Israel

Marcus

Onko kukaan käynyt Israelissa tai ollut kibbutsilla töissä?

7

1258

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • milla

      Moi!
      Tieto on jo vähän vanhentunutta, olen ollut kibbutsilla töissä vuonna -95. Olin silloin 19v. ja ekaa kertaa ulkomailla yksin. Viihdyin mainiosti, porukkaa oli eri puolilta eurooppaa, Uudesta-Seelannista ja Etelä-Afrikasta asti. Nuorin taisi olla 17 ja vanhin 30. Bileitä riitti melkein joka illalle, jos kiinnosti.

      Töitä tehtiin kibbutsin ruokalassa, navetassa, kirjekuoritehtaalla, pellolla, riippuu paljon kibbutsista, mitä töitä on tarjolla. Töitä oli kuutena päivänä viikossa, joitain lomapäiviä kertyi kuukaudessa ja niitä sitten sai pitää putkeen. Siihen aikaan oli suosittua lähteä lomailemaan Egyptiin Punaisen meren rannalle. Halpaa ja oikein rentouttavaa.. Mitenkään kauhean vaativia ei työt olleet ja niistä kyllä selviytyi vaikka juhliessa olisi menny aamu tunneille.

      Rahaa ei paljoa tule, joten sitä kannattaa hiukan säästää mukaan, Israelissa riittää paikkoja missä kannattaa käydä. Kibbutsit järjestää myös reissuja, joissa näkee maata laajemmalti.
      Heitä tänne lisää kysymyksiä, jos näin vanha tieto kelpaa.

      Iloista reissua!
      Milla

    • olen käynyt

      Paras paikka missä olen käynyt ja olen nähnyt muutakin kuin nälkää.
      Olen käynyt 7 kertaa ja menen heti, kun tilanne hieman rauhoittuu.
      Ei ole perusturistin kohde, mutta jos imua sinne on, mene ihmeessä. Tulet kokemaan sellaista, jota ei voi muualla kohdata. Varsinkin jos tunnet Raamattua tai historiaa. Kaikki koskettaa. Kaikki toimii. Kaikkea voi syödä ja juoda. Jos mahdollista mene El Alilla. Lennot esim. Frankfurtista.

    • Fisu

      Pieni Suuri maa.. Valimatkat suht lyhyita ja maa taynna uskomattoman upeita ja keskenaan taysin erilaisia maisemia. Vahemman uskonnollisenkin ihmisen teki sanattomaksi "israelin ihmeet". Tunnelmat eri kaupungeissa/kohteissa ihan erilaisia ja valilla tuntui kuin olisin itse keskella elokuvaa.
      Olin viikon viime kesana ja helletta tietysti riitti.. Minulla oli paikallinen opas ja auto joten kulkeminen oli helppoa. Levottomuuksien takia olisi tietysti hyva tietaa mitka paikat kannattaa kiertaa/valttaa. Minua ainakaan ei pelottanut, vaikka ystavani Suomessa kauhistelivat lomakohdettani. Kyllahan sita voi sattua ja tapahtua kaikenlaista tutuilla kotikonnuillakin. :)

    • Leenu

      Heips!
      Olin kibbutsilla elo-marraskuut vuonna 1991, siis tosi vanhentunutta tietoa. Paitsi, että en usko että asiat olisivat siellä hirveästi muuttuneet...

      Töitä tehtiin keittiöllä, sitruspelloilla ja tehtaassa (koottiin jotain kastelujärjestelmän osia) sekä lastentarhassa, pesulassa ym. Töitä tehtiin päivään noin neljä tuntia ja loppuaika lorvittiin. Kibbutsilla oli oma uima-allas ym. virikettä ja vieressä oli Nahariyan kaupunki, josta löytyi lisää.
      Varsinaista palkkaa ei saa, mutta taskurahaa kylläkin. Lipukkeilla sai tosi halvalla tavaraa kibbutsin omasta kaupasta! Tietenkin ylläpito, ruoat ym. kuuluu juttuun. Väkisin tutustuu uusiin ihmisiin ympäri maailmaa - siis eipä paha. Biletystä riitti ja aurinkoa.
      Jos haluat jotain palkkaa, niin mene moshaville.
      Olin töissä sellaisellakin, koska Israelissa tuli aikanaan vietettyä välivuosi lukion jälkeen.

    • Kib- Nik

      MAHTAVA kokemus, olin kibbuzilla kahteen otteeseen. Homma on vähän niinku intissä, "ei sitä paskaa muista jälkeenpäin", bileitä oli, ja kankkuset hupeni ajan mukaan. Hemmetin opettavainen tarina, romansseja, kulttuuri koulutuksia, ryyppy- niksejä ... ym.siistii.
      Omat kokemukset Kibbutz Regavim (paska) ja Kibbutz Yiftah (huippu, hyvä kohtelu$$$)
      Hirrvee ikävä painanut jo 8 vee, takas ei kykene (senkin perhe.)

      • Hanna

        Hei, milloin olit kibbutz yiftach:ssa??
        Itse olin 1996 jotain 4kk. Aivan mahtava paikka.
        Haluaisin takaisin ja toisaalta minulla ei mitään "esteitä" lähteä, mutta olen kuullut että kibbutsit eivät ole "entisellään" kuinka on kuka tietää, kertokaa. kiitos.


    • Ben Abraham

      Olihan siinä hupinsa. Olen ollut kahdesti, vuonna 1986 Galileassa Kibbutz Yironissa (omenatarhoja)ja 1996 Kibbutz Lehavot Havivassa (enimmäkseen tynnyritehtaalla)lähellä Haderaa. Nyt jos saisin valita, pyrkisin pohjoiseen, Galileaan. Mukavin ympäristö, suomalaisena kuitenkin kaipasin niitä metsäisiä kukkuloita. Työ sinänsä oli silkkaa hyväksikäyttöä, orjan hommaa ja noin 10 tunnin työpäiviä, myös yövuoroja. Ihme että suostuin siellä peräti puoli vuotta roikkumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1260
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1188
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1010
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1004
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      49
      827
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      771
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      706
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe