta ja välillä meni koko yö etten nukkunut. Sain trisekvenssiä ja uni parani. Tuli vaan tilalle sellainen että heräilee monta kertaa yössä sydämen tykytykseen ja välillä paniikkimainen olo. Olen nyt käyttänyt Estalis laastaria pari kuukautta. Unen laatun ei ole vaikuttanut, mutta ihoärsytystä, päänsärkyä ja kaikki sen sellainen on tullut.
Niin en tiedä miten paljon ne estrogeenit vaikuttavat uneen, mutta vähän kuitenkin, koska olen yrittänyt lopettaa ja silloin tulee taas se kauhea unettomuus. Sain lääkäriltä Tenoxia ja niitä otan aina joskus kun tulee paniikkia ettei tulisi taas nukuttua,Että jos joillakin on parempia neuvoja kun Tenoxin napsiminen minä haluaisin kannssa tietää. - Sappi
Ystävä hyvä, unettomuutta ei hoideta hormoneilla vaan nukahtamislääkkeillä.
Muutenkin tuo hormoni-innostuksesi on aika epätervettä..... Tervetuloa vaan rintasyöpäkerhoon.- Kohta vaihdevuodet
Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.
- Anonyymi
Kohta vaihdevuodet kirjoitti:
Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.
Hormonihoitojen vaikutusta rintasyövän esiintyvyyteen on liioiteltu. Rintasyöpä tulee joka tapauksessa noin joka viidennelle naiselle, oli hormonikorvaushoitoa tai ei.
Paras esto on rintojen omatutkiminen. Jos rintasyöpä on kovin levinnyt, on tainnut omatarkkailu jäädä tekemättä.
Hormonit ovat samaa ainetta kuin oma kroppa tuottaa. Ihminen on suunniteltu elämään 45-vuotiaaksi. Jos hormoneilla saa lopun elämän elämänlaadun taas ihmisen tasolle, on hyöty suurempi kuin vaara.
Ihmiset unohtavat että estrogeenin puute lisää sydänsairauksien ja osteoporoosin riskiä, samoin aiheuttaa mm. unettomuutta, limakalvojen kuivumista, ärtyneisyyttä ja masennusta. Niitä ei pidä väheksyä.
- mummeli
Unen laatuun ja unettomuuteen vaikuttaa kaikkein parhaiten luonnonmukaisesti valmistetut lisäravinteet, soluravinto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 853962
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.513268Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603012Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,612936SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772464Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52286Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a251974Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621951Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1621918- 911311