turhaan pidätte volkkaria niin tosi laadukkaana, koska niissä on yhtä paljon vikoja kuin muissakin autoissa! volkswagen on kyllä yliarvostettu laadun suhteen, mikä näkyy ovh hinnassa ja jälleenmyyntiarvossa. joku kohta varmaan kirjoittaa, että olen vain kateellinen ja minulla ei muka ole varaa volkkaria hankkia. väärin, rahaa kyllä löytyy, mutta se ei ikinä mene volkkariin, vaan ennemmin johonkin järkiautoon.
volkkarin arvostus?!
janne
212912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
...kun pitää oikein vartavasten tulla kertomaan tänne että te ootte ihan dorkia kun ajatte volkkarilla.
Tuliko siitä nyt varmasti hyvä mieli ettei äitin enää tartte ostaa tikkaria?
kyllä sä olet hauska! tottakai piti tulla tänne vartavasten kertomaan, koska heti joku "fiksu" alkaa kommentoimaan, kuten sinä! vai että vielä tikkaria, kuolen nauruun! oletteko volkkaristit noin lapsellisia?
Eli ei tullu hyvä mieli vielä tuolla vaan meni tikkarin ostoksi.
Eikös monet volkkarimiehet ole myös juuri tällä palstallakin kovasti arvostelleet volkkaria laadun heikkenemisestä..?
Tottahan on, että ei se volkkari ole enää yhtä laadukas kuin mitä se ennen oli. Nykyisissä malleissa on huomattavasti enemmän vikoja kuin aikaisemmissa malleissa, kuten esim. golf 2:ssa tai golf 3:ssa..
Volsun huollotkaan eivät näytä toimivan ainakaan pk-seudulla hyvin, sillä stockan huolto saa jatkuvalla syötöllä kovaa kritiikkiä huonosta palvelusta. Huollot maksaa hunajaa ja työn jälki on syvältä.
Että se siitä laadusta.
ihmeessä mikä sen sitten pitäisi olla. Eikös toi IV Kolffin variantti ole kuiteskin aika halpa luokassaan . . .
Onko Nissan-Janne kateellinen kun primera alkaa lahota käsiin kun on yli 200tkm taulussa ja kymmenen vuotta , heh
No jos nyt ihan asiallisesti katsot noita 90-luvun lopun käytettyjä niin kyllä nuo volsut on ihan kelpo kokoisia ja kelpo ajettavia verrattuna kilpailijoiden saman ikäisiin ns. samasta kokoluokasta otettuihin malleihin. Ilmeisesti sen ovat muutkin huomanneet koska hinnat kyllä ovat korkeita mutta äkkiä ne sisätilatkin vastaavat kilpailijoiden isompaa mallia.
Miten sitten asiat kehittyy käytettyjenkin saralla kun Toyotalla on nyt ensimmäistä kertaa sellaiset mallit johon itsekin viitsii vääntäytyä sisälle. Dieselit ei kuitenkaan vielä yllä käytännön kulutukseltaan volkkarin tasoon.
Itsellä ei muuten ole kumpaakaan merkkiä omistuksessa. Volkkari on ollut ja tyytyväinen olin siihen, yli 400tkm.
joo, elikkä mulla volswagen passat 1,8 20v vm 98
130tkm ja ihan vitsinä vaan kirjotin tuon. halusin nähdä miten volkkaristit reagoi!
ei nää palstat tarvii yhtään enempää noita provo "vitsejä" niitä on ihan tarpeeks jotka ihan tosissaan haluaa väitellä kumpi on parempi mun vai sun.
eilen kasvaa munankarvat, mites sulla??
rupee
läski tummumaan!
Ei niin pientä vitsiä ettei totta toinen puoli. Itsellä edellinen auto oli -98 tdi passat, enkä ole surkeempaa autoa kestävyyden suhteen tavannut. Ajaa lottuutella oli ihan mukava, mutta se jatkuva korjaamolla asuminen, vaikka oli ihan asiallisesti tehdyt määräaikaishuollot käyty. Ja mynttiä paloi korjaamiseen....hirveesti.
mulla oli kerran -88 corolla ja siihen vaihdettiin käytännöllisesti katsoen kaikki osat 10 vuoden aikana minkä se mulla oli. vaikka eiks tojotan pitäisi just olla se kestävä auto? kun ostin sen sillä oli ajettu 80tkm ja kun möin niin 210tkm, eli ei mitään extreme kilometrejä. sen jälkeen oli mitsubishi ja sekin oli korjaamolla suhteellisen usein. ai niin, ajotyyli ei sitten ole mikään repivä, että vika ei ole siinä. eiköhän noita huonoja yksilöitä ole kaikilla merkeillä.
koskaan volkkaria.
Piste.
Mut ei niitä kyllä kolmipyöräisinä olis ollukkaan.
osta LADAA, niinkuin SINÄ!!!
Saanko anteeksi?
Saat anteeksi. Onhan saksan autoliiton ADAC:in tutkimuksien mukaan mersu luotettavuudessa siellä häntäpäässä volkkarin kaa. 33 merkkiä, volkkari sijalla 31 ja mese sijalla 32... Otan osaa.
antaa mukavat kyydit.
Jospa sinullakin lotossa nappaisi.
Kehota se mursu laihdutuskuurille niin saat vielä paremmat kyydit.
Jos voittasin lotossa niin enpähän lankiaisi pönkittämään egoani niin yliarvostetulla autolla hintaansa ja nykyisin surkeaan laatuunsa verrattuna...