Terve!
Mahtaako kukaan tietää taiteilijaa nimeltä Pertti (tai Pentti) Kolehmainen? Itse omistan kyseisen taiteilijan teoksen Aamu (taulussa lukee se myös ranskaksi). Kyseisessä mustavalkoisessa teoksessa on naisen naama tehtynä jollain ilmeisesti painotekniikalla. Olisin halunnut tietoa, jos jollain on sellaista, tästä teoksesta ja siitä, mahtaako sillä olla jonkinlaista arvokin nykypäivänä. Tiedän, että taulu on hankittu joskus 80- luvun puolivälin jälkeen erääseen yritykseen ja sieltä olen sen itselleni saanut. Mutta jos joku tietää tästä jotakin, niin olisin kiitollinen infosta.
Kolehmainen
7
4454
Vastaukset
- taiteen ystävä
Kolehmainen Pentti on edesmennyt Turkulainen taiteilija. Teoksenarvo on, jos myyt suoraan ostajalle n. 300 e (riippuu teoksen kunnosta,koosta yms), jos tarjoat taideliikkeeseen (glleriaan) n.100 e.
- toinenkin
Tiedättekö, onko edellämainittu sukua taiteilija Markku Kolehmaiselle?
- serkku
toinenkin kirjoitti:
Tiedättekö, onko edellämainittu sukua taiteilija Markku Kolehmaiselle?
Graafikko Pertti Kolehmainen tietojeni mukaan synt.1944 ja asui pääosin Turussa. Hän oli valmistunut nuorena ensin kultasepäksi, mutta kävi sitten Turun piirustuskoulun. Hän piti useita yksityisia ja yhteisnäyttelyitä ainakin Helsingissä ja Turussa. Kivipaino, tussipiirustustöitä on myynnissä. Lienevät noin 100-300e. Eri kokoisia ja eri tasoisia töitä.
Hänen isänsä oli enoni, jonka täti kuitenkin adoptoi ja hoiti Pertin aikuisuuteen asti.
Kolehmainen on ollut myös Taiteilijaseuran matrikkelissa.
- Mari-Joana
Åitini seurusteli pitkään Pertti Kolehmaisen kanssa ja onkin mitä todenäkköisemmin tuon sinunkin taulusi naismalli. Veljeni on teoksessa "pikkupeikon pääsärky". Kolehmainen eli tyypillistä taiteilijaelämää ja kuoli 90-luvulla alkoholiin. Hän oli tunnettu ja arvostettu turkulainen graafikko ja osa hänen teoksistaan vedosmäärästä ja tekotapasta riippuen ovatkin galleriamaailmassa nouseet arvoonsa vasta viime vuosina. Teosten hinnat vaihtelevat 100-1000 €. Mitä harvempi ja varhaisempi vedos, sitä arvokkaampi työ. Olisin kiitollinen jos voisit laittaa kuvan teoksesta mikä sinulla on jotta voin nähdä onko kysessä äitini.
- kasvot on
Minulla on Kolehmaisen 60-luvulla maalaama taulu nimeltä"kasvoton".Isohkossa taulussa on kuvattuna raskaana oleva nainen.
Onko mitään tietoa taustasta? - Kolehmainen2
Pertti Kolehmainen menehtyi keuhkosyöpään...ei alkoholismiin. Ketähän tämä Mari-Joana on ja mistä tietosi olet saanut? Ovatkohan muutkaan "faktasi" ihan oikein, epäilen.
- Artsi
Tunsin Pertin hyvin opiskellessani Turussa. Pietuksi häntä kutsuttiin.
Muistan kun kerran lähdin kaljan juonnista kesken iltaa mainiten Pietulle, että huomenna on meno pohjoiseen ja pitää olla ajokunnossa. Pietu kysyi kyytiä Kuopioon ja niinpä aamulla kävin hakemassa Pietun ateljeeasunnostaan.
Mielnkiintoinen matka Kuopioon 'autorämällä' mutta elämän filosofiaa kävimme läpi matkalla Kuopijoon. Jotenkin muistui tuo Mari H tai J tulleen puheeksi. Liekö ollut kyse samasta henkilöstä, paljon mahdollista.
Hieno ihminen, hieno taiteilija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512274Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖261107Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt55902- 68883
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126863Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759