Raskaana...

Musta tuntuu että mä oon raskaana. Se on nimittäin mahollista... Olin yhen pojan kanssa noin kolme viikkoa sitten.
Oon vasta 15 vuotias! Oon miettiny aborttia...
Mutta tää poika ei haluais sitä. Se sanoo et se vois olla mun kanssa ja me hoidettais sitä lasta kahestaan.
Mä oon miettiny ihan sairaasti tätä asiaa enkä mä tiiä mitä mä teen. Vanhemmille en voi kertoo kun ne käskis kuitenkin aborttiin! Ne heittäis mut ulos jos pitäisin lapsen...
Ja sit toisaalta tää poika on tosi mukava ja sillein, niin ehkä me voitais vaan pitää tää lapsi. Jos muutettais yhteen tjtn..!!?
Mitä te ootte mieltä? Mua vähä ahistaa kun mä en tiiä mitä mä teen...
Ehkä en oo ees raskaana mutta on selvät merkit että oon!!! Raskaustesti on seuraava varmistus.
Paljonko ne maksaa? Pitääkö tehä lääkärissä, kertooko lääkäri vanhemmille?
Apua!!!
Toivottavasti en oo raskaana...
291899
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

kannata pitää sitä lasta! miten te pystytte sen elättämään ku ette käy töissä ja teillä on koulutki kesken... voin sanoo että ei siitä tuu mitään. Ootte liian nuoria, ettekä pystyis siitä huolehtimaan.... vaikka abortti onki inhottava asia, mutta joskus vaan ei oo muuta vaihtoehtoa. Toivottavasti et oo raskaana, mutta jos oot niin toivottavasti opit tästä. hajosko kondomi, vai käytittekö ollenkaan..?

Äänestä
  • savon sanomissa oli, taisi olla sunnuntaina juttu naisesta joka tuli raskaaksi 9lk ja nyt sillä on vähän yli vuoden ikäinen Sofia-tytär, ja heillä menee hyvin.He elävät tuilla yms..

    Mutta, sun on pakko kertoo!Siis vanhemmillesi, ne huomaa sen kuitenkin..kertokaa vaikka ensin pojan vanhemmille ja sitten sinä, poika ja sen vanhemmat sun vanhemmille..!

    Onnea elämääsi..

    niin ja tee testi lääkärissä, tuskin kertoo..

    Äänestä

  • lääkäri ei kerro vanhemmille jos et huluu
    sillä niillä on vaitiolovelvollisuus
    raskaustestin voi tehä apteekissakin.
    Siä et pysty pitää sitä lasta et hengissä
    etkä salassa. missä te voitte pitää sitä
    kun olette koulus? vaipat,ja kaikki muut
    maksaa paljon ja sä joutuisit imettää sitä
    lasta siit ei tuu mitää! TEE NÄIN: teet
    raskaustestin jos sen mukaan olet raskaana
    puhut poika kamulles et miten sitä voi elättää
    ja sit kerrot jollekin kivalle aikuiselle
    jos et voi vanhemmille mutta älä kerro kuraattorille ne ei oo luotettavii kokemuksesta=)
    SÄ SEVIIT KYLLÄ!!!

    Äänestä

Kannattais tehä mahollisimman nopeesti raskaustesti.. Sit jos oot raskaana niin kerro siitä nätisti vanhemmillesi ettei se vaan ole sitten liian myöhäistä :( mä oon ite 16 vuotias ja mulla on nyt kolmen viikon ikänen tyttö ja mun vanhemmat suhtautuivat siihen todella hyvin sillä mä olin jo pitkään puhunut lapsesta ja sain vanhemmilta luvan..

Nyt asutaan jätkäkaverin ja tyttömme kans omassa kämpässä ja meillä menee todella hyvin! eli ikä ei siis ole mikään este, mutta kunhan pystyy vain ite hoitamaan lapsen eikä vie sitä vähän väliä toisille hoitoon!
Hyvää jatkoa sulle Mill@ ja yritä pärjätä!

Jos sä haluut kysyy multa jotain raskauteen liittyvää niin mailaa os. [email protected]

Äänestä
  • Kivojahan ne vaaverot on, mutta menee "paras ikä" lasta hoitaessa jos nyt hommaat
    Tietty myös sitten se et minkälainen/laatuinen elämä lapselle saadaan riippuen vanhemmista ja varallisuudesta
    Tee mitä teet, toivottavasti sen mikä on mielestäsi oikein.

