Garda-järvi

Olemme kesällä lähdössä Garda-järvelle pariksi viikoksi. Tarkoituksena kierrellä myös Veronaa, Venetsiaa sekä Milanoa. Nyt kiinnostaisikin hieman kuulla näistä paikoista lisää. Onko kukaan viettänyt Gardalla tai ympäristössä aikaansa?

Kertokaa minne kannattaa mennä, hintatasoa...mitä maksaa syöminen, juominen, yleensäkin lippujen hintoja?

Kiitollisena otamme vastaan kaiken tiedon.
1307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen viettänyt useasti Gardalla aikaani. Suhteellisen hyvä linkki majoitukseen, attractioneihin on tässä: http://www.lagodigardamagazine.com/
Hinta taso Gardalla on suhteellisen korkea. Kesällä järvi on pullollaan matkailijoita ja tiet ovat ruuhkaisia. Parhain matkustusaika lienee huhtikuu ja syys-lokakuu, mikäli ei rannalla tahdo pötkötellä. Järven vesi on aina kylmää, koska vesi sinne virtaa vuorilta. Gardalla on oivat patikointi, maastopyöräily ja surffausmahdollisuudet. Lisäksi löytyy ratsastusta ja tenniskenttiä.Alueelle löytyy todella hyviä patikointikarttoja ja polut on hyvin merkitty. Itse olen tehnyt päiväpatikointeja eli palanut illaksi aina takaisin kylään. Ruoka on erittäin hyvää. Shoppailu on arvokasta, meidän hintatasoa ellei kalliimpaakin. Limonessa tiedän hyvän/edullisen perhehotellin (Riva kaupungin läheisyydessä länsirannan puolella) http://www.locandarucello.com. Gardalla liikkuu mainiosti vesibusseilla, jotka pärisyttävät järven puolelta toiselle sekä pohjoisesta etelään.Sirmionessa on muistaakseni pieni kylpylä. Malcesinessa on köysirata (lähtee bussiasemalta tai siitä läheisyydestä),jolla pääsee suoraan vuorille ja siellä menee hyviä kävelyreittejä ja näkymät ovat mahtavat!
VENETSIA on kallis kaupunki myöskin. Jos menet niin kannattaa tehdä eväitä mukaan.Junalla sinne pääsee hyvin.
Vinkit tietysti riippuvat kiinnostuksen kohteistasikin...ja millä olet liikenteessä.
Bon viaggio!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katy kirjoitti:

Olemme kesällä lähdössä Garda-järvelle pariksi viikoksi. Tarkoituksena kierrellä myös Veronaa, Venetsiaa sekä Milanoa. Nyt kiinnostaisikin hieman kuulla näistä paikoista lisää. Onko kukaan viettänyt Gardalla tai ympäristössä aikaansa?

Kertokaa minne kannattaa mennä, hintatasoa...mitä maksaa syöminen, juominen, yleensäkin lippujen hintoja?

Kiitollisena otamme vastaan kaiken tiedon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu