Tahtoisin tehdä omakustanteen romaanistani, lähinnä tutuille jaettavaksi, mutta koittaisin mielelläni myydä sitä edes vähän kulujen pienentämiseksi. Osaako joku arvioida, minkä verran niitä saa myytyä ilman kohtuutonta vaivaa? Tarina kertoo eränkävijästä, joka joutuu muuttamaan suurkaupungin vanhainkotiin. Aihe ei siis ole mitenkään omaperäinen, mutta teksti on kuitenkin sen verran sujuvaa että uskoisin julkaisukynnyksen olevan lähellä.
Omakustanne?
Jorma
6458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Helsingissä lienee Lasipalatsissa sellainen romppu kaupan jolle voi kirjoittaa kirjan.Se auttanee joissakin asioissa.He myös painavat kirjoja,hinta riippuu kirjan koosta ja painosmäärästä.Tuskin alussa kannattanee painattaa tuhansia kirjoja,ehkä muutama sata kappaletta.
Lasipalatsin Omakirja on yksi vaihtoehto, sitä saa myös Akateemisesta kirjakaupasta. Itsellänikin on sellainen tuossa hyllyssä, tosin käyttämättömänä.
Ei niitä kirjoja kannata satoja tehdä. Jo sadan kappaleen myyminen voi olla pitkäaikainen projekti. Ainakin Lasipalatsin systeemissä kirjoja saa kohtuuhinnalla lisää.
Itse ratkaisin oman kirjaprojektin Pilot-kustannuksen tarjoaman palvelun avulla. Hieman kalliimpi vaihtoehto, mutta sopi tarpeisiini paremmin. Kannattaa tutustua ja kysellä hintaa.
Haiskahtaa vähän vanity press-meiningiltä, että kirjailija joutuu osallistumaan kustannuksiin. Markkinoiko se Pilot-kustannus edes kirjojaan aktiivisesti ja hoitaako kustantajan roolin muutenkin kunnialla? Kysyn siksi, että USA:ssa on paljon "kustantamoita", joista ei loppupeleissä ole mitään etua omakustanteen tekemiseen verrattuna.
USA:sta ei ole kokemuksia ja Pilot-kustannuksen kanssa aika näyttää, että miten homma toimii.
Soita muutamiin painotaloihin ja kysele tarjouksia esim. 100-200 kirjan painamisesta. Käsittääkseni se maksaisi n. 1 700 euroa. Voisit myydä kirjat tuttaville tai keille tahansa esim. 15-17 euroa kappale, jolloin saisit n. 3 200 euron "liikevaihdolla" n. 1 500 euroa selvää voittoa.
Edellyttää tosin, että tarinasi on hyvä.
Kun pari viikkoa raivaat kaupungissa rappuja ja käyt läpi omakotitaloalueita tai mitä tahansa paikkoja, joissa kirjasi kohderyhmän edustajia on parhaiten, olet taatusti saanut myytyä ne sata-kaksisataa kirjaa! Usko pois! esim. 150 kirjaa ei vielä ole paljoa! Kyllä ne menee kaupaksi.
kellään enempää kokemuksia tosta pilot kustantamosta?