    Äänestä

Lääkärillä on vaitiolovelvollisuus vaikka asiakas olisikin alaikäinen. Annan kaiken tukeni teille. Jos tunnette olevanne henkisesti kypsiä ja valmiita kasvattamaan lapsen niin ok. Mutta mieti vielä mistä joudut luopumaan...ja toisaalta taas mitä ihanaa tuo pieni lapsi voi tuoda elämäänne...

Äänestä

OOT MUUTEN AIKA PERKELEEN KOVASSA KUSESSA!

Äänestä

Ajattele tulevaisuuttasi...Oletko valmis "uhraamaan" nuoruutesi lapsen hoitamiseen..??? Ajattele muut kaverisi pitävät viikonloppusin hauskaa ja sinä olet lapsesi kanssa kotona...Opiskelu..??Kyllä niitä lapsia ehtii myöhemminkin viellä tekemään!=)Päätös on sinulla!
Halvimmat raskaustestit maksavat noin 7e...Ja terveyskeslääkäreillä on vaitolovelvollisuus...Tee ajoissa raskaus testi ja mene lääkäriin..ennenkun on liiaan myöhäistä....
ONNEA PÄÄTÖKSELLISI=)

Äänestä

Olet sitten lähempänä 16v kun saat lapsen. (Siis jos olet raskaana) Aivan hyvin voit sen pitää jos poikakin haluaa ja on valmis. Iso tyttöhän sinä jo olet siinä vaiheessa joten vastuuta vastuuta... Kohtahan se kotoa muutto on edessä kuitenkin, mitäs sinun elämäsi enää vanhemmillesi kuuluu tai siis paremmin muotoiltuna mitä se heitä pitäisi järkyttää jos sinä saat lapsen? Niin no toisaalta nykyäänhän nuoret itsenäistyvät myöhään ja elävät vanhempien hyysättävänä vielä parikymppisenäkin.. Kai ne nykyajan äidit olettavat että lapset pyörii helmoissa vielä kaksvitosenakin.

Jos vanhempasi sinut kotoasi tuon takia pihalle laittavat niin hae asuntoa muualta. Kyllä sellainen järjestyy ja hyvinkin äkkiä tuossa tilanteessa. Koulusta voi pitää välivuoden ja kela ja sosiaalitoimisto maksaa elämisen sen ajan. Sen jälkeen sinulla on vielä paljon aikaa käydä koulusi. Eri asia jos ei kotiorjan rooli ja pentujen hoito kiinnosta niin tee abortti. Tee niin kuin tykkäät, jos olet lapsirakas niin miksei? Itse taas tekisin abortin saman tien jos saisin kuulla olevani raskaana (Vaikka olenkin 20) minä kun en lapsista pidä yhtään, enkä siis todellakaan lasta kaipaa sotkemaan elämääni. Ja muutkin sen minulle ovat sanoneet, etten ole äitityyppiä.. Sinä voit olla erilainen.

Äänestä

No mä en oo asiantuntia mut mul on ollu NÄIN lähellä et oon ollu raskaana mut en ollu.. :D

No kannattaahan sun puhuu sun vanhemmille. Ja tän jätkän kaa viel.. Ja jos sä käyt lääkäris niin lääkäri EI SAA kertoa asiasta kenellekkään. Koska sillä on vaitiolovelvollisuus. Mut raskaustesti ei maksa varmaankaan kauheesti yli 20 euroa! Mut toivottavasti selviät asiasta! :D

Äänestä
  • apteekin raskaustesti maksaa 5 euroo!!!!

    Äänestä

Itselläni on ollu samanlainen tilanne, alkuun varmistat oletko raskaana, testit maksavat apteekista noin 7 euroa, riippuen valmistajasta.
Jos olet raskaana, et halua tehdä aborttia, voit synnyttää lapsesi ja jos pystyt, antaa hänet adoptoitavaksi. Adoptiotoimiston kautta lapsi saisi varmasti hyvän kodin joka pystyisi huolehtimaan hänestä ja rakastamaan. Mielestäni olet aika nuori alkamaan äidiksi mutta omahan se päätös on :) Sen voin sanoa että vaikka vanhempasi eivät pitäisi mahdollisesta uutisesta että olet raskaana, ei heillä ole oikeutta heittää alaikäistä kadulle. Kannattaa tutustua http://www.teiniperheet.fi/index.html

Äänestä
  • TEINI ISÄT
    TEINI ÄIDIT
    TEINI PERHEIDEN YHDISTYS

    :D

    Äänestä

Tee nyt nopeesti se testi ku kannattaa varmistua asiasta! Ja sitten, jos sä oikeesti haluat pitää sen lapsen niin se on ainoastaan sun päätettävissä, ei sun vanhempien! Mutta ajattelppa: ootko valmis hoitamaan sitä 24 tuntia, lopettamaan koulun kesken ja sitoutumaan ihan täysin siihen lapseen? Onko se isäehdokas ihan varmasti tosissaan koko jutun kanssa? Rakastaisko se sua ja sitä lasta? Kannattaa miettiä tosi tarkkaan ootko valmis perustamaan perheen noin nuorena..Ja onko se edes varmaan, onko sun menkat myöhässä? Onko muita oireita? Älä hermoile yhtään sen asian kanssa vaan pää kylmänä ja kerrot vanhemmilles, koska ne ei voi syyttää sua "vahingosta"(?!).

Äänestä

Joo, ikävä tilanne. En nyt ala kuitenkaan mitään saarnailemaan :).

Mutta sä tosiaan olet nuori, eikä lapsen pitäminen varmasti olisi hyvä ratkasu. Ja sen, että se jätkä haluaisi pitää lapsen, ei kannata tosiaan yhtään antaa vaikuttaa sun päätöksentekoos! Koska kyseessä on kuitenkin sun elämäsi. Varmasti tossa iässä siitä jätkästäkin vois tuntua kivalta ajatukselta pitää se lapsi, mutta sitten arjen koittaessa voi mieli vähän muuttua. Saattaisit pian olla yksin lapsesi kanssa, ja vaikka jätkä pysyisi mukana kuvioissa, ei se silti mitään helppoa tulis olemaan. Monia ongelmia, ei vähäisimpinä raha. Menisikö jätkä töihin? Ilman koulutusta tuskin mitään kunnollista löytyy ja on se tossa iässä vähän rankkaa elättää perhettä.

Varmasti kannattaa kertoa perheelle jos olet raskaana, vaikka ne sitten siitä raivostuisikin. Ratkasuhan on sun omasi, mutta mun mielestä sun ei todellakaan kannattaisi pitää lasta.

Mutta tsemppiä kuitenkin, toivotaan että tilanteesta selviät hyvin :)!

Äänestä
  • Ei minusta 15-16 vuotias enää mikää pikkulapsi ole, kyllä sen ikäiset ovat suurin osa ihan tarpeeksi kypsiä. Eri asia haluaako hän itse lasta, mutta sitä on turha kenenkään alkaa neuvomaan, että "Et sää oo sopiva kun oot nuori" Ei kukaan ole vielä vauvan synnyttyä täydellinen tai näin... Saati sit raskausaikana. Ei 16 vuotias eikä 25 vuotias. Äidiksihän kasvetaan koko ajan ja kyllä se lapsi viimeistään opettaa/ kasvattaa. Mitä se ikä tähän kuuluu? Eri asia jos olisi kyse jostain 13 vuotiaasta, mutta kun ei. Moni 16 vuotias asuu jo itsenäisesti esimerkiksi opiskelujen vuoksi, eikä pyöri enää äidin helmoissa. Ja rahaasiat kyllä järjestyy, vaikka sitä rahaa ei ole niin kyllä Suomessa on sen verran hyvä sos.turva että ihmiset tulevat toimeen. Ei kenenkään tarvitse nääntyä nälkään tai elää kadulla, kyllä Suomessa asiat järjestyy. Ja tuon ikäisellä on aikaa käydä kouluja myöhemminkin. Sitten kun lapsi on isompi.

