lapsen elämään tulo

aika outoa että nykyään ihmiset sanovat
hankkivansa lapsen sitten kun heille
sopii, "sitten kun olen opiskellut" jne. tuntuu
että ihmiset varaisivat elämästään ajan lapselle
ja sitä tiettyä aikaa ennen lasta ei missään
nimessä voi tulaa. mikä siinä on niin vaikeaa?
lapsen voi antaa vaikka adoptoitavaksi jos ei
itse halua pitää sitä.
aina voi hakea uuteen kouluun tai töihin ,ei
lapsi lopeta elämääsi, ehkä se vähän sitoo mutta
kuitenkin, missä me oltaisiin jos vanhemmillani
ei olisi ollut aikaa synnyttää mietä?
3204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No on se nyt lapsellekkin kurjaa jos ei
vanhemmilla ole aikaa sille..

Äänestä
  • antaa lapselle elämän, missä on varaa ostaa lapselle vaatteita! Sitten kun on elämä vakaana ja palkka tulee, silloin on lapsen on hyvä tulla maailmaan, eikä lapsen tarvitse katsoa vanhempia, jotka yrittävät sinnitellä päivästä toiseen huolehtimalla saadaanko huomenna leipää!

    Äänestä

Muutos entiseen on jo tapahtunut: ihmiset ajattelevat itseään ja tulevaisuuttaan pitemmälle kuin ennen. Syy sille, että lapset hankitaan myöhemmin on yksinkertaisesti ajanpuute. Nykyaikana kunnon ammattiin pääseminen edellyttää pitkää koulutusta, ja ainakin esim. korkeakoulututkintoa.
Korkeakouluopiskelu on vaativaa, päivät luentoineen, ym. pitkiä. Opintotuet eivät myöskään tässä maassa vielä päätä huimaa, joten mietitäänpä:
Kasvattaisitko mielelläsi pientä lasta vaativien opiskelujen lomassa, vähällä rahalla jatkuvassa aineellisessa puuttessa eläen? Nuoret ihmiset haluavat juhlia ja matkustella, tämä ei ainakaan aivan pienen kakaran kanssa onnistu, jos ei omistautuvia isovanhempia ole.
On lapsenkin edun mukaista, että vanhemmat ovat ensin luoneet kestävän perustan elämälle, ennen lapsenhankintaa, tuttavapiirin kokemuksesta voin sanoa, että kun lapsi on hankittu, on koulun jatkaminen erittäin vaikeaa ja mielenkiinnotonta. Miettikää siis, ennenkuin lapsia teette.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

aika outoa että nykyään ihmiset sanovat
hankkivansa lapsen sitten kun heille
sopii, "sitten kun olen opiskellut" jne. tuntuu
että ihmiset varaisivat elämästään ajan lapselle
ja sitä tiettyä aikaa ennen lasta ei missään
nimessä voi tulaa. mikä siinä on niin vaikeaa?
lapsen voi antaa vaikka adoptoitavaksi jos ei
itse halua pitää sitä.
aina voi hakea uuteen kouluun tai töihin ,ei
lapsi lopeta elämääsi, ehkä se vähän sitoo mutta
kuitenkin, missä me oltaisiin jos vanhemmillani
ei olisi ollut aikaa synnyttää mietä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu