miettikää...

Voisko TSH olla kenenkään mielestä totta? Ku mun kaverit sanoo mua friikiks ku selitän niille teoriaani miten se vois olla totta... Onks ketään joka olis samaa mieltä? Siis voisko olla mitenkään mahdollista et tulevaisuudessa tulis kaiken maailman "otuksia" (esim. örkkejä, haltijoita, jne...)?
311532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

hä eiks me jo eletä haltijoiden ja örkkien maailmassa... eduskunta on yks vitun iso keski-maa.

Äänestä
  • siellä on enimmäkseen vaan jotain örkintapaisia sarumaneja ;|

    Äänestä

Tolkien juuri kääntyi haudassaan..

Äänestä

Mutta mulle kyllä henk.koht riittää ihan sekin, että siinä fantasiamaailmassa on aika mukavaa elellä aina sen hetken aikaa, kun kirjan sivuihin uppoutuu.
Ja mielelläni kyllä pidänkin tietyn etäisyyden mokomiin örkkeihin ja varsinkin Sauroniin ja Nazguleihin. Ei tekis mieli törmätä kotimatkalla, muuten! ;)

Äänestä

Koko Keski-maa örkkeineen päivineen on ihan mielikuvituksen tuotetta!

Wake up!

Äänestä

Taru sormusten herrasta sopisi minun mielestäni enemmän menneisyydeksi...

Äänestä
  • lotr loppui, alkoi ihmisten aika - nykyaika. Tolkien jätti tuon ajattelutavan halukkaille mahdolliseksi.

    Äänestä

Tolkienhan nimenomaan halusi tehdä kirjan joka kuvaa kaukaista menneisyyttä jossa vielä eli näitä tarujen olentoja, mutta ihmiset nuosevat ja ottavat vallan ja muut lajit häviävät ja onhan än käsittääkseni jopa itsekin selittänyt miten keskimaa myöhemmin kehittyi nykyiseksi maaksi ja onhan hän jopa selittänyt silmarilionissa maan pyöreyden se monia vastaavia asioita.

Äänestä

me just vähä aikaa sit mietittiin mun kaverin kaa et entä jos ois ollu tosiaan tollanen keski maa,se rupes höpöttää et se maa ois ollu joskus enne dinoi ja sillee....se meni vähä oudoks=)
oma mieli piteeni kyl on et jos se keski maa ois ollu niin me oltais kaikki niitten jotain lapsenlapsen.........lapsia ja sillee=)hassua aattele sääkin voisit olla vaik jotai sukuu vaik aragornille, sekun oli ihminen ja nehän on enää jälel keski maasta....

Äänestä
  • Musta se ois aika kivaa:)
    Jos Sauron ei ois...Mutta örkkejä ois kiva kiusata ja mustia ratsastajia ois kiva härnätä.:p
    Sitä mieltä mä oon.Luolapeikko ois kiva kaveri kanssa:)

    Äänestä

Ehkä voi, ehkä ei voi.

Äänestä

Paitsi että se on jo tapahtunut. Keski-Maata ei enää ole tai ainakin se on kadonnut jonnekin mistä me ei sitä löydetä. ;)

Uskon ilman mitään ihmeellisiä teorioita että Frodo ja kumppanit eli joskus ja Keski-Maa on vielä tuolla jossain.

Teorioiden esittäminen ON friikkiä.
Riittää mainiosti että itse uskoo.

En ainakaan minä jaksa todistella sitä.

Äänestä
  • on mahollisuus nähä uudessa-seelannissa juoksentelemassa örkkejä.. p.jackson on ihan örkin näkönen ja yhtä lihava ja ruma.. varokaa vaan ettei tuu vastaa :D Et yks örkki siel voi juosta :D

    Äänestä

kirjat kirjoina, pidä se mielessäs. samalla voidaan olettaa että maailmassa olisi oikeasta velhoja ja noitia, ja että King's Crossing (or whatever) -asemalta pääsis tylypahkaan vievään junaan. Tottakai ois hienoa jos ois/ois ollu totta tommonen, mutta sadut ovat SATUJA! Kalevalakin on kansalliseepos, muttei tuskin koskaan ole tapahtunut.

Äänestä
  • Pidetään mielessä, mutta ainahan sitä saa unelmoida/haaveilla/kuvitella..

    Äänestä

  • Lotrifani kirjoitti:

    Pidetään mielessä, mutta ainahan sitä saa unelmoida/haaveilla/kuvitella..

    totta kuin rotta

    Äänestä

Jos multiversumiteoria pitää paikkansa niin myös Keskimaa örkkeineen ja hobitteineen on olemassa. Lue Tieteen Kuvalehti nro 1/2004 artikkeli "Maailmankaikkeus vain yksi monien joukosta", sivulta 32 alkaen. Tolkien on saattanut saada yhteyden johonkin rinnakkaismaailmaan jossa on Keskimaa.

Äänestä
  • siis että ihan Tieteen Kuvalehtikin on alkanu miettimää onko tällasta maailmaa.. juma miten yks kirja voi sekottaa ihmisten päät!

    ok, avaruusolennot viel menee mutta tää, et höpötit ja nazgulit asustaisivat naapurimaailmankaikkeudessa (tai missä lie).

    Apua.

    Äänestä

  • pyrot kirjoitti:

    siis että ihan Tieteen Kuvalehtikin on alkanu miettimää onko tällasta maailmaa.. juma miten yks kirja voi sekottaa ihmisten päät!

    ok, avaruusolennot viel menee mutta tää, et höpötit ja nazgulit asustaisivat naapurimaailmankaikkeudessa (tai missä lie).

    Apua.

    Eihän sitä koskaan tiedä mitä tuolla avaruudessa, en todellakaan ajattele että ihmiset vain ainoita olentoja.Maapallo niin pieni paikka.Kyllä tuolla jossain on planeetoita joissa voisi hyvinkin asustaa jotain omituisia otuksia klonkkuja tai örkkejä.Joskus ajattelen että olisi siistiä asua hobittina konnussa.Syödä,juoda ja elellä rauhassa ilman maailman murheita, sotia tai hirveitä koulutuksia ja ilman hallitusta eikä kukaan määräisi.Paitsi ehkä silloin tällöin joku vieras ja outo uhkana tai Saruman örkkeineen.Jos saisin valita olisin enemmän hobitti tuossa ihanassa tarun maailmassa kuin ihmisenä täällä.No aina saa toivoa.Mielikuvitusta pitää olla, jos sitä ei ole niin on todella köyhä.

    Äänestä

Miksei? Ei kukaan voi olla varma mitö joskus kauan sitten on tapahtunut tai mitä jossain maapallon ulkopuolella oikein on.
Tavallaan maapallohan kiertää kehää; uutta elämää syntyy ja vanhaa kuolee. Ehkä tulevaisuudessa tuhoamme itsemme ja vain harvat jäävät meistä eloon: osa saastuneina (örkit ja muut kamaluudet), osa saa haltiamaisia piirteitä, jotka kehittyvät edelleen. Mutaatiot muokkaavat perimäämme ja osa jää elämään ihmisinä.
Mistä kukaan tietää mihin evoluutio meitä ohjaa? Ja mitä me teemme.

Haltiamaisia piirteitähän voi löytää nykyihmisistäkin. On olemassa ihmisiä joiden korvat ovat (oikeasti) haltiamaiset.

Me emme voi tietää, voimme vain arvailla ja väitellä.

Mutta se on kirja, jossa on vaikutteita kaikkialta. Ehkä joku joskus toteuttaa sen! Hullut tiedemiehet eivät aina ole vain tarua...

Äänestä
  • just noin mäkin ajattelen! siis en mä tietenkään kuvittele et niin tulee ihan välttämättä tapahtumaan tai on tapahtunu, vaan et se on MAHDOLLISTA! miksei vois käydä niin? jos joku pystyy esittään mulle vedenpitävät todisteet ni sit mä usko et se ei voi missään nimessä tapahtua tai ollu tapahtunu... keksikääpä todisteita siis xD

    Äänestä

...Tolkien suunnitellu tarinan niin, et se ois englannin historiaa... tai jotain... Mun mielest niin on voinu joskus ihan hyvin tapahtuu... Mut tarustoahan tuo... et ei tulevaisuudessa, vaan niin on voinu tapahtuu... Ja haltioiden ja muiden aika oli ohi... ihmisten aika alkoi... tai no mistäs sen tietää, vaik hobittei viel oliskin... :) ei sitä koskaan tiedä... :P

Äänestä

Siis periaatteessa se voisi olla mahdollista. Mistään ei voi olla varma, Keski-Maan olemattomuudesta tai olemassaolosta... Minusta ainakin olisi ihanaa jos maailma olisi ennen ollut sellainen kuin Tolkien kuvitteli.
Olen tätä itsekin siis miettinyt, ja teoriassa voisi olla niin että muut kansat ovat jotenkin kuolleet sukupuuttoon tai sulautuneet meihin ihmisiin. Joskus sitten eri kansojen ominaispiirteet pulpahtavat pintaan joissakin ihmisissä, esim. lyhytkasvuisuus, pitkäikäisyys tai erityinen viisaus ja kauneus... Kenpä tietää?

Äänestä
  • Niin ja pahuus ja rumuus, kyky osata lukea ajatuksia ja jotkut pystyvät nykymaailmassa jopa kommunikoimaan eläinten kanssa. Joissakin ihmisissä on haltian verta, joissakin velhon, hobitin, kääpiön tai jopa örkkien!

    Ja ehkä osa Keski-Maata on vajonnut merenpohjaan ja se on myöhemmin nimetty Atlantikseksi. Ehkä jonkun Keski-Maan hirviön jälkeläisiä on jäänyt vielä pari eloon ja ne ovat niitä "merihirviöitä", joita jotkut väittävät nähneen.

    JA EHKÄ Tolkien oli haltia joka oli lähetetty Kuolemattomilta mailta tänne nykyiseen maailmaan kertomaan sadun muodossa menneestä historiastamme, jota kukaan ei enää muistanut. Haltioiden ja muiden kadottua Keski-Maasta (jäljelle jäivät siis vaan ihmiset) niistä ajan saatossa kerrottiin tositarinoita, joita sitten keksittiin myös itse ja niin niistä tuli vain pelkkää satua..

    Jos Tolkien olisi vain tullut ja sanonut että: "olen haltia ja tulin kertomaan lohikäärmeistä, peikoista, volhoista ja noidista joita oli kauan sitten"- hänet olisi pantu hullujen huoneeseen eikä kukaan olisi ottanut häntä tosissaan!:#

    Ja Englannissa on muuten sellainen paikka kuin Stonehegne. Paikka on keskellä nummea, mutta eräässä kohtaa on tavallaan sellainen kiviasetelma jossa todella korkeiden suikulan muotoisten kivien päällä on samanlaiset kivet poikittain niiden päällä. Vieläkään ei ole saatu selville miten ne ovat sinne joutuneet, sillä ihmisten rakentamia ne eivät voi olla ja jääkaudella ne olisivat varmasti kaatuneet.

    Ainoat mitkä tulevat mieleen ovat luolanpeikot!!! He ovat voineet kantaa painavat kivet sinne ja nostaa päällekkäin, en kylläkään osaa arvata miksi...

    Siinä taas vähän pohtimista...

    Äänestä

  • Pellakai kirjoitti:

    Niin ja pahuus ja rumuus, kyky osata lukea ajatuksia ja jotkut pystyvät nykymaailmassa jopa kommunikoimaan eläinten kanssa. Joissakin ihmisissä on haltian verta, joissakin velhon, hobitin, kääpiön tai jopa örkkien!

    Ja ehkä osa Keski-Maata on vajonnut merenpohjaan ja se on myöhemmin nimetty Atlantikseksi. Ehkä jonkun Keski-Maan hirviön jälkeläisiä on jäänyt vielä pari eloon ja ne ovat niitä "merihirviöitä", joita jotkut väittävät nähneen.

    JA EHKÄ Tolkien oli haltia joka oli lähetetty Kuolemattomilta mailta tänne nykyiseen maailmaan kertomaan sadun muodossa menneestä historiastamme, jota kukaan ei enää muistanut. Haltioiden ja muiden kadottua Keski-Maasta (jäljelle jäivät siis vaan ihmiset) niistä ajan saatossa kerrottiin tositarinoita, joita sitten keksittiin myös itse ja niin niistä tuli vain pelkkää satua..

    Jos Tolkien olisi vain tullut ja sanonut että: "olen haltia ja tulin kertomaan lohikäärmeistä, peikoista, volhoista ja noidista joita oli kauan sitten"- hänet olisi pantu hullujen huoneeseen eikä kukaan olisi ottanut häntä tosissaan!:#

    Ja Englannissa on muuten sellainen paikka kuin Stonehegne. Paikka on keskellä nummea, mutta eräässä kohtaa on tavallaan sellainen kiviasetelma jossa todella korkeiden suikulan muotoisten kivien päällä on samanlaiset kivet poikittain niiden päällä. Vieläkään ei ole saatu selville miten ne ovat sinne joutuneet, sillä ihmisten rakentamia ne eivät voi olla ja jääkaudella ne olisivat varmasti kaatuneet.

    Ainoat mitkä tulevat mieleen ovat luolanpeikot!!! He ovat voineet kantaa painavat kivet sinne ja nostaa päällekkäin, en kylläkään osaa arvata miksi...

    Siinä taas vähän pohtimista...

    "Ja Englannissa on muuten sellainen paikka kuin Stonehegne. -- Vieläkään ei ole saatu selville miten ne ovat sinne joutuneet, sillä ihmisten rakentamia ne eivät voi olla ja jääkaudella ne olisivat varmasti kaatuneet."

    Tarkistaisitko ensi kerralla nämä "faktat" joita kirjoittelet tänne.

    Tässä sinulle hieman oikeata tietoa:
    -Viimeisin jääkausi (ns. Veiksel) päättyi 11600 vuotta sitten, stonehenge rakennettiin noin 3000 vuotta ennen ajanlaskun alkua eli n.5000 vuotta sitten. Stonehengen ei siis tarvinut kestää mitään jääkausia.
    -Miksi se ei voi olla ihmisten rakentama? On totta, että kivet ovat lajia, jota ei löydy kyseiseltä alueelta, mutta koska Stonehengeä ei rakennettu vuodessa, vaan pidempinä ajanjaksoina, on mahdollista, että kivet on tuotu paikalle pienempinä erinä.

    Olen itse käynyt Stonehengellä kahdesti, se on kyllä vaikuttava rakennelma, mutta mielestäni on aivan turhaa ruveta keksimään satuja jotta siitä saisi kiinnostavamman. Se on tarpeeksi komea ilmankin (vaikka epäilemättä turisteja vetää enemmän kertomus mystisestä kivikehästä kuin se, että keskellä nummea sattuu olemaan murikoita).

    Että näin.

    Äänestä

  • Celebrant kirjoitti:

    "Ja Englannissa on muuten sellainen paikka kuin Stonehegne. -- Vieläkään ei ole saatu selville miten ne ovat sinne joutuneet, sillä ihmisten rakentamia ne eivät voi olla ja jääkaudella ne olisivat varmasti kaatuneet."

    Tarkistaisitko ensi kerralla nämä "faktat" joita kirjoittelet tänne.

    Tässä sinulle hieman oikeata tietoa:
    -Viimeisin jääkausi (ns. Veiksel) päättyi 11600 vuotta sitten, stonehenge rakennettiin noin 3000 vuotta ennen ajanlaskun alkua eli n.5000 vuotta sitten. Stonehengen ei siis tarvinut kestää mitään jääkausia.
    -Miksi se ei voi olla ihmisten rakentama? On totta, että kivet ovat lajia, jota ei löydy kyseiseltä alueelta, mutta koska Stonehengeä ei rakennettu vuodessa, vaan pidempinä ajanjaksoina, on mahdollista, että kivet on tuotu paikalle pienempinä erinä.

