Domino

Ossi

Ostettiin lapsille Walt Disney Princess pelipaketti. Paketissa on dominopeli, mutta ei sitten minkaanlaisia ohjeita miten sitä pelataan! Ihan perinteisillä ohjeilla sitä kun ei kai voi pelata kun palikoissa on vaan prinsessan kuvia... Auttakaa!!!

2

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annina

      En tiedä onko tästä apua, mut mun tyttärilläni on teletappi-domino, jota pelataan yksinkertaisesti näin: kaikille pelaajille jaetaan 6 korttia ja loput pannaan pakaksi kuvapuoli alaspäin. Pinon päälimmäinen nostetaan aloituskortiksi.

      Sitten nuorin pelaaja saa aloittaa ja laittaa kortin ensimmäisen jatkoksi. Edellytyksenä tietysti se, että kortissa on sama kuva kuin omassa kortissa. Pöydälle laitetun kortin tilalle nostetaan uusi pakasta ja vuoro siirtyy seuraavalle. Tätä jatketaan kunnes joltain loppuu kortit ja voittaja on siis löytynyt.

      Alkuperäisten sääntöjen mukaan korttiriviä saa jatkaa vain siten, että siitä tulee yksi yhtenäinen "mato". Näitähän voi sitten muokata mieleisekseen, mut pienille tämä versio on ainakin helppo.

      Kysy kun kuitenkin oli epäselvää...En toki kyseenalaista älyäsi vaan omat selittäjänkykyni.

      • viikonisi

        eikös se ole niin että seuraava jakajasta aloittaa jos on 2..skortti,jossa sama eläin 2 na..jos ei ole kellään ,sitten nostetaan vuorotellen pakasta niin kauan kun tulee se 2,,s kortti..Ketjua jatketaan,,siis peliä,Jos pelaajalla ei oo käypää korttia,,sitten nostetaan nii kauan ku käypänen kortti tulee ja pannaan ketjuun jatkoks,voi tehä mutkiakin,eihä 1 suora,jono sovi ku isoon huoneeseen lattialle..peli loppu kun eka pääsee pois,siis kortit loppuu,Muut laskee pisteet,,1 piste tav,kortti..2 pistettä 2,s kortti.Alussa voi päättää mistä luvusta lopetetaan ,,esim,,20,30 40,,mikä tahaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      76
      2685
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      2492
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2325
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      73
      2249
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      62
      2115
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2037
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      24
      1799
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      406
      1795
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      111
      1716
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1534
    Aihe