Voiko tipsulle antaa kissalle määrättyä diapamia kun se on lähes sydärin partaalla paukkujen vuoksi? Mikään ei auta, tärisee ja läähättää vaan. Pumpulitkin jo tungettiin korviin, mutta ei anna olla. Paukkuarkuus on vaan näemmä pahentunut viime vuodesta...jos mä saisin päättää ni kaikki räjäyttely kiellettäs. Käytin koirat lenkillä reilusti ennen kuutta, neljän maissa, ja johan joku räkänokka tuli jotain tykinlaukauksia heittelemään kuonon eteen...pelottaa oikeesti et toi koira kuolee, se on ihan pois tolaltaan.
tipsulle diapamia?
Katinka
2420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ymmärtääkseni diapami ei paljon vaikuta esimerkiksi sydämeen, mutta en uskalla suositella antamaan omatoimisesti diapamia. Diapamia käytetään kyllä kaikille eläimille, mutta parempi kysyä eläinlääkäriltä. Voisitko soittaa ja kysyä eläinlääkäriltä lääkkeestä?
Pumpulin äänieristyskyky on heikko ja se saattaa vain lisätä pelkoa ja stressiä.
Yritä itse käyttäytyä normaalisti ja rauhallisesti. Toivottavasti koira selviytyy pelosta ja stressistä. Muista hankkia eläinlääkäriltä rauhoittavia aineita valmiiksi seuraavaa uutta vuotta varten.
Annoimme pikkukoirallemme eilen, aattoiltana,
kahdessa erässä (puolikas tabletti kerrallaan)luontaistuotekaupoista saatavaa,
ihmisten unilääkkeeksi tarkoitettua
rohtovirmajuurivalmistetta, 'Unihiekkaa'. Ja se tehosi oikein hyvin. Koira oli paukkeesta
huolimatta koko illan rauhallinen, joskin raukea.
Nyt aamulla se oli täysin virkeä ja iloinen.
Tämä olisi pitänyt keksiä jo vuosia sitten.
Kuvaamasi läähätykset ja tärinät olivat surullista katsottavaa ja koettavaa meilläkin vielä vuosi sitten.