Miten hankalaa on, jos vaihtaa elämänkatsomuksesta uskontoon. Olen koko yläaste aikani opiskellut elämänkatsomusta. Onko se uskonto miten vaikeata, jos ei ole opiskellut sitä kuin viimeeksi ala-asteella?
Elämänlatsomustiedosta uskontoon
...
3125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ole.
Miksi ihmeessä vaihtaisit? ET on lukiossa tosi mielenkiintoista. Vaikka onhan se aika vaativaakin kun keskustelut ovat yleisin työtapa, mutta ykköskurssilla me ainakin saatiin valita käsiteltävät aiheet pitkälle itse, pidettiin vuoronperään alustuksia omasta aiheesta ja keskusteltiin yhdessä lopputunti siitä. Kaveri vaihtoi ussaan, ettei joutuisi esiintymään (pitämään sitä alustusta) ja nyt se valittaa kuinka on luettava satoja sivuja tylsää uskontoa kokeisiin. ET:stähän kokeita ei yleensä ole.
Joo elikkä mä en ollut lukenut koko peruskoulun aikana ollenkaan uskontoa, mutta lukioon mennessä halusin aloittaa uskonnon lukemisen.Valitsin uskonnon, ja pelkäsin samoja asioita kun sinä nyt, mutta turhaan, mistään en ollut jäänyt paitsi. Ekasta kurssista tuli 8, ja keskiarvo kaikista kursseista oli 8.7. Joten mene jos siltä tuntuu. Ja kyllä ainakin meiän koulussa oli ET;n lukijoilla myös kokeita, ne vain oli vaativampia, koska kirjaa ei ollut mistä lukea. Joten aika koulukohtasta, eikä voi yleistää niin kuin joku sanoi, ettei ET:ssä kokeita olisi. Toivottavasti tästä oli sulle jotain apua. Muista että jatko opiskeluissa saatetaan myös kysyä uskonnon numeroa, joten se olisi hyvä olla. JA ei se nyt niin kauheeta se kokeisiin lukeminen ole!