elokuvat televisioon tietokoneelta

ostin tässä juuri uuden tietokoneen, jossa on dvd-asema. en omista dvd-soitinta, joten on tylsä katsoa elokuvia tietokoneen näytöltä. haluaisin katsoa niitä isommalta ruudulta eli 28-tuumaisesta tv:stä. Mitä kaapeleita ym. tarvitsen?
2406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Et tarvitse muuta kun S video kaapelin joka pistetään kiinni telkkariin ja jos haluat äänet televisiosta etkä tietokoneelta niin tarvitset myös audio johdon. Kannattaa kuitenkin mennä liikeeseen ja kysyä mitä siihen tarvitsee koska itselläni oli niin vanha TV että siinä ei ollut S video liitäntää.

Äänestä
  • Correct me if I'm wrong mutta eikös tietokoneen näytönohjaimessa pidä olla TV-out ominaisuus kuvan saamiseksi telkkariin? Vaikka näytönohjain lähettäisikin analogista signaalia monitoriin niin tuo sama signaali ei suoraan ole tv-vastaanottimen ymmärtämässä muodossta. Nykyään kait TV-out on aika yleinen mutta ei kuitenkaan löydy aivan kaikista korteista.

    Eli nuo kaapelit riittävät; oletuksella että alkuperäisen kysyjän näytönohjaimessa on TV-out tuki telkkari riittävän uusi liitännöiltään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jasu kirjoitti:

ostin tässä juuri uuden tietokoneen, jossa on dvd-asema. en omista dvd-soitinta, joten on tylsä katsoa elokuvia tietokoneen näytöltä. haluaisin katsoa niitä isommalta ruudulta eli 28-tuumaisesta tv:stä. Mitä kaapeleita ym. tarvitsen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu