Mistä mahtaa johtua, että nettiyhteyden nopeus vaihtelee välillä 19-36kbps. Modeemi on Conexant MSP3885-E 56K PCI Modem. Lähelle 40kbps ei ole päästy vielä kertaakaan. On testattu useimmilla liittymillä, mutta sama tilanne kaikilla. Käyttis on XP. Voiko tämä johtua modeemiasetuksista vaiko missä mahtaa olla vika?
Nopeus vaihtelee?
Modeemi
2352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla netti nopeus 48kbps ( joskus 46 )
win 98se ,tellwell K56 V.92 .
Nopeus vaihtelee ajankohdan mukaan .Joskus ei pääse linjoille lainkaan ,liikaa ruuhkaa !!!!
tässä voi nyt olla kysessä useampikin syy, mutta tässä on muutama.
Millä nopeudella se modeemi saa yhteyden palveluntarjoajaan? Kun yhteys luodaan, niin oikeesta alareunasta oikeella hiirennapilla otat yhteyden ominaisuudet. En nyt muista asiaa tarkkaan, mutta yhteys pitäis olla ainakin luokkaa 42-48k. Tuo 56k oli muistaakseni teoreettinen maksimi, jos tietoa voidaan pakata jne. jne.
Kuitenkin jos yhteys on luokkaa 14k, niin eipä sen yhteyden kautta voikaan imuttaa netistä sen enempää. Hidas yhteys voi johtua vaikka siitä, että linjalla on hirveästi häiriöitä. Tämän takia modeemi ja vastapää sopivat yhteyden nopeudeksi hitaamman ja varmemman.
Onko modeemiasetuksista laitettu päälle tiedon pakkaaminen?
Oletetaan nyt kuitenkin, että modeemiyhteys luodaan täydellä nopeudella.
Kannattaa kokeilla imuttaa jotain tiedostoa suoraan omalta palveluntarjoajalta, niin voit ainakin luottaa siihen, että hitaus ei johdu internetin ruuhkasta tms.
Sitten kannattaa kokeilla erilaisia tcp/ip asetuksia, jotka toimii ehkä paremmin hitaammalla yhteydellä.
Jollain ohjelmalla muutat wintoosan rekisteristä MTU:n arvoa 576 ja MSS arvoon 512. RWIN arvoon 2048 tai 4096. Win95 tämmönen onnistuu ainakin ohjelmalla mtuspeed.
Tuolta löytyy toinenkin ohjelma ja saman sivun alareunasta lisää ohjeita.
http://www.sustworks.com/site/prod_ipnt_win_doc.html