Lapsen P:kotiin kun on ollut vesirokkoa 7pvää,on jo rupivaiheessa.
On niin energinen että menee hermot kohta kun ei ole yhtään sairaan oloinenkaan enään.
On niin energinen että menee hermot kohta kun ei ole yhtään sairaan oloinenkaan enään.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mulla on seinällä päiväkodista saatu lappu, jossa on lasten taudeista mm. se, kuinka kauan minkäkin taudin kanssa pitää olla pois päiväkodista. Vesirokosta sanotaan, että 10 vrk ihottuman alkamisesta, jos rupia on päljon, 14 vrk.
sillä minulla on paikallisen päivähoidon lappu jossa lukee, että vesirokon kohdalla eristämisaika on viisi (5) vuorokautta rakkuloiden puhkeamisesta, eli viiden päivä päästä ei enää tartuta. Hurjan näköinenhän lapsi silloin vielä on mutta jos ei ole muita oireita esim. kuumetta hoitoon voi viedä.
Suosittelen kyllä jokaista ottamaan yhteyttä oman paikkakunnan päivähoitotoimistoon tai neuvolaan, sieltä saa oikean tiedon.
sanoi, että ei viikkoon tarhaan.
Meillä nyt rakkulat jo lähtemässä.
Mutta koska mummolla on mahdollisuus hoitaa, vien vasta perjantaina.
(ensimmäiset näppylät ilmestyivät maanantaina
29.12. )
siitäpä se 5-7 päivää tulee ja välissä viikonloppu.
Nämä suositukset tosissaan vaihtelee,
tulee uusia sitä mukaa kuin tulee tietoa ja tutkimustuloksia.
Soitin eilen PK:hon ja sanoivat saa tuoda jos on rupivaiheessa eikä ole enään vesikelloja.Elikkä 10pvää siihen meni sitten.
jos todella huolehdit siitä, että KAIKKI vesikellot olivat ruvella. Sillä niitäkin lapsia tuodaan hoitoon, jolla suurin osa ruvella, mutta muutama vesikello killuu vaikka otsalla, tai sormessa tai vaikkapa jalassa. Kysehän ei ole pelkästään siitä, miten sairaalta lapsi vaikuttaa vaan myös siitä, että kaikki perheet eivät halua lapsilleen tartuntaa.
Mutta sinä olit ilmeisesti hoitanut homman hyvin, eli malttanut odottaa niitä rupia:o) Kiitos siitä!!
käytäntö että kun on rupi vaiheessa ja kuivat.Saa tuoda.Ne tarttuvat ainoastaan siinä vaiheessa kun kellot.
vaikka muksu olis kuinka energinen kotona (äidin mielestä) niin ei välttämättä jaksa päiväkodissa.
veit varpaat suusta
Suur kiitos kaikille vastanneille.