Voisiko joku kertoa minulle etiäisestä? Minulle käy todella usein niin, että aavistan jonkun asian hiukan ennen kuin se tapahtuu. Yleensä kyseessä on vaikkapa tutun ihmisen tapaaminen kaupungilla tai tietyn biisin kuuleminen radiosta. Näen lisäksi silloin tällöin enneunia. Voisiko joku selittää minulle näistä asioista tarkemmin...Onko minulla ehkä kykyjä?:)
Etiäinen?
5
699
Vastaukset
- Kaktus
..ne ovat ESP:tä. Voi niitä kutsua etiäisiksikin. :)
Minullekin on tuota tapahtunut monta kertaa, ja en pidä sitä ollenkaan outona, vaan hyödyllisenä. Se kehittyy myös paremmin jos uskoo kykyynsä.
PS. Voit mennä myös "yliluonnolliset ilmiöt"-palstalle, siellä voidaan ehkä neuvoa paremmin.- menthe
Toi on ihan normaalia. Kai tota voi kyvyksin kutsua. Mutta en tiedä avanneeko tuo muita portteja... Hauskaa kulutusjuhlaa :)
- Riotandra
Omassa käsitemaailmassani etiäinen tarkoittaa ihmisen edellä kulkevaa, hänen itsensä tulemistä ennustavaa olentoa. Kotiseudullani lapsuudessani ilmiö oli aika tavallinen. Kukaan ei juuri päässyt tulemaan kylään niin ettei hänen etiäisensä olisi jo käynyt ilmoittamassa odotettavissa olevasta vierailusta. Etiäinen saattoi olla ääniä, hahmo tai tunne. Esimerkiksi ikkunasta näkyi kuinka tietty henkilö lähestyi taloa, mutta hän ei tullutkaan sisälle, vaan katosi. Vasta jonkin ajan kuluttua hän sitten tuli oikeasti. Tai saattoi kuulla kuinka tulija puhutteli koiraa pihalla, tms, mutta ketään ei ilmestynyt ennenkuin tunnin-parin päästä. Joskus tulija lähetti edellään pelkän tunteen, muorit kuvailivat sitä esim. aivan tietynlaiseksi kutinaksi kasvoissa. Vanhukset varsinkin olivat äärettömän herkkiä näille etiäisille. Kahvi oli melko varmasti jo keitetty kun vieras sitten lopulta tuli. Nykyään etiäiseksi kyllä taidetaan sanoa melkein mitä vain aavistelua.
- Jade Metsänlapsi
Ainakin meillä päin (sydän-Lapissa) köytetään sanontaa: "Etiäiset kulkee" kun on aavistanut ennakoon jonkin tapahtuman.
Etiäis-sanan käsitys vaihtelee luultavasti sijainnin mukaan, ja itse tykkään käyttää ilmaisua. - Mika
Jade Metsänlapsi kirjoitti:
Ainakin meillä päin (sydän-Lapissa) köytetään sanontaa: "Etiäiset kulkee" kun on aavistanut ennakoon jonkin tapahtuman.
Etiäis-sanan käsitys vaihtelee luultavasti sijainnin mukaan, ja itse tykkään käyttää ilmaisua.Terminä olen oppinut puhumaan etiäisistä. Liekö se sitten peruja äitini puolelta, mutta myös Hätämaan tietäjä, eli Juho Luomajoki tunsi ilmiön. Hänellä kävi "uni kakkiainen" joka siis oli sama kuin etiäinen. Hätämaan tietäjä kansan kertomana -kirjassa kerrotaan enemmänkin Luomajoesta ja jos joku sattuisi ko. opuksen löytämään, niin minä voisin mielelläni ostaa sellaisen.
Hätämaalle etiäiset taisivat tulla torkahduksen aikana, eli ukko saattoi istua kiikkustuolissaan ja (ainakin ulkopuolisista se näytti tai tuntui) ukko torkahti ja pian heräsi ja ilmoitti, että joku "sellainen ja sellainen" on tulossa siten ja pyytää sitä ja sitä.
Henkilökohtaisesti olen joskus etiäisen kanssa ollut tekemisissä. Silloin tällöin minulle sattuu sellaista, että ikäänkuin kuulen tai tunnen ihan kuin joku kulkisi asunnossa siten, että humisee. Sellainen humahtava ääni ja tunne, vähän kuin ovi aukaistaisiin. Pistänpäs tämän tuonne yliluonnollista palstallekin tämän kysymyksen, mutta ei tämä varmaankaan etiäinen ole?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135