vauvan yöheräily

meillä on 2kk ikäinen vauva. poika menee nukkumaan iltaisin noin 23.00 ja nukkuu parhaimmillaan 3,5h yhteen menoon. sen jälkeen kuitenkin heräilee jopa tunnin välein aamuyhdeksään asti jolloin herää lopullisesti. ainoa mihin nukahtaa uudelleen on maidon antaminen.nälkä vauvalla ei kuitenkaan joka kerralla ole koska syö vain 10ml kun parhaimmillaan syö 150ml.vauvani saa pelkästään korviketta. miten tälläisen liian tiheän heräilyn saisi vähenemään?miten yöunille menoa saisi aikaistettua hieman?
3758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on tyttö,vajaa 3kk.nukkuu välillä jopa koko yön (klo 23-10) heräilemättä,mutta joskus hän herää syömään jopa 3kertaa.
kun hän oli n 2kk vanha,heräili hänkin aamuyöllä monta kertaa,pyöri vaan sängyssä eikä ollut nälkäinen.kun aina vaan yritin turhaan antaa hänelle ruokaa,päätin että enää en anna ruokaa hänelle ellei sitä varsinaisesti pyydä. nyt hän välillä vieläkin herää siis aamuyöllä,mutta nukahtaa kun saa tutin suuhunsa. ei kannata antaa ylimääräistä palvelua öisin,jos vauva herää eikä ole nälkäinen, anna hänelle tutti,mutta älä jää silittelemään jne,vaan anna nukahtaa itsekseen uudestaan! toimi meillä!

Äänestä
  • Kolme ensimmäistä kuukautta vaavin kans on aika "ankeeta", sit vauveli on jo paljon helpompi hoidettava ja yöheräilytkin vähenevät. Mutta neuvoksi se ettei kannata opettaa lasta saamaan maitoa joka kitinään laita vaikka tuttia suuhun, jos varmasti tiedät ettei ole nälkä... muuten saat juottaa maitoo lapselles vielä vuoden vanhanaki yöllä. Mä tein ton mokan ensimmäisen lapsen kans ja vasta muutama kuukausi sitten meillä on loppunu yökitinä ja maidon "vinkuminen" ja poika on nyt 2 vuotias.

    Äänestä

Meillä on pian 1v täyttävä tyttö (toinen lapsi), joka kyllä on jo pitkään nukahtanut n. 21 yöunille ja nukkuu sitten sikeästi n. 0300 saakka, mutta sitten herää n. puoleksi tunniksi itkemään ? eikä meinaa rauhoittua millään. Vaihdetaan äipän kanssa syliä vuoronperään ja välillä saa tissiäkin, ei vain tunnu auttavan. Mutta sitten kun rauhoittuu niin nukkuu n. 1000 saakka ihan rauhassa.

Toisaalta hän on ollut yöheräiliä koko ajan eli 2-3 kertaa yössä ylös, lyhyet tissi-imut ja sitten taas jatketaan. 1. tyttö nukkui 3 kuukautisesta yöt läpeensä n. 2100-0900 ilman mitään temppuilua.

Mutta mikä voi tuohon öiseen itkuun olla syy ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äiti77 kirjoitti:

meillä on 2kk ikäinen vauva. poika menee nukkumaan iltaisin noin 23.00 ja nukkuu parhaimmillaan 3,5h yhteen menoon. sen jälkeen kuitenkin heräilee jopa tunnin välein aamuyhdeksään asti jolloin herää lopullisesti. ainoa mihin nukahtaa uudelleen on maidon antaminen.nälkä vauvalla ei kuitenkaan joka kerralla ole koska syö vain 10ml kun parhaimmillaan syö 150ml.vauvani saa pelkästään korviketta. miten tälläisen liian tiheän heräilyn saisi vähenemään?miten yöunille menoa saisi aikaistettua hieman?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu