Suurinpiirtein joka toinen kerta asiaa myyjiltä kysyessäni vastaus on aina eri. Tällähetkellä "tieto" on että Variantia EI tule. Tähän voisi uskoakin sillä joku VW:n kiho saksanmaalta oli samaa mieltä. Ei paljon suomen myyntiluvut merkitse kun osuus valmistuksesta on jotain 1%.
Golf V:sta ei Variantia
Golf 4
92187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olihan tuosta juttua jo ajat sitten mm. TM:ssä. Golfista ei tule farkkua ja ei myöskään Seatin malleihin tule farkkua enää. Farkut tulee vain Skodan ja Audin merkeille. Golfista tosin tulee jokin korotettu "tila-farkku-malli". No jos VW:stä ei tule farkkua, niin skodaa en siltikään osta... vaihdan merkkiä/konsernia siis, kun Audiin ei ole varaa.
Mikset siltikään osta Skodaa? Samaa tavaraa se on eri paketissa. Itsetunnon kanssa ongelmia? Pelkäätkö, että naapurit nauraa, kulkukoirat kusee kintuille ja eukko jättää?
No sama jos kysyy sinulta, että miksi et osta Corollaa? Helevetin kestävä auto, jossa mainio jälleenmyyntiarvo, edullinen ylläpitää ja nykyään ajettavuuskin kohdallaan?
Corollassa on vain yksi pieni "vika" minunkokoiselle kaverille (198 cm.). Arvaat varmaan mikä! Ps. Sama "vika" Avensiksessa.
No ei tule Golfin farkkuversiota. Variantin seuraaja on jokin sekasikiö; Golf plus, joka on kymmenisen senttiä henkilömallia korkeampi.
Katso tuolta:
http://www.auto-motor-und-sport.de/d/45844
Hinta todennäköisesti plussassa liikkuu 28 - 30 euron tietämissä, eli ei potentiaalinen ostettava persaukiselle suomalaiselle. Miksi ihmeessä survotaan jonnekin Touranin alapuolelle olevinaan joku "lifestyle" auto jota härmässä ei saa edes hankittua.
tietääkö joku, kasvaako variant plus malli pelkästään korkeutta? variantin vois kuvitella olevan myös pidempi kuin 2/4 ovinen, vai voiko?
Der Zusatzname verrät, dass diese Golf-Variante mehr bieten soll. Sie hat ein höheres Dach, ein verlängertes Heck.
Tässä kopio saksalaiselta sivulta, eli korkeampi ja pidempi=ein verlängertes Heck.
pituus/tavaratila kasvaa 3/5 oviseen verrattuna? löytyyköhän siitä faktaa vielä mistään?