kuinka paljon papukaijat maksavat? mistä niitä saa? Ovatko ne helppohoitoisia?
Voitte myös kertoa lisää papukaijoista.
ottamassa papukaijaa
12
2587
Vastaukset
- sansu
tietysti siitä, minkä rotuisen papun meinaat ottaa. Papukaijojen hinnat vaihtelevat rodun mukaan. Undulaatti (joita itselläni on 4) maksaa eläinkaupoissa n.20-40€, nymfipapukaijat(neitokakadut) ovat n.60-130€ ja isommat ja pitkäikäisemmät lajit menevät jo aika hintaviksi. Papukaijoja myydään eläinkaupoissa ja tietysti papukaijakasvattajilta. Myös helppohoitoisuus riippuu lajista. Papukaijoja tulisi ottaa ainakin kaksi, ellei sinulla itselläsi ole erittäin paljon aikaa pitää linnullesi seuraa. Kaikki riippuu oikeastaan paukaijan rodusta.
- ginja*
moikka! sä kysyi että paljonko papukaijat maksaa. no mä sanoisin että se riippuu siit et minkälaisen aiot ostaa. undut maksaa 30euroo ja esim.kakadut 1000-2000 euroo! joten aika ruimasti rahaa! mulla on kaks unduu ja ne on ihanii! ilmoittele jos viestistäni oli apuu. viikon loppuna mä en kirjoittele. moido!
- *Vipsu*
Undulaatit on siis ne halvimmat, ja aloittelijan laji. Nymfipapukaija/Neitokakadu menee myös aloittelijalle, tosin se on hieman vaikeampi hoitoisempi. Loppupäässä on kaikki kunnon kakadut, ja papukaijat joiden hinta huimaa päästä, ja hoitokin on priimusluokkaa, eli hyvin vaativaa.
Olet mitä ilmeisemmin aloittelija, joten suosittelisin undulaatteja tai nymfipapukaijaa/paria sellaista, ellei ole tarpeeksi aikaa seurustella.
Iso papukaija ei ehdottomasti eikä missään nimessä sovi aloittelijalle! - eläintenystävä
Undulaatti: 20-40 euroa, eläinkaupasta tai kasvattajalta, parvilintu (vähintään pareittain)
Neitokakadu (vanhentunut nimi nymfipapukaija): n. 80 eurosta ylöspäin, harvinaisemmat värimuunnokset maksavat enemmän, eläinkaupasta tai kasvattajalta, parvilintu (vähintään pareittain)
Kaijaset: 80-120 euroa per lintu, eläinkaupasta tai kasvattajalta (kasvattajia aika harvalukuisesti), pidettävä pareittain
Tässä ovat nämä helppohoitoisimmat lajit, jotka soveltuvat hyvin aloittelevalle lintuharrastajalle. Suosittelen ehdottomasti hankkimaan linnut kasvattajalta, jolloin ne ovat kesympiä ja asiantuntevassa hoidossa kasvaneita. Saat myös hyviä neuvoja kasvattajalta eläinkaupan mahdollisten väärien sijaan. - kukkis
Jos meinaat jotain "isompaa" lajia,niin itse omistan harmaapapukaijan enkä sanoisi että sen hoitaminen mitään "työtä" oisi!
Riippuu paljon lajista...omani maksoi 8000 (mk)
Eikä isompi laji tarvitse lajitoveria,koska itse luopuisin jo ajatuksessa jos ei aikaa papukaijalle löydy!- Kaija
Niin, ei se papukaijan hoitaminen ehkä "työtä" ole, jos siitä pitää, mutta paljon aikaa ainakin isot tai ilman paria ihmisen kanssa asustavat kaijat vaativat. Omistajan pitää myös tietää, miten lintua pitää kouluttaa ja käsitellä alusta asti. Muuten lintu voi tulla kiukkuiseksi ja kovin hankalaksi käsitellä (tai alkaa nyppiä itseään) ja sitten se hoito alkaa jo ollakin "työtä". Joten harkitse tarkoin ja hanki tietoa!
- ada
Hei vain!
Joo noi papukaijat ei välttämättä oo kauheen halpoja, itelläni on rakkauspapukaija joka makso partnerinsa kanssa vanhassa rahassa n.450 mk. Aika useat eläinkaupat myy papukaijoja, mut sillon kannatta olla tarkkana minkälaisen ostaa että se on varmasti terve. Omani ei oo kauheen helppohoitoinen ja se on mun eka lintuni mutta ajan myötä opin hoitaa sitä omalla tavallani.
Kannattaa lainata kirjastosta tietokirjoja papukaijoista, niissä on tarkemmin eri yksilöiden hoidosta. Ennen kaikkea papukaijan omistaja tarvitsee KÄRSIVÄLLISYYTTÄ sillä nää tuhoo jonkin verran huonekaluja ja paskoo minne haluaa. Mut toi johtuu myös siitä että mun lintuni ei oo kesy, mutta muuten se on tosi ihana ja hassu...
Kannatta ajatella myös sitä jaksakko hoitaa papukaijaas koko sen elin iän. Mun yksilöni voi elää hyvin hoidettuna yli 21 vuotta, se on ollu nyt 7 vuotta mulla ja haluan sen elävän viä mahdollisimman kauan. Onhan noi loppujen lopuksi tosi ihani pitää. - don
Minulla on n.6-v tanskantuoti amatzonpariskunta.
Olen harkinnut niistä luopumista olosuhteiden muuttumisen vuoksi. Juopuminen ei tule olemaan helppoa. Pari aloittelee pesintää, ne ovat terveet ja eloisat ja molemmat puhuvat. Olen ajatellut hinnaksi 2400e ja tilavan, näyttävän häkin saa kaupanpäälle arvo 500e.- Anne
Älä osta amazonia ensimmäiseksi linnuksesi. Vaativat paljon huomiota ja vapaa-aikaa sekä ison häkin. Jos olet nuori, alle 18, tai muuten tulevaisuus vielä epäselvä, ota lyhytikäisempi.
Puhun kokemuksesta. Ovat niin upeita eläimiä, että luopuminen satuttaa niin ihmisiä kuin lintuja.
- NYMFI-FANI
moi! oon alottelia,joten haluisin helppo-hoitosen linnun. Ajattelin nymfipapukaijaa, mut tarvisin mahdollisimman tarkan tiedon hinnast. Et jos joku vois kertoo tarkkaan okei. (ilmottakaa jos tiiätte)
- hollandicus
Hyviä sivustoja tiedon hankkimiseen:
www.neitokakadut.com/
www.kaijuli.fi/ (tuolla myös erittäin aktiivinen keskustelufoorumi!)
www.papukaija.fi/ - Lintu-Fani
Mun unduist toinen makso 50€ ja se oli kaupast toinen oli kasvattajalt ja se on harvinaisempi ni se makso 100€ nii hinnaks sanoisin 30€-100€ undulaateist.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1921358
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52761- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä318612Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589- 53584