Gran Canaria/Puerto Rico

Hei.

Olen lähdössä tammikuun 17. päivä Gran Canarialle Puerto Ricoon ja mietin, miten kylmät illat/yöt siellä on. Olen kuullut, että viileetä on, mutta onko niin kylmä, että tarvii pitkähihasen lisäksi vielä takin?

Kiitokset vastanneille jo etukäteen.

P.s. Saa kertoa kaikkea muutakin Gran Canariasta ja varsinkin Puerto Ricosta. Mielelläni luen kaikkia juttuja/tietoja.
61331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...kotiin, ellei ylettömästi laukkutilaa. Joulun alla hilluin yöt pelkässä ohuessa neuleessa sillä paitakin sen alla oli liikaa. Takki unohtuu helposti jos poikkeat sisälle ja riisut pois. Kevyt sadetakki/tuulitakki ehkä järkevämpi ja kunnon kengät, koska rajumman sateen jälkeen laakso täynnä kuraa. Ylärinteillä voi olla tuultakin, mutta tuskin se alle 15 laskee yölläkään. Käykää Puerto de Moganissa. Kiva satamakylä siinä lähellä.
Aurinkoista lomaa!
Toivoo nimim. "kateellinen"

Äänestä

Ainakin viime tammikuussa ja kolme viikkoa sitten.
Yöllä n. 17-19 astetta, päivällä max. 27
Oltiin kylläkin Inglesissä, mutta eiköhän lämpötila ole suunnilleen sama.
Possujuhlilla käytiin pitkästä aikaa (edelliset n 12 v sitten) ja ne olivat todella hauskat. Tietysti riippuu muusta seurueesta.

Äänestä

Hei. Olen monena vuonna ollut Ricossa tammikuussa; illat ja yöt on ajoittain viileitä. Ja vaikutelmaa lisää se, että päivällä on kuuma ja aurinkoa saanut iho hukkaa lämpöä pois.Mutta ei siellä öisinkään takkia tarvi. Vallankin kun kaikki menopaikat on ostarissa laaksossa ja kuljetaan periaatteessa sisältä sisälle.Toinen menopaikka on ylhäällä oleva Europa-ostari, mutta en itse ole siihen kovin innostunut. Puerto Mogan kannattaa katsoa ( pääsee laivalla/ bussilla ,huikeat näkymät autosta.)Perjantaisin markkinapäivä. Amadores-ranta on mukava, siisti ja parempi palveluiltaan kuin Ricon ranta.Ostarissa on monenlaisia menopaikkoja (kalliita ja paljon edullisempia,) mutta tyyli kait ratkaisee= eli hinnat ovat kyllä edullisempia kuin Suomessa. Kokeile ruokapaikkaa El Toro , ei ole pettänyt koskaan.Yleensäkin: mene ruokapaikkaan ,missä on väkeä- laatu näkyy siinä, että paikka on suosittu.Hyvät reissut, itse lähden vasta maaliskuussa...

Äänestä

Lisätietoja saat osoitteesta www.canaryforum.com

Äänestä

Tulimme juuri kolme päivää sitten ko paikasta. Takkia emme tarvinneet, mutta pitkähihaiset ja itselläni ohut neuletakki olivat käytössä yö aikaan. Lomamme aikana ei satanut kertaakaan ja päivällä lämmintä oli 21-27 (olimme viikon). Aivan mahtava reissu, lähtisin koska vaan uudestaan! Ravintoloista kannattaa tsekata Aqua la perran (nk. toinen laakso) ostarissa oleva El Gaitero niminen paikka. Uskomattoman hyvä ruoka ja mahtava palvelu. Diskoista parhaiten viihdyimme Harley`s nimisessä paikassa. Sijaitsee Puerto Ricon ostoskeskuksessa. Hauskaa lomaa. Meillä alkoi jo uuden reissun suunnittelu...Ai niin Finnmatkoilla oli tosi hyvä ostosretki Las Palmasiin.

Äänestä

Vahan viileata on oisin mutta parjaa hyvin ilman takkia, itse olen ollut toissa yolla inglesissa niin hyvin parjanny ilman takkia.. Suosittelen etta lahet taxilla inglesiin jos yoelamasta tykkaat..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Taniia kirjoitti:

Hei.

Olen lähdössä tammikuun 17. päivä Gran Canarialle Puerto Ricoon ja mietin, miten kylmät illat/yöt siellä on. Olen kuullut, että viileetä on, mutta onko niin kylmä, että tarvii pitkähihasen lisäksi vielä takin?

Kiitokset vastanneille jo etukäteen.

P.s. Saa kertoa kaikkea muutakin Gran Canariasta ja varsinkin Puerto Ricosta. Mielelläni luen kaikkia juttuja/tietoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu