10v leikattu poikakissani oli terve, hyvässä kunnossa. Hän söi, ulosti, leikki ja seurusteli normaalisti.
Ennen joulua hän nukkui, nousi ja venytteli kunnes hyppäsi sängyltä. Kaksi metriä ja takajalat pettivät. Hän painui kyljelleen. Hengitti hieman, yskäisi ja otti viimeisen henkäyksen ja nukahti ikuiseen uneen.
Miksi? Mitä tapahtui? Sydänkö petti? vai aivohalvaus? Kertokaa joku.
Ennen joulua hän nukkui, nousi ja venytteli kunnes hyppäsi sängyltä. Kaksi metriä ja takajalat pettivät. Hän painui kyljelleen. Hengitti hieman, yskäisi ja otti viimeisen henkäyksen ja nukahti ikuiseen uneen.
Miksi? Mitä tapahtui? Sydänkö petti? vai aivohalvaus? Kertokaa joku.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...kissasi poismenon johdosta.
Syytä kissan kuolemaan on vaikea alkaa spekuloimaan, ruumiinavaus olisi ainut keino selvittää mitä kissallesi tapahtui. Syitähän voi olla vaikka mitä. Mikään ihan nuori kissasi ei enää ollut, en tosin osaa 10-vuotiasta varsinaisesti kauhean vanhanakaan pitää. Lähteehän noita ihmisiäkin suorilta jaloiltaan aivan yllättäen, miksei niin voisi käydä kissallekin. Nyt oli hänen aikansa lähteä vihreämmille metsästysmaille. Voimia sinulle!
Osanottoni. :(
Gummeruksen suuressa kissakirjassa sanotaan (lainaan kirjan tekstiä melkein suoraan), että Englannissa kissojen on entistä useammin havaittu kuolevan sydänlihassairauteen eli kardiomyopatiaan. Terveeltä vaikuttanut kissa saattaa äkisti heiketä ja kuolla. Vian arvellaan olevan perinnöllinen, eikä sitä voida täysin parantaa. Sairauden etenemistä voidaan hidastaa oikealla ruokavaliolla.
Tämä saattaisi olla syy kissasi kuolemaan, mutta näitä syitähän voi tosiaan vain arvailla. :(
.... kuulostaa kardiomyopatialta. FHC on kissojen yleisin sydänsairaus, ja saattaa aiheuttaa juuri tuollaisen kuvailemasi äkkikuoleman ilman mitään ennakko-oireita. Tosin kardiomyopatioita tavataan muitakin muotoja. Käy katsomassa esim. http://www.fabcats.org/is35.html
tai http://www.pettribune.com/2000/070100/catsmeow.html
Ja pahoitteluni....