Hei! Onko kellään tietoa/kokemusta Etelä-Afrikassa asumisesta? Mikä on tilanne hoitoalalla, onko helppo löytää työpaikka? Mistä kannattaisi ruveta kyselemään? Entä lemmikkien vienti - karanteenit yms.? Myös hinta- ja palkkataso kiinnostavat. Kaikki info tervetullutta!
Etelä-Afrikkaan töihin
3
3466
Vastaukset
- Nomad
Työluvan saaminen Etelä-Afrikkaan on tänä päivänä lähes mahdotonta. Syynä on maan erittäin suuri työttömyysaste. Maassa puhutaan englannin kielen lisäksi yleisesti afrikaansia (muistuttaa jonkin verran hollantia) jonka taidon työnantajat yleensä edellyttävät.
Julkisen sektorin hoito-ala on Etelä-Afrikassa nykyään täysin mustien hallinnassa (kiitos maan presidentin) ja tämän vuoksi hoidon taso on laskenut maassa dramaattisesti!!!
Hintataso on suomalaisittain edullinen, mutta paikalliset palkat noin neljäs tai kolmas osan suomalaisista palkoista.- toukokuussa Tansaniaan
niin, kuten sanottu, miten olisi vapaaehtoistyö. hoitoalan osaajien apua tarvitaan useissa Afrikan maissa. vapaaehtoistyöhän on siis nimensä mukaan tietysti palkatonta, mutta henkinen palkitsevuus on mielestäni rahaa todella paljon arvokkaampaa. kannattaa harkita asiaa vakavissaan, mikäli elämäntilanne ym. sallivat. rohkeasti vaan mukaan vapaaehtoistyötoimintaan!
- Anonyymi
Jos on varma typaikka EA:ssa, kuinka työläs on lupaprosessi? Onko tietoa kuinka paljon tulee maksamaan ja kuinka kauan kestää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1206214Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun684273SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023864Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost133626Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku01810