Viime keväänä aloin syömään livial nimistä
vaihdevuosioreisiin. Jätin sen kesken ja aloitin
taas kuukauden päästä ja söin pari kuukautta,
kun taas lopetin.Sitten tuli kuukauden
päästä sietämättömät univaikeudet.
Sitten menin lääkäriin ja se määräsi
estalis laastarin. Se on ollut nyt kuukauden
Ei tunnu auttavan univaikeuksiin.
Mikä voisi auttaa vaihdevuosiunettomuuteen?
En jaksa kohta enää käydä töissä.
Mikä hormonihoito unettomuuteen?
5
1769
Vastaukset
- Benita
Jaa..a.. en osaa hirveästi neuvoa mutta vähän. Itselleni tuli kans unettomuutta. Sellaista etten saannut unta illasta ja välillä meni koko yö etten nukkunut. Sain trisekvenssiä ja uni parani. Tuli vaan tilalle sellainen että heräilee monta kertaa yössä sydämen tykytykseen ja välillä paniikkimainen olo. Olen nyt käyttänyt Estalis laastaria pari kuukautta. Unen laatun ei ole vaikuttanut, mutta ihoärsytystä, päänsärkyä ja kaikki sen sellainen on tullut.
Niin en tiedä miten paljon ne estrogeenit vaikuttavat uneen, mutta vähän kuitenkin, koska olen yrittänyt lopettaa ja silloin tulee taas se kauhea unettomuus. Sain lääkäriltä Tenoxia ja niitä otan aina joskus kun tulee paniikkia ettei tulisi taas nukuttua,Että jos joillakin on parempia neuvoja kun Tenoxin napsiminen minä haluaisin kannssa tietää. - Sappi
Ystävä hyvä, unettomuutta ei hoideta hormoneilla vaan nukahtamislääkkeillä.
Muutenkin tuo hormoni-innostuksesi on aika epätervettä..... Tervetuloa vaan rintasyöpäkerhoon.- Kohta vaihdevuodet
Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.
- Anonyymi
Kohta vaihdevuodet kirjoitti:
Työtoverini, joka oli saanut hormoonihoitoa toista kymmentä vuotta, menetti molemmat rintansa. Kärsin hänen puolestaan paljon.
Hormonihoitojen vaikutusta rintasyövän esiintyvyyteen on liioiteltu. Rintasyöpä tulee joka tapauksessa noin joka viidennelle naiselle, oli hormonikorvaushoitoa tai ei.
Paras esto on rintojen omatutkiminen. Jos rintasyöpä on kovin levinnyt, on tainnut omatarkkailu jäädä tekemättä.
Hormonit ovat samaa ainetta kuin oma kroppa tuottaa. Ihminen on suunniteltu elämään 45-vuotiaaksi. Jos hormoneilla saa lopun elämän elämänlaadun taas ihmisen tasolle, on hyöty suurempi kuin vaara.
Ihmiset unohtavat että estrogeenin puute lisää sydänsairauksien ja osteoporoosin riskiä, samoin aiheuttaa mm. unettomuutta, limakalvojen kuivumista, ärtyneisyyttä ja masennusta. Niitä ei pidä väheksyä.
- mummeli
Unen laatuun ja unettomuuteen vaikuttaa kaikkein parhaiten luonnonmukaisesti valmistetut lisäravinteet, soluravinto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422492Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022108- 231882
- 241625
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta411381- 441366
- 1001349
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391305- 361076