Iski vimma lukea Stephen Kingiä. Mitä suosittelisiite? Ny on tullut luettua Hohto, Naisen raivo, Uinu uinu lemmikkini, Jälkeen keskiyön ja Pedon dydän. Tykkään mahdollisimman pelottavasta. Tähän mennessä Uinu uinu lemmikkini on säväyttänyt parhaiten. Joten pistäkääs vinkkiä, mikä olisi Kingin pelottavin ja muutenkin hyvä kirja.
Kingiä pitäs saada
Herkko
12933
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Se 1-2. Varsinkin ensimmäinen osa on todella hieno tarina. Mutta minun mielestäni kakkonen vesittyy pahemman kerran. Tarinan loppu, kun Derryn lapsenmurhaajan todelliset kasvot paljastuvat, oli minulle pieni pettymys.
Toisaalta se oli myös eräänlaista haikeutta hyvän tarinan loppumisesta. King on parhaimmillaan kuvatessaan lapsuuden viimeistä kesää.
Tarpeellista tavaraa!
...luettavaksi: Pimeä puoli. Todella hyvä, suosittelen:)
Christine, tappaja-auto ja Uinu,uinu lemmikkini ehdottomasti
Pitkä marssi, Juokse tai kuolet, Epätoivon kaupunki. Parhaat!
Tukikohta on ehdoton lukupaketti! Kosketus, Uneton
yö, Kalpea aavistus ym. hyviä, tosin eivät varsinaista kauhua. Novelli Langolieerit suosikkini. Vanhoja Kingejä tosin vaikea löytää ainakin kirjastosta, esim. Kolkuttajat.
Pimeyden talo on yksi parhaista, ellei paras. Ja tietenkin Musta Torni -sarja.
Kukaan ei maininnut Hohtoa, ehdottomasti Kingin parhaimmistoa. Lue se ja katso myös siitä tehty elokuva.
musta torni kirjat on ehdottomasti minun suosikkini mutta jos
kauhua haluaa niin se ei ehkä ihan sitä ole.
En osaa kauheinta ja parasta sanoa mutta kehoittaisin
tutustumaan herran alkupään tuotantoon jos haluat pelottavaa
Oma suosikkini silloin joskus oli Tukikohta 1ja2
sekä pimeä puoli.
Ehdotan tietenkin Hohtoa ja Piinaa (Misery).
Kaikkien aikojen ikisuosikkini.
Kukaan ei ehdota hohtoa ehkä sen takia että kysyjähän on sen
jo lukenut.
Itse pidän myös Musta Torni sarjasta mutta se nyt ei varsinaista
kauhua ole mutta tutustu ihmeessä.
Uneton yö on suosikkin ja kosketusta aikoinaan kehuttiin
Kingin parhaaksi kirjaksi
Lue ehdottomasti PIINA. Sen lukeminenkin on yhtä PIINAA. Se voisi aivan hyvin olla totta! Varsinkin loppu... Kun kaiken piti olla jo ohi... Mahtava kirja.