Mikä hormonihoito unettomuuteen?

marjukka

Viime keväänä aloin syömään livial nimistä
vaihdevuosioreisiin. Jätin sen kesken ja aloitin
taas kuukauden päästä ja söin pari kuukautta,
kun taas lopetin.Sitten tuli kuukauden
päästä sietämättömät univaikeudet.
Sitten menin lääkäriin ja se määräsi
estalis laastarin. Se on ollut nyt kuukauden
Ei tunnu auttavan univaikeuksiin.
Mikä voisi auttaa vaihdevuosiunettomuuteen?
En jaksa kohta enää käydä töissä.

5

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Benita

      Jaa..a.. en osaa hirveästi neuvoa mutta vähän. Itselleni tuli kans unettomuutta. Sellaista etten saannut unta illasta ja välillä meni koko yö etten nukkunut. Sain trisekvenssiä ja uni parani. Tuli vaan tilalle sellainen että heräilee monta kertaa yössä sydämen tykytykseen ja välillä paniikkimainen olo. Olen nyt käyttänyt Estalis laastaria pari kuukautta. Unen laatun ei ole vaikuttanut, mutta ihoärsytystä, päänsärkyä ja kaikki sen sellainen on tullut.
      Niin en tiedä miten paljon ne estrogeenit vaikuttavat uneen, mutta vähän kuitenkin, koska olen yrittänyt lopettaa ja silloin tulee taas se kauhea unettomuus. Sain lääkäriltä Tenoxia ja niitä otan aina joskus kun tulee paniikkia ettei tulisi taas nukuttua,Että jos joillakin on parempia neuvoja kun Tenoxin napsiminen minä haluaisin kannssa tietää.

    • Sappi

      Ystävä hyvä, unettomuutta ei hoideta hormoneilla vaan nukahtamislääkkeillä.

      Muutenkin tuo hormoni-innostuksesi on aika epätervettä..... Tervetuloa vaan rintasyöpäkerhoon.

      • Kohta vaihdevuodet

        Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.


      • Anonyymi
        Kohta vaihdevuodet kirjoitti:

        Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.

        Hormonihoitojen vaikutusta rintasyövän esiintyvyyteen on liioiteltu. Rintasyöpä tulee joka tapauksessa noin joka viidennelle naiselle, oli hormonikorvaushoitoa tai ei.

        Paras esto on rintojen omatutkiminen. Jos rintasyöpä on kovin levinnyt, on tainnut omatarkkailu jäädä tekemättä.

        Hormonit ovat samaa ainetta kuin oma kroppa tuottaa. Ihminen on suunniteltu elämään 45-vuotiaaksi. Jos hormoneilla saa lopun elämän elämänlaadun taas ihmisen tasolle, on hyöty suurempi kuin vaara.

        Ihmiset unohtavat että estrogeenin puute lisää sydänsairauksien ja osteoporoosin riskiä, samoin aiheuttaa mm. unettomuutta, limakalvojen kuivumista, ärtyneisyyttä ja masennusta. Niitä ei pidä väheksyä.


    • mummeli

      Unen laatuun ja unettomuuteen vaikuttaa kaikkein parhaiten luonnonmukaisesti valmistetut lisäravinteet, soluravinto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3338
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1879
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1540
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1152
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1135
    Aihe