Mista pain Italiaa loydat itsesi?
Itse olen vuosien mittaan asunut siella taalla, suurimman osan aikaa kuitenkin Sisiliassa(Palermo) koska mieheni on sielta kotoisin.
Tyoni takia(ratsuttaja-ratsastuksenopettaja) olen loytanyt itseni myos Bolzanon ja Rooman seutuvilta.
Itse olen vuosien mittaan asunut siella taalla, suurimman osan aikaa kuitenkin Sisiliassa(Palermo) koska mieheni on sielta kotoisin.
Tyoni takia(ratsuttaja-ratsastuksenopettaja) olen loytanyt itseni myos Bolzanon ja Rooman seutuvilta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hauska kuulla muista suomalaisista Italiassa. Suomi seura toimii kuulemma kohtuullisesti ainakin Milanon kieppeillä. Mutta emme ole liittyneet kun on matkaa 80km.
Täällä Sveitsin rajan tuntumassa Lago Maggioren rantamilla on kohtalainen poppoo suomalaisia perheitä. Syynä Euroopan Komission yhteinen tutkimuskeskus Isprassa (VA).
Perheemme asui 5v Brusselissä, jonka jälkeen alkoi Italia tuntua jo tosi houkuttelevalta. Sain vaihdon tänne päin ja perhe on viihtynyt erinomaisesti.
Sisiliassa olin viimeeksi viime pääsiäisenä jossa parin viikon verran Liparin ja Strombolin saarella. Stromboli olikin juuri silloin mahottoman aktiivinen ja meni hiukan jännäksikin. Jännä maa suomalaisen näkökulmasta koko Italia ja Sisilia nyt on ihan oma käsitteensä. Opin juuri tuolla Eolian saarten reissulla että Sisilialaisissa on itse asiassa enemmän kreikkalaista, espanjalaista, arabiverta kuin italiaanoa.
Moi!Olen tulossa Palermoon joulukuun alussa lomalle 17.v. pojan kanssa.Haluamme tutustua Sisilian pääkaupunkiin ja sen nähtävyyksiin, myös vilahda muita kivoja nähtävyyksiä noin viikopäivien aikana.Voisitko olla avuksi kertomaan nähtävyyksistä ja jakaa kokemuksia ns. paikallis-asukkan kannalta?Kiitoksia jo etukäteen, Katariina.