öljynvaihtoväli??

Onko varmaa tietoa sopivasta öljynvaihtovälistä 1,9 TD koneelle (Vento 94 EkoDiesel)?
5761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Autonvalmistaja suosittelee öljynvaihtoa 15 tkm välein.
Öljynvalmistajat suosittelevat 10 tkm välein.

Tosi dieselmiehet jotka aikovat ajaa pitkään autollaan vaihtavat 5 tkm välein öljyt.

Yksi idea olisi 7.5 tkm välein vaihtaminen jos autossa on huoltovälinäyttö (15 tkm), jolloin huoltovälinäyttö ilmoittaa joka toisesta vaihdosta.

Äänestä

Mun 97 Ventodieselissä oli muistaakseni 7 500 km niissä ohjekirjoissa öljynvaihtovälinä. ja Huoltovälinä 15 000 km. Sittemmin kotiin lähetettiin viesti, että jakohihnan kunto on tarkastettava merkkiliikkeessä muistaakseni 7500 km välein. Edelleen merkillepantavaa oli, että takuuajan ja 60 000 km:n jälkeen huoltokirjaan merkittiin aina seuraava huolto vasta 10 000 km jälkeen. Siihen 10 000 se sitten vakiintui...

Valitettavasti näillä palstoilla on harvoin ihan varmaa tarjolla.

Jos huollat merkkiliikkeessä, vie huoltoon, kun huoltokirjaan merkityt seuraavan huollon kilometrit täyttyvät. Jos vaihdat muualla 10 000 voi olla turvallinen valinta, mutta käytä suositukset täyttävää öljyä.

Äänestä
  • ei kai nyt sentään 7500 km välein tarkasteta jakohihnaa? Itselleni kerrottiin merkkiliikkeestä että dieseleissä 30 tkm välein tarkistetaan jakohihnan kunto ja 90 tkm välein hihna vaihdetaan.

    Äänestä

  • jake kirjoitti:

    ei kai nyt sentään 7500 km välein tarkasteta jakohihnaa? Itselleni kerrottiin merkkiliikkeestä että dieseleissä 30 tkm välein tarkistetaan jakohihnan kunto ja 90 tkm välein hihna vaihdetaan.

    Se mun Vento on ollut kierrossa jo tovin. En tiedä liekö joku ongelmatehdaserä tai jotakin...

    Mutta oikein kotiin tuli postitettuna puolen vuoden jälkeen, ja se oli juuri se sama tarkistusjakso kuin ohjekirja antoi öljynvaihtoon, eli se 7500 km. Kyllä pelästyin.

    Olin muuten siltä seisomalta lähdössä vaihtaan sitä autoa, mutta huoltoneuvoja sitten rauhoitteli, ettei niitä juurikaan katkeile ja korvauksetta he sitä tarkkailevat aina öljynvaihdon yhteydessä.

    Kuten sanoin, hihnavaihtohuollon (90 000) jälkeen öljynvaihtovälikin kasvatettiin 10 000 km. Siitä minulla ei ole hajuakaan, kuinka paljon huollossa hihnaa ovat tutkineet tai tarkastaneet.

    Nykyäänhän tankkausvälikin on jo lähellä tuota 7500 km. seitsemällä tankkauksella ainakin selviää.

    Äänestä

Itseäkin mietitytti tuo öljynvaihtovälin pituus. Omistajan kirja sanoi 7500 km, huoltovälinäyttö ei ole puhunut mitään. Soitin merkkihuoltoon ja sieltä sanottiin, että omistajan kirjassa vanhaa tietoa. Oikea vaihtoväli 15000 km. Uskon huoltoon, sittenpähän näkee miten kauan kone kestää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tune kirjoitti:

Onko varmaa tietoa sopivasta öljynvaihtovälistä 1,9 TD koneelle (Vento 94 EkoDiesel)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu