On ollut suunnitelmissa laittaa kaasu/sähköliesi. Kaasu olisi ilmeisen hyvä kokkailuun. Tahtoisin kuulla kokemuksia.
kaasuliesi?
juhani
71217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...Jos haluaa eroon talosta ja hengestään.
Mulla meni talo ja vaimo ku oli vähä huolimaton kaasuliedenkanssa. No onneks oli vakuutus, ja vaimokullallakin ihan hyvä henkivakuutus. Eli loppujenlopuksi näin jälkeenpäin ajatellen, huonomminki ois voinnu käydä.
Taidanpa väittää tämän kommentin olevan täyttä potaskaa, sillä Suomessa ei ole kymmeneen vuoteen sattunut suurempia kaasuonnettomuuksia ja nykyiset kaasut (maa ja neste) ovat erittäin turvallisia.
Jos vertaa vaikka sähköonnettomuuksiin niin ei puhuta edes samana päivänä.
Nykyiset laitteet ovat varustettu varmistimilla ja muutenkin kehitetty viimesen päälle. Onnettomuuden saaminen kyllä tarvitsee tahallisuutta, törkeää huolimattomuutta ja ohjeiden vastyaista käyttöä.
Kyllähän hölmö saa hengen itseltää ja muilta vaikka sumutinpullolla.
Itselläni on ollut úseita kaasulaitteita vuosien varrella ja voin vilpittömästi suositella sitä etenkin lapsiperheille sillä sähkölevyn lapset saavat päälle mutta kaasua tuskin!
Taisit ryypätä talon ja muija jätti ku olit ääliö?! Sit selittelet, että liesi tuhosi sun elämän. Säälittävää peen jauhamista.
KilleKalle_72
Laitettiin kesällä keittiöön kaasuliesi jossa sähkö-kiertoilmauuni. Sähköliettä en takaisin ottaisi. Mökillä keitelty kaasulla jo vuosikymmeniä ja ainoa ongelma on kaasun loppuminen pullosta. Meillä eka pullo kesti n.4kk
(4 henk. perhe) Jos vuoto pelottaa on saatavilla kaasuvaroittimia melko halvalla.
Onhan se kätevä toisaalta, nopee, halpa ja kaikkee. Mut toisaalt se voi räjähtää, mun äiti palo ja meinas kuolla. Onneks selvis!
Halpaahan se ei ole vaan kallista mutta mukavuus maksaa. Ainoa vaara nykyisillä laitteilla lienee vuoto joka sekin hyvin pieni jos laitteet ja letkut on kunnossa. Esim. liekin sammuminen katkaisee myös kaasun tulon. Sitäpaitsi jo pienikin vuoto tuntuu selvänä hajuna. Ei sähkökään ole turvallista jos laitteet on romukunnossa tai käyttäjät täysiä torveloita.
Löysin satumalta hyvän kaasusaitin netistä jossa kannattaa käydä kattomassa jotta ei tulisi vääriä käsityksiä kaasulaitteista ja turhia fobioita!!
Hyviä saähkö/kaasuyhdistelmiä!
www.liesikauppa.com