    Mutta jos hän haluaa tehdä abortin, se on hänen päätös. Ei kuitenkaan kannata alkaa etukäteen pelottelemaan. Eihän se lapsi välttämättä mikään huono asia ole. Luonteestahan se vähän riippuu, eli jos tosissaan on sellainen luonteeltaan, että kotonakin tykkää tehdä kaikkea ja on reipas.. ja jos on vielä kärsivällinen ja kypsä niin mikä ettei? Toisaalta jos ei vielä olisikaan tällainen, niin kyllä se lapsikin opettaa varmasti. Ei se ikä aina kaikkea kerro, siis aivan hyvin joku 30 vuotias voi olla aivan epäsopiva äidiksi kun taas 16 vuotias paljon kypsempi.

    Äänestä

Kiitos kaikille vastanneille... Yritän nyt selvitellä ajatuksiani ja miettiä asiaa tarkkaan itse...
Teen raskaustestin heti kun pystyn, uskoisin että
heti huomenna menen sen jo hankkimaan ainakin.
Kiitos kaikille kannustuksista ja tuesta! =)
Jos en ole raskaana niin olen tietenkin vähän pettynyt ja taas jos olen raskaana niin on tehtävä tärkee päätös...
Harmi vaan kun en tiedä...
Pitäisikö mun kysyä siltä pojalta vielä sen ajatuksia? Kun se haluaa todellakin pitää tän
lapsen ja vihjailee vähän siihen suuntaan että sillä on oikeus päättää tän lapsen elämästä ja jos mä teen abortin niin se saattais jättää mut ja alkaa vihamaan tms...
Täytyy nyt kuitenkin vielä varmistaa että olen raskaana, mutta tämä on jo aika varmaa.

Äänestä
  • Tietenki jätkällä on oikeus mielipiteeseensä asiasta mutta oletko varma että hän on ihan kaikesta perillä? ja sitä paitsi se on sun kroppa, joten jos se alkaa sua tuollasesta vihaamaan ettet ole valmis pitämään lasta, ei se ole sun arvonen. Onneks oma jätkäni silloin tajusi tilanteen vakavuuden ja sanoi et on tukenani, päätin tehdä mitä hyvänsä.

    Äänestä

Lääkärissä tehtävä raskaustesti ei maksa mitään. Mutta apteekista ostettavat maksavat (varmaan) siinä 10€ pintaan, varmaksi en tiedä.
Sinun on parasta tehdä juuri niin kuin sydän sanoo. Minä itse varmaan tekisin abortin, jos nyt tulisin raskaaksi, vaikka minulla myös on ihana poikaystävä. Omgelma on siinä, että rahat eivät riitä lapsen hoitoon ja kun niin nuoriakin. Ollaan. Lapsia kerkeää tehdä myöhemminkin. Nuorena pitää saada olla nuori ja elää ihan kahestaankin sen poikaystävän kanssa.
Minä itse mietin joskus noita raskausasioita, kun ehkäisykeinona oli ainoastaan kondomi. Mutta joka kerta turhaan. Toivottavasti teet omalta kannaltasi oikean ratkaisun. Ja seuraavalla kerralla muistat ehkäisyn.

Äänestä

HUORA!

Äänestä

a. tee testi ja ota selvää ootko tai mee lääkärii koska koti testit ei ole 100% luotettavia

b. jos oot raskaana ota abortti ja selvitä sille alushousu sankarille että oot liian nuori eikä sulla ole paikkaa elättää lasta ja hanki lapsi vasta vuoden päästä

Äänestä
  • 10vuot myöhäs -_-

    Äänestä

öööh jutun kirjoituksesta 10 vuotta, olet nyt 25-vuotias, kuinka kävi: olitko raskaana ja saitko lapsen? Lapsi ois nyt abaut 10-vuotias... Kerro meille MiLL@ miten kävi...

Äänestä
  • Moi kaikille!
    On aika hurjaa löytää sattumalta netistä oma kymmenen vuoden takainen kirjoitus! Olen siis tuo aloittaja, nykyään olen tosin jo 25-vuotias ja täytän pian 26.

    15-vuotiaana pelkäsin olevani raskaana, ja niin olinkin. Olimme silloisen poikaystäväni kanssa harrastaneet suojaamatonta seksiä, ja niinhän siinä sitten kävi, tulin raskaaksi. Kuten minua täällä oltiin neuvottu, tein raskaustestin. Se oli positiivinen.

