Siis miksi Azkabanin vanki leffa Tulee suomeen 2 kuukautta myöhemmin kuin Englantiin? Ensi-ilta enkussa on 4.6.2004 ja suomessa 6.8.2004. Aiemmat leffat tuli vaan viikon viiveellä. Ihan tyhmää! Tosi harva leffa tulee tollatteella viiveellä suomeen ja toi on vielä tuleva menestys leffa....
Mistä johtuu hirveä viive??!!?
Huolestunut
22722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Niinpä, sitähän minäkin olen miettinyt: Miten se voi olla mahdollista että se tulee niin myöhään! Ärsyttävää. Toivottavasti joku osaa vastata tähän paremmin kuin minä!
Siihen tehä suomeksi tekstityksetkin...
Niin pitääkin mutta olihan näissä aiemmissa ne tekstit yhen viikon jälkeen Englannin ensi-illasta ja Sormusten herroissa samana päivänä! Eli siitä ei tosiaan ole kysymys! Ne suomentaa ne tekstit jostain käsikirjotuksen tapasesta eikä siltä ääniraidalta. Ja se suomentaja saa sen "käsikirjotuksen" paljon ennen ensi-iltaa.
Tosi harva leffa tosiaan tulee näin hirveellä viiveellä Suomeen ja onhan tänne tullu parinkin päivän viiveellä englannin ensi-illasta ja tekstit on keritty silti tehä. Syy on joku ihan outo..Ja tällänne leffa josta tiedetään, että tulee rahasampo niin on ihmeellistä...
Yleensä jotkut leffat josta tiedetään että ei tule menestymään tai Mongolialaiset leffat tulee tolla viiveellä.
azkabanin vanki sitten on yhtä huono kuin aiemmat kaks, joten ne ei kiirehdi sitä... hei! Se oli vitsi! *pakenee raivostuneita leffafaneja*
ehkä näin on :DD
Eiii.. Mie ainaki ootan tältä elokuvalta paljon enemmän ku niiltä kahelta ekalta! Onhan siinä sentään SiRiUs(huomatkaa pakkomielle kirjoittaa nimi noin:) ja Lupin ja muutenki ehkä paras kirja kaikista kolmesta joista on tehty elokuva.... Aaah.. SiRiUs... :D
Mutta ei ne sitä kato onko leffa surkee tai ei. Jos on rahaa luvassa paljon niin ei pitäis tollain viivytellä. Tai sitten ne yrittää kohottaa sitä "leffanälkää" kyseistä elokuvaa kohtaan ja ensi-ilta päivänä puolisuomee on jonottamassa sitä!
mitä vetoa, että puolet on imurroinu sen netistä siihen mennessä ku se on ilmestyny?? Eihän tuommonen nälän kasvatus ole mistään kotoisin!! Aika törkeää ahnehtimista jos ne sen takia sitä viivyttää!! Vai mitä?
jossain vaan sekoillaan,ja siinä ei ole oikeasti tota viivettä(mä en tosiaan tiedä,kunhan juttelen)
Eikö tästä ole keskusteltu jo muutamaankin otteeseen,en kyllä muista että mihin johtopäätökseen on aikasemmin päädytty..(ei,en silti valita,hyvä vaan että täällä on jotain eloakin)
Tai sitten ne just yrittää kasvattaa nälkää, ehkä sen takia että koska OotP:n suomennus tulisi vain muutaman kuukauden ennen sitä leffaa..Jos markkinoijat pelkää että ihmiset kyllästyis siihen.Hmm.Tää olisi kyllä typerää,koska musta tuntuu että potter-ihmiset käyttäytyisi juuri päinvastoin..
Mutta aika julmaa,tahtoo sen leffan heti..:)Vaikka en ookkaan rakastunut niihin aiempiikaan ,mutta kun kirja on ehkä paras,niin uteliaisuus herää..
Totta turiset kuomaseni! :DD
Niin mää kyllä toivoisin että se tulis vaikka se 11.6.2004 eli viikko Englannin ensi-illasta. Joka paikassa vaan on ilmotettu se hemmetin 6.8.2004. Jopa HP-faneissa. Tais olla sillä "vastauksia" osiossa?
Ei se saa tulla sillon!!!
Mä oon haloo riparilla silloin!!!
EI SAA! EI SAA!!!
Vaadin että se saa tulla suomeen vasta kesäkuun lopussa!!!
(Jotta mäkin nään se ensi-illassa!!! =D)
Se leffa dupataan suomen kielelle! Sehän on sillai, että yleensä vain dubatut tulee tolla viiveellä! Voi heleveta jos se dupataan >:/
Ei kai nyt sentään?!? Toihan olis jo "huvittavaa" :D
Ei kyllä olis...en menis varmaan sitten edes kattoon sitä :(
Just joo...!!! xD
"Dupataan Suomen kielelle..."
Salli mun nauraa!!! =D
OHOHOHOHOHO!!!!!
EEHEHEHEHEHEHEH!!!
AHAHAHAHAHAHHA!!!
Eihän se ois ees hyvä sillon!
Ja aatelkaapa, ketkä ne ääninäyttelijät sitten ois?
Ei kai taas joku Jasper Pääkkönen Harryksi???
YÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄKKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!
se kyl tulee suomeen ihan kesäkuussa!! käy vaik kattomassa traileri ossassa www.harrypotter.com!! siin on et coming in june 2004!!
...se "coming in june 2004" tarkottaa ihan sitä, millon se ilmestyy ENGLANNISSA...
Se tulee ENG-LAN-TIIN silloin!!!
Ainahan ne leffat tulee suomeen hiukan myöhemmin mutta tässä tapauksessa reilusti myöhemmin... =(
"Maailmanensi-ilta leffalla on kesäkuun kuudes päivä."´
Näin lukee HP-fanien sivuilla ja leffa on AV.
Se on 4.6.2004 eikä kuudes päivä..ainakin trailerin lopussakin on että neljäs...
Uskoisin, että on kyseessä rahasta. Kesäkuussa kaikki ryntäävät lomille mökeille ja ulkomaille, kesätöihin, festareille ym. ym. Se tietäisi vähemmän yleisöä ja siten vähemmän rahaa. Mutta elokuussa väki alkaa palailla kaupunkeihin, niin siinähän on hyvä markkinarako ennen koulun alkua. Ja rahaa virtaa.
Samoin on kirjan kanssa, miksi se tulee vasta maaliskuussa. Näin kirjakaupat saavat ensin runsaasti rahaa joulumyynnistä ja helmikuun kirja-alennusmyynnistä. Näin ihmisten ostohalut ei ole muusta myynnistä pois. Sitten kun on muutenkin hiljaisempaa keväällä, niin on hyvä, että on Potterin kaltainen rahasampo tuomassa kolmannen myyntipiikin kirjaostoihin.
Kirja sen taklia myöhässä että Kapari kerkee suomentamaan sen.