niin tos kysymys.. meil on Norjalainen metsäkissa jonka menneisyydestä emme tiedetä ku se on tullu meil turvakodista(eläinten)... vastauksia..... kiitos....
kenellä kaikkilla on Norjalainen metsäkissa??
Sandra
151219
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
hei!
onko kissasi suomalaisesta eläinten turvakodista
jos on niin siellä yleensä tiedetään mikä on kissan tausta yms...yms..
no minulla ei ole norjalaista mutta mein coon kyllä ja se muistuttaa jotenkin hiukan norjalaista metsäkissaa!!!! siinä oli siis vastaus kysymykseen ai nii kannattaa tosiaan kysyä sieltä hoitolastasitä taustaa!!!
Juu ei todellakaan aina eläinten turvakodissa/eläinsuojeluyhdistyksellä ole tietoa kissan taustasta! Meilläkin yksi pitkäkarvainen, epäilty on että olisi norjalainen metsäkissa mutta faktatietoa ei saa koska löydettiin kirjaimellisesti metsästä samoilemasta;) Siis tuli meille puolivuotiaana eläinsuojeluyhdistyksen kautta. Mutta tosiaan, ei läheskään aina siellä ole tietoa kissojen taustoista ja yleensä jos on, kertovat siinä vaiheessa kun kissan sieltä otat.
nimim. eläinsuojeluyhdistyksen kissalan vapaaehtoistyöntekijä
...ja sinä edellinen vastaaja, tarkoitat varmaan että Maine Coon, eikä mein coon.
emme tiedetä.. se ainaki haettii jämsästä yhtenä kesänä.. ja sitä oli kiusattu vatsasta ja se ei antanu silittää .. se puri aina ja raapi.. mut ny kyl se on tosi kiltti ja rauhoitunu.. ainaki mitä mä oon kuullu että se on norjalainen metsäkissa...
Kissa on rotukissa vasta, kun se on rekisteröity. Norjalaista metsäkissaa ei voi rekisteröidä noviisina, joten sen on oltava kasvattajan rekisteröimä. Näin ollen löytökissa voi tosiaankin olla norjalainen metsäkissa, mutta koska sillä ei ole ollut rekisteripapereita mukanaan, se on nykyään norjalaisen metsäkissan näköinen kotikissa. Myös pitkäkarvaiseksi kotikissaksi voi tällaista kissaa kutsua.
Meillä on toisessa kissassa norjalaista metsäkissaa, maine coonia, persialaista sekä kaikkein eniten maatiaista, mutten yleensä koskaan mainitse kuin tuon maatiaisen. Mielestäni kissaa ei tee yhtään sen hienommaksi se, että siinä on jotakin tiettyä rotua tai se on rotukissa - minulla jokainen kissa on saman arvoinen.
No tässä näitä oikeen tabbyn kaikkitietäväisi kokoelmia. mitä ihmeen väliä sillä on jos sillä ei ole papereita, jos se on ihan vaan kotikissa ja sisällä jos itse sitä tahtoo kutsua norjalaiseksi? meillä on rekisteröimätön manxi, joka on kuitenkin manxi ilman papereita ja kyllä siitä ihan manxina puhutaan. se kun ei missään näyttelyissä tms käy niin sillä ei kellekkään ole väliä.
jos jollain ihmisellä on norjalainen, niin onko sun pakko tulla tänne heti vouhottamaan..puuh...
En ihan ymmärrä pointtiasi Tabby, kukaan tässä ei ole sanonutkaan että pitäisi kissaansa erityisesti ROTUkissana? Meillä kissat ovat ainakin perheenjäseniä ja aivan yhtä tärkeitä meille olivat sitten minkälaisia sekoituksia tahansa. Tätä on vaan meilläkin mietitty, että onkohan yksi kissamme norjalainen metsäkissa, ihan ulkomuotonsa perusteella. En voisi todella vähempää välittää onko sillä rekisteripapereita vai ei, koska muutenkin olen sitä mieltä että on järjetöntä keimailla ja juosta ympäri maailmaa kissojansa esittelemässä. Ei se ole hyvää elämää kissallekaan, vaikka niin kuinka väitettäisi.
Kiitos kauniista sanoista.
Olenko väittänyt, että sillä on jotain hemmetin väliä, sanooko kissaa norjalaiseksi, hollantilaiseksi tai vaikka indonesialaiseksi metsäkissaksi? Sanoin vain, että ainoastaan sellainen kissa, joka on rekisteröity, on _virallisesti_ rotukissa ja että minä sanon kissaani mieluummin kotikissaksi tai maatiaiseksi. Ilmaisin siis vain oman mielipiteeni, johon sinä nyt taas tartut vähän turhankin kärkkäästi.
Minä en vouhota. Kukahan tässä nyt vouhottaa?
Niin, sanoinkin tuon rotukissahomman nyt lähinnä muistuttaakseni ihmisiä siitä, että kissa ei ole rotukissa ilman rekisteröintiä. En siis sillä, että joku olisi pitänyt kissaansa rotukissana.
Eipä ne paperit minullekaan oikeastaan mitään merkitse. Silti Pekun kanssa tulee käytyä kotikissanäyttelyissä. Minun mielestäni siinä ei ole mitään huonoa, kun kissa itsekin viihtyy ja rakastaa esiintymistä. Lakua en taas näyttelyyn veisi, koska tyttö ei pidä esiintymisestä ja stressaa helposti. On paljon kissasta kiinni, voiko sitä viedä näyttelyyn vai ei. Stressaava kissa ei missään nimessä kuulu näyttelyyn, senhän sanoo järkikin.
huvittavinta tässä on se, että kun kerrot miten asia on, saat silmillesi henkilöitä joiden on ihan PAKKO saada kutsua kissaansa rotunimikkeellä. Muuten en ymmärrä tuollaista vänkäämistä ja vastaanväittämistä "kyl mun kissa on sitä ja tätä vaikkei sillä papereita olekaan".
Kertokaahan miksi se on teille niin tärkeää saada kutsua sitä kotikissaa rotunimikkeellä. Väitätte, ettei sillä ole teille mitään merkitystä onko kissa rotua vai ei, mutta vänkäämisenne kyllä kertoo jotain muuta.
Tänä päivänä ei enää persialaiseksi kutsuta paperittomia pitkäkarvaisia kotikissoja koska niiden ulkonäkö on niin erilainen. Nyt ovat tulilinjalla mettikset, syystä että pitkäkarvaiset kotikissat näyttävät maallikon silmiin mettikseltä. Toinen mitä on aina myöskin käytetty on angora, kun on olemassa vain yksi oikea angora ja se on turkkilainen angora siis ihan oikea rotu.
Miksiköhän eivät kaikki lyhytkarvaisten maatiaisten omistajat ala kutsua kissojaan eurooppalaiseksi. No se ei ole niin "hieno" rotu kuin nuo muut, se kun on jalostettu meidän omasta maatiaisesta.
Näiden vänkääjien kaltaisten ihmisten vuoksi on olemassa "kasvattajia" ja pentutehtailijoita jotka tuottavat sekarotuisia tai paperittomia pentuja myyntiin. Ja näitä sitten ostetaan halvalla, kun ei niillä papereilla ole mitään väliä. Papereiden hinta on kuitenkin tosi pieni osa pennun hinnasta (16 e), eli paljon muutakin jää silloin tekemättä kuin papereiden hankkiminen.
Todellakin asiaa!
Minua kyllä sekä huvittaa, että harmittaa nämä ihmisten kissoillensa siirtämät rotunimikkeet. On tosiaan Norjalaista metsäkissaa. Lapsena eräällä tilalla sanottiin yhden naaraan "sulhasen" olevan Norjalainen metsäkissa. Minäkin poikasena menin vielä siihen "lankaan", mutta tuskimpa hei oikea Norjalainen metsäkissa (siis REK.) pyörisi siellä vapaana siittämässä jälkeläisiä. ;) Itselleni tuli tässä taannoin Pyhä birma ja kun sukulaisia tuli kylään, sanoi yksi heistä, että onkos tämä jotain Angoraa. En oikein käsittänyt mitä hän sillä tarkoitti, joko rotua tai karvan pituutta(jotkut käsittävät sen niinkin)..
Onkohan sulla pipo PIKKASEN LIIAN KIREÄLLÄ? Kuten sanoin, minulle ei voisi tosiaan olla vähempää väliä sillä onko kissalla "paperit" vai ei. Itseasiassa pidän niitä koko helkutin papereita negatiivisena asiana. Kuten myös näyttelyihmisiä. Kertakaikkiaan järkyttävää toimintaa, pidetään perheenjäseniä näyttelyesineinä. Juupa juu. Ja sitten vedetään hernettä nenään kun toiset on aivan huvikseen miettineet voisiko löytökissa olla puhdas rotukissa vai ei. Minä kyllä kutsun kissaani sen omalla nimellä, en RODULLA. Sinä olet aika säälittävä tapaus.
papereissa mielestäsi on? Millä tavalla paperit vaikuttavat huonontavasti? Olisitko niin ystävällinen ja kertoisit MIKSI.
Itse näen asian tasan toisella tavalla, eli papereista on pelkästään etua, seuraavassa lista MIKSI.
paperit takaavat että,
1. kissa on rotupuhdas.
2. kasvattaja on rekisteröitynyt ja häntä valvotaan.
3. kasvatus on tapahtunut sääntöjen mukaan.
4. pakolliset testit on vanhemmista otettu.
5. suositeltavat testit yleensä otettu.
6. pentu luovutetaan 12 viikon iässä ei nuorempana.
7. vanhemmat on arvioitu näyttelyssä soveltuviksi kasvatukseen/jalostukseen.
8. pennut on ruokittu huolella.
9. kasvattaja on korvausvelvollinen virheistään.
10. pennut ja vanhemmat on rokotettu ja madotettu.
Paperittomia tehtailevat tai kotikissoja myyvät harvoin voivat tällaista "takuuta" antaa. Ehkä suullisia vaan ei kirjallisia.
Suurin osa rotukissoistakin myydään lemmikeiksi jotka eivät koskaan käy näyttelyissä, joten sekään ei papereita huonoksi tee. Ei paperit ketään pakota näyttelyttämään kissaansa ellei sitten aio teettää kissallaan pentuja.
Meillä on ollut Norjalainen metsäkissa jo 16 vuotta.Tosiaan jos aiot hankkia aidon norskin niin paperit täytyy olla mukana.Kissan luonne on omistajalle kyllä pelkkää iloa tuova.Kiltti ja erittäin seurallinen.Toivottavasti saamme nauttia perheen keskipisteestä vielä monta vuotta....suosittelen lämpimästi kyseistä rotua