    Asiaa pohdimme neuvolassa, poikaystäväni kanssa sekä meidän kummankin vanhempien kanssa. Lopulta päädyttiin siihen, että lapsi pidettäisiin. Olimme onnemme kukkuloilla ja itse muistan nauttineeni raskauden tuomasta huomiosta koulussa.

    Onni ei sitten kestänyt kauaa, kuten teiniparista voi arvatakin. Tyttäreni oli vain 6-viikkoinen, kun lapseni isä jätti minut yksin pienen vauvan kanssa. Silloin 17-vuotias poikaystäväni ei kokenutkaan vauva-arkea omaksi jutukseen eikä itseään ollenkaan isätyypiksi. Sain paljon apua omalta äidiltäni ja siskoltani onneksi. Tuilla pärjäsin, vaikkei sitä rahaa ole koskaan liikaakaan ollut.

    Tytölle iski koliikki ja minä olin 16-vuotias yksinhuoltaja. Helppoa ei ollut, kaikesta avusta huolimatta.

    Nykyään hän on kolmannella luokalla. Vauva-aikana olin suorastaan raivokkaan suojelevainen ja rakastava äiti, tyttö oli koko maailmani. Vaikka rakastan vieläkin esikoistani (ja toistaiseksi ainokaistani) enemmän kuin mitään ja vaikka olemme aina pärjänneet, on tämä ollut toisinaan myös aivan kammottavaa. Monena iltana olen itkenyt itseni uneen. Ikinä en lastani katuisi, mutta jos jotain voisin muuttaa, muuttaisin ikää jolloin tytär syntyi. Jos hän syntyisi vaikkapa vasta nyt, minulla olisi koulut loppu, työpaikka ja ehkä Se oikeakin rinnallani. Mutta eipä tämä mitään, elämää ei voi ennalta suunnitella.

    NUORET! Pitäkää hyvä huoli ehkäisystä, meillä ei sitä ollut ja hetkittäin olen sitä katunutkin. Älkää ajako itseänne tilanteeseen jossa joudutte tekemään koko elämänne suurimman päätöksen hyvin nuorena! Saa kysyä, jos jotain kysyttävää jollakulla on.

    Äänestä

Vastasi...mitä vittua :D Tuurilla..

Äänestä

mielestäni kannattaisi miettiä aborttia, se lapsi on kuitenkin koko loppuelämän juttu ja jos se poikakin on vaan ihan kiva. kumpi on parempi: sun vanhemmat heittää sut pellolle, sä alat vääntää väkisin itestäs äitii jonku pojan kaa vaan sen takia, että se oli typerä hairahdus!

Äänestä

ABORTTI on väärin. mielummin synnytät ja adoptoit sen. kuin abortti. jos pelkäät vanhempiasi, niin turvaudu poikakaveriisi. sinulla on oikeus päättää lapsesta mutta älä tee lapsen murhaa

Äänestä

Hei kannattas ehkä kattoo aloittajan kirjoitus päivämäärä XD ette oo ku 10 vuotta myöhässä xd

Äänestä

Joo tehäänpäs jälkiabortti kolmosluokkalaiselle.. :Dd

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MiLL@ kirjoitti:

Musta tuntuu että mä oon raskaana. Se on nimittäin mahollista... Olin yhen pojan kanssa noin kolme viikkoa sitten.
Oon vasta 15 vuotias! Oon miettiny aborttia...
Mutta tää poika ei haluais sitä. Se sanoo et se vois olla mun kanssa ja me hoidettais sitä lasta kahestaan.
Mä oon miettiny ihan sairaasti tätä asiaa enkä mä tiiä mitä mä teen. Vanhemmille en voi kertoo kun ne käskis kuitenkin aborttiin! Ne heittäis mut ulos jos pitäisin lapsen...
Ja sit toisaalta tää poika on tosi mukava ja sillein, niin ehkä me voitais vaan pitää tää lapsi. Jos muutettais yhteen tjtn..!!?
Mitä te ootte mieltä? Mua vähä ahistaa kun mä en tiiä mitä mä teen...
Ehkä en oo ees raskaana mutta on selvät merkit että oon!!! Raskaustesti on seuraava varmistus.
Paljonko ne maksaa? Pitääkö tehä lääkärissä, kertooko lääkäri vanhemmille?
Apua!!!
Toivottavasti en oo raskaana...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu