iästä

jukka

olen kuullut että nöffit eivät eläisi kovin vanhaksi, pitääkö paikkansa?

13

4913

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näpsä

      ...nöffit elää noin 10-12 vuotiaiks. Itellä ei sellasista oo kokemusta, mut tutuilta tiedän ja kaikissa teksteissä lukee.

    • @jenni@

      ... siitä miten koira on kunnossa.mun Bella on reilut 3 vuotta ja sen ennuste ikä olisi 16-18 vuotta.yhen mun tutun nöffi eli 27 vuotiaaks ja yhen toisen vaa 9 vuotiaaks että se riippuu koiran terveydestä ja sen syömisistä ym...
      yleensä nöffit elää aika vanhoiksi=)

      • nöffi93

        Taitaapi tuo 27 vuotta olla ihan satua, vanhin koira on tainnu kuitenkin olla alle parikymppinen..
        Kyllä se nöffien keski-ikä taitaa olla 8-10 vuotta.
        Itsellä nyt 10v 10kk ikäinen narttu, edellinen uros lopetettiin 10,5-vuotiaana.


    • rampe

      Keski-ikä lienee siinä kymmenen vuoden korvilla. Meidän ensimmäinen nöffimme, uros, eli 12-vuotiaaksi. Tällä hetkellä nöffejä on kolme, joista vanhimmat nartut 11- ja 13,5 v.

      Riippuu varmasti monista asioista, sairauksista, elintavoista ym. Meidän koirat ovat viettäneet melko stressitöntä ja lupsakkaa eloa, ja niillä on aina ollut seuraa, joko toisistaan tai sitten ihmisistä.

      Vanhimmaksi elänyt tuntemani nöffi eli 14-vuotiaaksi. Nuorimmat ovat menehtyneet / lopetettu 7-vuoden iässä ja nuorempinakin.

      Tuo em. 27 v ei välttämättä pidä ihan paikkaansa, vaikka mukavaahan se olisi jos pitäisi ;)

    • nöffi

      Noin 8-10 vuotiaiksi! vaikka voi ne elää 10-15 vuotiaiksi! kylläse pitää paikkaansa!

      • J&K

        K on 17v! On kyllä made in Estonia.
        Mitään sairauksia ei ole ollut koskaan, nyt vuoden verran ollut havaittavissa nivelrikkoa, onneksi vain yhdessä kyynärnivelessä, lääkkeillä kulkee ihan nelijalkaisesti.
        Älykäs kuin mikä!!!
        Mahtava luonne!!!
        Aina saanut kovasti liikuntaa, myös vesipelastus harrasteena. Syönyt aina vain Jahti&Vahti ruokaa, kuten tekivät myös edelliset 16 vuotiaaksi elänyt berni ja hänen Berni-Springer cocktail kaverinsa.


    • eläin rakas

      Ei pidä paikaansa että vanhin koira oli alle pari kymppinen se oli vähän päälle 29 vuotta!!

      • heppa rakas!

        ei ne varmaan kumminkaa elä 29 vuotiaiks perusikä on 10- 17


    • C:

      Jos minulla olisi 100vuotinen koira niin ei tulis mieleen kyllä seiskaa tilata kuvaamaan :D Mutta, itse aiheeseen : terveet voivat elää 12vuotiaaksikin, eli ihan perusikä.

    • shame on!

      Hassun hauskaa, vielä -50-luvun lopun kirjallisuusdessa ilmoitettiin keski-iäksi 28 vuotta, on taas "jalostus" tehnyt tehtävänsä. Nöffi painoi satoja vuosia siinä 43 kilon tienoilla, kunnes turvotettiin nallemaiseksi ulkomuodoltaan, jopa 80-90 kg.
      Kyllä ihminen on viisas ja tietysti luomakunnan kunkku!

      • ... vem som åker dät

        Hassun hauskaa, vielä -50-luvun lopun kirjallisuusdessa ilmoitettiin keski-iäksi 28 vuotta, on taas "jalostus" tehnyt tehtävänsä. Nöffi painoi satoja vuosia siinä 43 kilon tienoilla, kunnes turvotettiin nallemaiseksi ulkomuodoltaan, jopa 80-90 kg.
        Kyllä ihminen on viisas ja tietysti luomakunnan kunkku!

        -Hmm. Lähdekritiikki lienee täysin tuntematon käsite teikäläiselle?!!


    • nöffisti

      Nöffien keski-ikä on n.10v. Meillä kuoli just 9v nöffi; ja lehdessä vanhin taitaa olla n.15v

    • dema

      Ruskea nöffimme eli tänään onnellisen viimeisen päivänsä 14v. 3kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe