Jos hamsterilla on paha nuha niin voiks sitä yrittää mitenkään auttaan parantuun? Yskii ja aivastelee monta kertaa peräkkäin, joskus vingahtaa niin lujaa että siihen herää yöllä. Onko muovinen pesäkoppi pahaksi?
nuhasta
hamsteri
3141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei vaan.
Jos hamsterilla on paha nuha ja se yskii ja aivastelee, on eläin kiikutettava eläinlääkärille. Muovikopperoista olen kuullut, että kun muovi ei oikein hengitä, siitä saattaisi aiheutua sopivissa olosuhteissa hengitystieongelmia, mutta en ole kuullut että kenenkään hamsteri olisi sairastunut muovikopin vuoksi.
Eli käytäppä pikkulemmikkisi eläinlääkärillä, soita ensin ja kuvaile tilanne, lääkäri osannee sitten sanoa mitä olisi järkevintä tehdä. (Kannattaa soittaa sellaiselle lääkärille kuka on erikoistunut hamstereihin, kaikki konitohtorit kun ei oikein ymmärrä pikkuveijareiden päälle...)
...tuosta eläinlääkäriin viemisestä,tai eläinlääkäriin soittamisesta mahdollisten hoito-ohjeiden saamikseksi jos epäilet flunssaa.
Tiedätkö miten hamsu on voinut vilustua?Onko häkki vetoisessa paikassa johon pääsee kylmää?
Joskus myös kuivikkeista voi hamsteri saada nuhan,jos ne ovat "tomuisia" tai vaihtoväli liian pitkä.
Kannattaa nyt ainakin ensihoidoksi
varmistaa,että häkki on vedottomassa,tarpeeksi lämpimässä paikassa,ja että kuivikkeet ovat sopivia.
Mun hamsu aivastelee ja kröhii myös. Välillä kuuluu sellasta epämääräistä tuhinaa O.o Meillä ei kotona kovin lämmin näin talvella ole, mutta ei täällä oikeen vedäkkään :S