Joko saa udella tehtaan piikkiin ruostesuojaukseen -96 meganea? Omaani ei tullut leimaa, jousen vieressä yläkiinnitys "kupissa" oli isohko ruosteläikkä. Katsastusmies löi konehuoneen puolelta tylysti piikin "jousikupista" läpi, kun ei alhaalta päin päässyt vikaa minulle todistelemaan.En meinannut uskoa. Vien Biliaan ja kysäsen Tuulilasin tekstiin vedoten ruostevaurioiden korjailua tehtaan piikkiin. Minulle ei ainakaan ole tullut korjauskehotetta tehtaalta. Miksi saman ikäiset Cliot ei ruostu? Onko muuten Rellu Tuulilasin silmätikkuna? Muutkin on varmaan noita jarrutestejä (http://www.tuulilasi.fi/uudetautot/?subarea=testit&article=106304&page=4)Tuulilasista lukeneet, nyt ne retostelee ruosteongelmilla.
rapeat meganet
peku
61596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vm. 1999/2000 face liftattu Megane ruostuu yllättävän herkästi. Korjausohjelma on paikallaan.
Mun 1996 mallinen on ruosteessa, alusta laikuilla ja jousen yläkiinnikkeen seudut jopa puhki. Autolla on kai 8 vuoden puhki ruostumisen takuu? Tarvii selata ohjekirjaa. Tosin liike vetoaa tietty siihen että ei ole huollettu vuoden 2000 jälkeen merkkiliikkeessä. Mukava nähdä miten myyjän naama venyy kun pyydän tarjousta uudesta meganesta ja samalla nykyisen leimauskuntoon laittamisesta hintaselvitystä.
vuosimallia 96 olevasta autosta sitten jupistaan, jos nyt joku paikka vähän ruostuu? Järki käteen, ei edes Renault halua tehdä ikuista työtä, niidenkin pitää elää. Eikä yksi esimerkki vielä takaa sitä, että kaikki rellut olis ruostuvia paskoja. Mutta vahinkojahan aina sattuu, upposihan se uppoamaton Titanicikin. Hankihan vaikka mersu, sitten sulla vasta hermot palaakin, on kokemusta, kyllä saksalaiset osaa joo.
Jos kerta annetaan 8 vuoden koritakuu, kyllä silloin voi vaatia koritakuun puitteissa korjauksia.
Ei taida olla mahiksia saada korvauksia puhkiruostumattomuustakuun kautta. Ruostuminen on kuitenkin alkanut alustansuojauksen kulumisesta (tai kiveniskemästä). Luultavasti vetoavat juuri tuohon huoltamiseen, koria ei ole asianmukaisesti tarkistettu merkkiliikkeenhuollossa (niinkuin se muka määräaikaishuollossa todella tehtäisiin). Aina kannattaa kuitenkin yrittää.
No kävin vikisemässä merkkiliikkeessä, myyjä joutui rykimään kun teki tarjousta uudesta meganesta. Myyjä vetosi, kuten arvasinkin "huoltamattomuuteen", autoa on huollettu ei merkkiliikkeesä. Meganessa, varmaan muissakin tuon ikäisissä autoissa, alustan hitsisaumojen pvc suoja aine pettää(kun se aikaa myöden kovettuu), ruostuminen alkaa kun tuohon sauman kohtaan alkaa keräääntyä kuraa jne. Mutta olihan se ylläri, -96 auto ja eujousikuppi puhki.