Arabia - faenza ?

Moi,

Tietääkö joku jotain sellaisesta arabian sarjasta kuin faenza? (tai joku sen tapainen)
Mulla on sellainen uunivuoka ja en tiedä yhtään, onko se kuinka vanha. Se voi kyllä ollu joku uusikin....?
21094
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse olen keräillyt Faenzaa kirppareilta eri puolilta Suomea. Aktiivisesti en, mutta kun eteen on osunut ja hintakin on ollut kohtuullinen niin miksikäs ei! On mokkakuppeja, kahvi ja teekuppeja. Lautasia olen löytänyt ainoastaan yhden syvän lautasen. Minun silmääni miellyttää astioiden selkeä muoto ja se keltainen raita. Sarjan ikää en tiedä, mutta ei se ihan uusikaan ole. Joku tietävämpi voisi sen kertoa!

Äänestä

Minun silmiini se taas näytti heti 70-lukulaiselta, graafisuuden ja erityisesti juuri keltaisen värin takia. Ja niinpä näinkin netistä, että 1970-luvulla se on ollut tuotannossa. Peter Winqvist on suunnittelija,
Minulla on Keltaraita-nekka ja Mustaraita-kulho vain. Kulhon ostin vain, koska se oli lähes ilmainen, nekan ostin, koska tykkään keltaisesta ja tyyli sopi muutenkin yhden huoneeni tyyliin. En nekastakaan maksanut monta euroa silti.

Saga

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Augusta kirjoitti:

Moi,

Tietääkö joku jotain sellaisesta arabian sarjasta kuin faenza? (tai joku sen tapainen)
Mulla on sellainen uunivuoka ja en tiedä yhtään, onko se kuinka vanha. Se voi kyllä ollu joku uusikin....?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu