roduista

Mikä rotu on mielestänne paras?
Mikä rotu on kissamaisin?
Minusta ehdottomasti maatiainen.
8267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

en nyt yhtään ole asiasta varma, mutta eikös abessiinialainen oo aika vanha rotu? meille kasvattaja selitti, että se on egyptistä peräsin, tai jotain. meillä on yks aby, ja se on ainakin aika kissa, verrattuna naapureiden maatiaisiin.

Äänestä

ehdottomasti Manx!

Äänestä

Jokaisessa kissarodussa on omat hyvät puolensa.

Silti olen suuri maatiaisten ystävä, ja se on ehdottomasti mielestäni se ainoa oikea rotu. Tietysti siten myös kissamaisin.

Jos rotukissan ottaisin, ottaisin pyhän birman tai ocicatin. Myös persialainen on kiehtova rotu.

Äänestä

minusta on
PERSIALAINEN ,
LYHYT KARVAINEN BRITTILÄINEN ,
MEIN COON ,
JA
EXOTIX!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TOTTAKAI MAATIAISETKIN OVAT IHANIA MUTTA PIDÄN ENEMMÄN ROTU KISSOISTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
JA KISSAMAISIN ON KYLLÄ MAATIAINEN!!!!!!!!!!!!

Äänestä

joo.maatiaiskissa on paras!meillä on sellanen.ne ei oo sitäpaitsi nii äkäsii ku jotku rotukissat.

Äänestä
  • arvaamattomin tuntemani on kyllä maatiainen (ystäväni kissa) ja minulla on sentään kokemusta aika moisesta kissamäärästä - kasvatan, käyn näyttelyissä, lähes kaikilla tutuillani on kissoja ja olen omistanut kissoja lähes koko elämäni 40 v.

    Tämä vain jottei kukaan luule, että rotukissat olisivat äkäisiä yhden ihmisen kokemuksen perusteella. En minäkään väitä, että maatiaiset olisivat kaikki äkäisiä, vaan luonne on yksilöllistä sekä opittua tai perittyä.

    Vastaus kysymykseen: paras ehdottomasti persialainen ja exotic. Kissamaisin? riippuu siitä mitä kissamaisuudella tarkoitetaan.

    Äänestä

  • mamma40 kirjoitti:

    arvaamattomin tuntemani on kyllä maatiainen (ystäväni kissa) ja minulla on sentään kokemusta aika moisesta kissamäärästä - kasvatan, käyn näyttelyissä, lähes kaikilla tutuillani on kissoja ja olen omistanut kissoja lähes koko elämäni 40 v.

    Tämä vain jottei kukaan luule, että rotukissat olisivat äkäisiä yhden ihmisen kokemuksen perusteella. En minäkään väitä, että maatiaiset olisivat kaikki äkäisiä, vaan luonne on yksilöllistä sekä opittua tai perittyä.

    Vastaus kysymykseen: paras ehdottomasti persialainen ja exotic. Kissamaisin? riippuu siitä mitä kissamaisuudella tarkoitetaan.

    Persialaisille ja Exoticeille. Kisamaisin kissa... hmmm... Kaikki kissat ovat omalla tavallaan kissamaisia.

    Äänestä

Mielestäni kaikki kissat ovat oikein kissamaisia, koska ovat kissoja.:)Kaikki kissat ovat minusta ihania,kivoja jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kissa kirjoitti:

Mikä rotu on mielestänne paras?
Mikä rotu on kissamaisin?
Minusta ehdottomasti maatiainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu