ottamassa papukaijaa

HIS

kuinka paljon papukaijat maksavat? mistä niitä saa? Ovatko ne helppohoitoisia?
Voitte myös kertoa lisää papukaijoista.

12

2577

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sansu

      tietysti siitä, minkä rotuisen papun meinaat ottaa. Papukaijojen hinnat vaihtelevat rodun mukaan. Undulaatti (joita itselläni on 4) maksaa eläinkaupoissa n.20-40€, nymfipapukaijat(neitokakadut) ovat n.60-130€ ja isommat ja pitkäikäisemmät lajit menevät jo aika hintaviksi. Papukaijoja myydään eläinkaupoissa ja tietysti papukaijakasvattajilta. Myös helppohoitoisuus riippuu lajista. Papukaijoja tulisi ottaa ainakin kaksi, ellei sinulla itselläsi ole erittäin paljon aikaa pitää linnullesi seuraa. Kaikki riippuu oikeastaan paukaijan rodusta.

    • ginja*

      moikka! sä kysyi että paljonko papukaijat maksaa. no mä sanoisin että se riippuu siit et minkälaisen aiot ostaa. undut maksaa 30euroo ja esim.kakadut 1000-2000 euroo! joten aika ruimasti rahaa! mulla on kaks unduu ja ne on ihanii! ilmoittele jos viestistäni oli apuu. viikon loppuna mä en kirjoittele. moido!

    • *Vipsu*

      Undulaatit on siis ne halvimmat, ja aloittelijan laji. Nymfipapukaija/Neitokakadu menee myös aloittelijalle, tosin se on hieman vaikeampi hoitoisempi. Loppupäässä on kaikki kunnon kakadut, ja papukaijat joiden hinta huimaa päästä, ja hoitokin on priimusluokkaa, eli hyvin vaativaa.
      Olet mitä ilmeisemmin aloittelija, joten suosittelisin undulaatteja tai nymfipapukaijaa/paria sellaista, ellei ole tarpeeksi aikaa seurustella.
      Iso papukaija ei ehdottomasti eikä missään nimessä sovi aloittelijalle!

    • eläintenystävä

      Undulaatti: 20-40 euroa, eläinkaupasta tai kasvattajalta, parvilintu (vähintään pareittain)

      Neitokakadu (vanhentunut nimi nymfipapukaija): n. 80 eurosta ylöspäin, harvinaisemmat värimuunnokset maksavat enemmän, eläinkaupasta tai kasvattajalta, parvilintu (vähintään pareittain)

      Kaijaset: 80-120 euroa per lintu, eläinkaupasta tai kasvattajalta (kasvattajia aika harvalukuisesti), pidettävä pareittain

      Tässä ovat nämä helppohoitoisimmat lajit, jotka soveltuvat hyvin aloittelevalle lintuharrastajalle. Suosittelen ehdottomasti hankkimaan linnut kasvattajalta, jolloin ne ovat kesympiä ja asiantuntevassa hoidossa kasvaneita. Saat myös hyviä neuvoja kasvattajalta eläinkaupan mahdollisten väärien sijaan.

    • kukkis

      Jos meinaat jotain "isompaa" lajia,niin itse omistan harmaapapukaijan enkä sanoisi että sen hoitaminen mitään "työtä" oisi!

      Riippuu paljon lajista...omani maksoi 8000 (mk)

      Eikä isompi laji tarvitse lajitoveria,koska itse luopuisin jo ajatuksessa jos ei aikaa papukaijalle löydy!

      • Kaija

        Niin, ei se papukaijan hoitaminen ehkä "työtä" ole, jos siitä pitää, mutta paljon aikaa ainakin isot tai ilman paria ihmisen kanssa asustavat kaijat vaativat. Omistajan pitää myös tietää, miten lintua pitää kouluttaa ja käsitellä alusta asti. Muuten lintu voi tulla kiukkuiseksi ja kovin hankalaksi käsitellä (tai alkaa nyppiä itseään) ja sitten se hoito alkaa jo ollakin "työtä". Joten harkitse tarkoin ja hanki tietoa!


    • ada

      Hei vain!
      Joo noi papukaijat ei välttämättä oo kauheen halpoja, itelläni on rakkauspapukaija joka makso partnerinsa kanssa vanhassa rahassa n.450 mk. Aika useat eläinkaupat myy papukaijoja, mut sillon kannatta olla tarkkana minkälaisen ostaa että se on varmasti terve. Omani ei oo kauheen helppohoitoinen ja se on mun eka lintuni mutta ajan myötä opin hoitaa sitä omalla tavallani.

      Kannattaa lainata kirjastosta tietokirjoja papukaijoista, niissä on tarkemmin eri yksilöiden hoidosta. Ennen kaikkea papukaijan omistaja tarvitsee KÄRSIVÄLLISYYTTÄ sillä nää tuhoo jonkin verran huonekaluja ja paskoo minne haluaa. Mut toi johtuu myös siitä että mun lintuni ei oo kesy, mutta muuten se on tosi ihana ja hassu...

      Kannatta ajatella myös sitä jaksakko hoitaa papukaijaas koko sen elin iän. Mun yksilöni voi elää hyvin hoidettuna yli 21 vuotta, se on ollu nyt 7 vuotta mulla ja haluan sen elävän viä mahdollisimman kauan. Onhan noi loppujen lopuksi tosi ihani pitää.

    • don

      Minulla on n.6-v tanskantuoti amatzonpariskunta.
      Olen harkinnut niistä luopumista olosuhteiden muuttumisen vuoksi. Juopuminen ei tule olemaan helppoa. Pari aloittelee pesintää, ne ovat terveet ja eloisat ja molemmat puhuvat. Olen ajatellut hinnaksi 2400e ja tilavan, näyttävän häkin saa kaupanpäälle arvo 500e.

      • Anne

        Älä osta amazonia ensimmäiseksi linnuksesi. Vaativat paljon huomiota ja vapaa-aikaa sekä ison häkin. Jos olet nuori, alle 18, tai muuten tulevaisuus vielä epäselvä, ota lyhytikäisempi.
        Puhun kokemuksesta. Ovat niin upeita eläimiä, että luopuminen satuttaa niin ihmisiä kuin lintuja.


    • NYMFI-FANI

      moi! oon alottelia,joten haluisin helppo-hoitosen linnun. Ajattelin nymfipapukaijaa, mut tarvisin mahdollisimman tarkan tiedon hinnast. Et jos joku vois kertoo tarkkaan okei. (ilmottakaa jos tiiätte)

    • hollandicus

      Hyviä sivustoja tiedon hankkimiseen:

      www.neitokakadut.com/
      www.kaijuli.fi/ (tuolla myös erittäin aktiivinen keskustelufoorumi!)
      www.papukaija.fi/

    • Lintu-Fani

      Mun unduist toinen makso 50€ ja se oli kaupast toinen oli kasvattajalt ja se on harvinaisempi ni se makso 100€ nii hinnaks sanoisin 30€-100€ undulaateist.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1750
    2. 105
      1225
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      999
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      900
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      52
      897
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      868
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      757
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      739
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    Aihe