    Olen itse käynyt Stonehengellä kahdesti, se on kyllä vaikuttava rakennelma, mutta mielestäni on aivan turhaa ruveta keksimään satuja jotta siitä saisi kiinnostavamman. Se on tarpeeksi komea ilmankin (vaikka epäilemättä turisteja vetää enemmän kertomus mystisestä kivikehästä kuin se, että keskellä nummea sattuu olemaan murikoita).

    Että näin.

    Joo, kiitos vain korjauksesta :) Olen itse sitten saanut jostain väärää tietoa tai olen muistanut väärin sillä luin asiasta jotain pari vuotta sitten.
    Ei minua niinkään kiinnosta että onko Keski-Maa OIKEASTI ollut olemassa, mutta on hauska vain keksiä asioita jotka voisivat yhdistää nykymaailman Keski-Maahan.
    Ja vaikka tahtoisinkin, en pysty TODELLA uskomaan että K-M olisi ollut oikeasti olemassa. Olen pohjimmiltani kuitenkin realisti...

    Sitä paitsi en yritä/yrittänyt saada Stonehengeä kuulostamaan kiinnostavammalta, se oli vain esimerkki!

    Toivottavasti et muistele minua pahalla... :)

    Äänestä

jos tulis, mä haluaisin elää silloin!

Äänestä
  • Tiedättekö Valinorin puut? Niiden ympärillä on sellasii kivii jotka on laitettu samalla tavalla kuin stonehedgen kivet. Ne on kyllä paljon isommassa kaaressa, mutta kun Ungoliant hämähäkki tuhosi puut niin kivet on voitu laittaa pienempään kaareen, vaikka muistoksi. Se saattaa olla Stonehedge..

    Äänestä

  • Ariel kirjoitti:

    Tiedättekö Valinorin puut? Niiden ympärillä on sellasii kivii jotka on laitettu samalla tavalla kuin stonehedgen kivet. Ne on kyllä paljon isommassa kaaressa, mutta kun Ungoliant hämähäkki tuhosi puut niin kivet on voitu laittaa pienempään kaareen, vaikka muistoksi. Se saattaa olla Stonehedge..

    Niin, ja Tolkienin maailma saattaa olla Atlantis, ja voi olla että Loch Ness on Lohikäärmeiden viimeinen jälkeläinen.

    Äänestä

  • Ariel kirjoitti:

    Niin, ja Tolkienin maailma saattaa olla Atlantis, ja voi olla että Loch Ness on Lohikäärmeiden viimeinen jälkeläinen.

    Loch Ness on sen järven nimi jossa kertoman mukaan asustaa hirviö, Nessie lempinimeltään.
    Ja eikös Númenorin katsota jollain lailla vastaavan Atlantista?
    Miten muuten Ariel sait tiedon niistä stonehengemäisistä kivipaasista Puiden ympärillä? Sanotaanko se jossain? Itse muistan nähneeni maalauksen puista ja ympärillä oli näitä tutunoloisia kivirakennelmia, mutta se lienee taiteilijan vapautta...

    Äänestä

  • *S* kirjoitti:

    Loch Ness on sen järven nimi jossa kertoman mukaan asustaa hirviö, Nessie lempinimeltään.
    Ja eikös Númenorin katsota jollain lailla vastaavan Atlantista?
    Miten muuten Ariel sait tiedon niistä stonehengemäisistä kivipaasista Puiden ympärillä? Sanotaanko se jossain? Itse muistan nähneeni maalauksen puista ja ympärillä oli näitä tutunoloisia kivirakennelmia, mutta se lienee taiteilijan vapautta...

    Oon nähny ne tutunoloset kivet KAHDESSA maalauksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dragon kirjoitti:

Voisko TSH olla kenenkään mielestä totta? Ku mun kaverit sanoo mua friikiks ku selitän niille teoriaani miten se vois olla totta... Onks ketään joka olis samaa mieltä? Siis voisko olla mitenkään mahdollista et tulevaisuudessa tulis kaiken maailman "otuksia" (esim. örkkejä, haltijoita, jne...)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu