yrtit,kasvit jne...

Vampire

Jospa joku kertoisi minulle noista tavallisista metsästä saatavista yrttikasveista... mihin tarkotuksiin käytätte ynm...?

9

1034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • axy

      On liikaa lueteltavaksi tähän.. suosittelen että hankit käsiisi kirjan nimeltä Miten Luonto Parantaa Se on hyvä kirja, oli oppikirjani silloin kun aikoinani opiskelin alaa.
      Jos äkkiä nyt täytyy jokin mainita niin mieleeni tulee ensimmäisenä kielo ja sitä ollaan käytetty sydänhäiriöiden hoitoon.

      • terhen täysikuu

        kielo on TODELLA myrkyllinen kasvi.
        axy ei tajunnut mainita asiaa, koska varmaan ajatteli sinun ymmärtävän. varmaan myös minä olisin voinut elää oletuksessa, että tajuat asian, joten ilmeisesti tähänkin viestiin oli syynä vain ja ainoastaan minun pätemishaluni:)
        mutta jos haluat tässä lähiaikoina heittää lusikan nurkkaan, niin voin suositella kieloa hyvin lämpimästi. todella luonnonmukainen tapa;), arvostan sitä...

        sola dosis facit venenum
        "pelkkä annostus tekee myrkyn" (mm. axyn suosittelemassa kirjassa mainitaan jonkun keskiajalla eläneen lääkärin lausahdus... joku paracelsus... kai=)?)
        eli kielo on vahva lääke, mutta kokemattomisa käsissä... huhhuh.

        itse käytän näitä perinteisiä, en mitään sen huimempia seikkailuja ole tehnyt yrttien lumoavassa maailmassa;)
        esim. pajun ja haavan kuorta pääkipuun,
        apilankukkateetä kuukautiskipuihin(myös vahvaa keitettä haavoihin),
        kanervateetä rauhoittamaan,
        kuusen kerkkiä, katajaa... tosi yksinkertaisia siis.

        "miten luonto parantaa" on kyllä paras kirja näihin hommiin.


    • Rödfinne

      Yrteistä ja parantamisesta on kirjoja pilvin pimein. Hieman harvinaisempaa herkkua on sensijaan ns. kasvinoituus, joissa kasveihin sisältyvät voimat ovat osa henkistä prosessia.

      Voit aloittaa vaikka keräämällä Katinliekoa ja valmistamalla siitä "noitapulveria". Sitten monet puutarhan koristekasvit ovat vanhoja perusmateriaaleja, kuten Sormustinkukka (digitalis) joka on tappava kaunotar. Sen myrkyllisyydestä ei voi liikaa toitottaa.

      "Ennustajan orvokki" eli talvio on peruskasveja noituudessa, kuten myös tavallinen ruusu, joka on yksi yleisimpiä ainesosia "lemmenjuomissa". Ruusuun liittyy myös uskomuksia näkymättömäksi tekemisestä, josta minulla ei kuitenkaan ole ainakaan toistaiseksi empiirisiä kokemuksia...;-D

      Riippuu mitä etsit.

    • rohdos
    • ituo

      Tervetuloa kasvien maailmaan..itse käytän niitä vain ja ainoastaan parantamiseen- sairauksien ennaltaehkäisyyn, pikkuvaivoihin, ja vaikkapa tukemaan antibioottikuureja. Niillä voi myöskin helpottaa oloa vaikkapa virusperäisissä taudeissa ja kuukautisten aikaan. Käytän niitä hauteina, teenä, voiteissa, öljyissä.

      Kirjastoon, kultaseni, kirjastoon. Kun lähdet lukemaan asiasta, älä perusta kaikkea yhteen teokseen; lue paljon, useilta kirjoittajilta. Tiedot saattavat vaihdella kirjan kirjoitusvuoden ja maan perusteella, joten voin kertoa, että kestää hetken, ennen kuin kustakin kasvista muodostuu mieleesi yleiskuva. Alkuvaiheeseen ohjeeksi annettakoon se, että jos kasvi mainitaan myrkylliseksi tai terveydelle millään tavalla haitalliseksi edes jossakin teoksessa, jätä se keräämättä ja käyttämättä. Myös perusteellinen lajintunnistus on ehdoton- jotkin myrkylliset ja täysin vaarattomat kasvit nimittäin näyttävät suhteellisen pitkälle samanlaisilta.

      Eli, varovaisuutta ja pitkäjänteisyyttä. Opiskele talvella, niin voit kesällä alkaa keräämään omia varastoja.

      • Rödfinne

        Lisäys: Harrastusta EI todellakaan kannata aloittaa esimerkiksi keräämällä kuminaa tai kirveliä (tai muitakaan sarjakukkaisia), koska siinä on erittäin suuri vaara sekoittaa kasvi myrkkykatkoon, joka on tappavan myrkyllinen.

        Hyvä ja turvallinen tapa tutustua yrtteihin ja lääkekasveihin on esimerkiksi osallistuminen Hyötykasviyhdistyksien toimintaan. Siinä saa samalla makeat naurut, kun mummot kauhistelevat nykynoidan habitusta...


    • lilith

      lehdistä keitetty tee rauhoittaa, mutta raskaana oleville naisille vadelmatee voi runsaasti nautittuna aiheuttaa keskenmenon.

      • Vampire

        kiitos kaikille teille avustanne :))


    • wiikatemies

      Alan klassikkokirja:
      Toivo Rautavaara: Mihin kasvimme kelpaavat.

      Tiivis tietopaketti Suomen luonnonvaraisista hyötykasveista. Kirjoitettu sota- ja pula-ajan tarpeisiin ilman mitään mystisiä tai uskonnollisia sävytyksiä. Ei mikään turha teos nykyäänkään.

      Kuusen kohdalle voin tehdä omasta kokemuksestani yhden hyväksi havaitun lisäyksen.

      Jos tikku menee ihon alle niin ettei sitä saa sieltä pois millään mekaanisella konstilla, ota nokare kuusenpihkaa, ei kovin vanhaa eikä aivan tuoretta, vaan sellaista kädenlämmössä muovailtavaa. Kääri se puhtaaseen puuvillakankaaseen niin ettei se aivan välittömästi kosketa ihoon, vaan tihkuu hitaasti kankaan läpi. Sido se vamman päälle, ja viimeistään kolmen päivän kuluttua tikku tulee ulos kuin rautanaula magneetin vetämänä.
      Yhtä hyvin pihka tehoaa muihinkin haavoihin ja paiseisiin.

      En ole nähnyt mitään akateemista tutkimusta pihkan parantavasta vaikutuksesta, mutta sehän on havupuiden luontainen puolustuskeino lahosieniä ja muita pöpöjä vastaan. Kehittynyt jo satoja miljoonia vuosia sitten ja toimii edelleen jopa meidän nisäkkäiden iholla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe