tietoa vaille

olen ajatellut ostaa digikameran.hinta sais olla 250-350 eeroo,tavallisia perhekuvia,helppokäyttönen,tietokoneella olen alottelija.kuvien tallentaminen cd:lle polttavalla onnistuuko?onko kuvien siirto muistikortilta hankalaa koneelle/cd:lle?Joten kertokaa mitä suosittelisitte (ehkä canon a70)???
1177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kamera on hyvä hankinta, digi-sellainen varsinkin. Voit nappailla kuvia aika kritiikittömästi ja sitten ehkä paperille teettää parhaat. Canonin optiikka on ainakin laadukasta, itsellä on järkkäripuolella EOS. Digikameroista Canonista on jonkun verran kokemusta, A-sarja ei tosin ole kovin kompakti (jos koolla on merkitystä). Itselläni on parin tulitikkuaskin kokoinen Pentax Optio S.

Canon A70:ssä on muistikorttina Compact flash, joka ei ole yhtä pieni kortti kuin Secure digital mutta CF on suhteessa edullisempi ja luku-/kirjoitusnopeudet ovat paremmat. Kamera liitetään USB-piuhalla tietokoneeseen, sitä kautta kuvat siirtyvät ja levylle polttaminen onnistuu ihan normaalisti. Kortinlukija (maksaa 10-20E) kannattaa hommata vaan jos todella paljon kuvia siirtää ja nopeudella on merkitystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiisi kirjoitti:

olen ajatellut ostaa digikameran.hinta sais olla 250-350 eeroo,tavallisia perhekuvia,helppokäyttönen,tietokoneella olen alottelija.kuvien tallentaminen cd:lle polttavalla onnistuuko?onko kuvien siirto muistikortilta hankalaa koneelle/cd:lle?Joten kertokaa mitä suosittelisitte (ehkä canon a70)???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu