Myyn VW Passatin pois Australian muuton takia. Ajettu vain 155000km. Huoltokirja. 2xrenkaat. Kats. 11/03. Hp. 8800euroa.
Kuvat täältä:
http://www.motoverkko.com/haku/tiedot.asp?IlmoitusID=1659&Haku=ID
P.0503243451
Kuvat täältä:
http://www.motoverkko.com/haku/tiedot.asp?IlmoitusID=1659&Haku=ID
P.0503243451
Vastaukset 10
Vanhimmat
Varmasti hyvä auto ja ilmeisesti todellakin vähän ajettu. Mutta ei edes kuskin bägiä. Ja muutenkin nykymittapuun mukaan kehnosti varusteltu. Aijai! Ja kun ikääkin on jo 9 v, niin hintaa on ehkä vähän liikaa.
Kyllä tuossa on kuskin puolella airbag myös. Ainoa, mikä ehkä on nykymittapuun mukaan huonoa varustelua on ilmastoinnin puute. Auto on moitteettomassa kunnossa. Hinta on pyyntö ja saa tarjota pienempääkin summaa.
Sitten olet täyttänyt tuolla linkissä olevan varustetaulukon huolimattomasti. Ei ole siellä bagia eikä muitakaan varsinaisia "varusteita" mainittu.
Täytyy korjata asia. Jos, kiinnostaa, niin tarjoa/tule katsomaan. Autonhan lopullisen kunnon näkee vasta paikan päällä. Voin taata, että se on todella hyvä. Tosiaan, kun olen muuttamassa, niin se jää tarpeettomaksi - muuten en sitä vielä vaihtaisi missään tapauksessa.
Hei!
Kerrassaan siisti peli sinulla myynnissä. Oletko milloin muuttamassa maasta pois?. Eli ihan kiireellisyyttä tässä kyselen, ellei auto jo ole myyty. Onko Huoltokirjaa?..Onko mitään vikoja?
Auto on edelleen olemassa. Muutama henkilö on siitä ollut jo erittäin kiinnostunut, mutta ei ole vielä ehtinyt käydä katsomassa.
Auton historiasta sen verran, että se on alunperin ollut Postilla leasingautona yhdellä ihmisellä(jokin ylempi toimihenkilö/virkamies tms.). Ostin sen itse 2001 alkukeväästä. Tuolloin mittarissa oli muistaakseni noin 105000km (täytyy tarkistaa...). Parin päivän päästä ostopäivästä ilmeni outo vika: Oli ensin kostea päivä, sitten yhtäkkiä pakkanen nousi 25 asteeseen. Mittaristo lopetti silloin toimintansa. Posti vaihtoi autoon uuden mittariston ja kilometrit nollaantuivat. Tällä hetkellä mittarissa on siis noin 34000km. Vastuksena kysymykseesi huoltokirjasta: Huoltokirja löytyy ja siinä on leimoja aina mittariston vaihtoon asti (eli mittariston vaihdosta on merkintä). Sen jälkeen olen korjannut itse kaikki viat. Vaihtanut jarrupalat ja -nesteen, jäähdytysnesteen, öljyjä tietty.
Kilometrit on aina katsottu katsastuksen yhteydessä ja niistä saa siis virallisen varmistuksen ajalta, jota huoltokirja ei kata niin ajoneuvohallintakeskukselta.
Syy, miksi olen ajanut autolla niin vähän, oli että olin aiemmin töissä Helsingin keskustassa ja töihin oli järkevämpi mennä julkisilla. -Eli suurin osa kilometreistä on tullut tässä viimeisen puolentoistavuoden aikana.
Ainoa vika mikä autossa on ollut, ilmeni 2003 syksyllä: se ei lähtenyt hyvin käyntiin. Vika korjaantui kun käytin auton VW-auton huollossa. Ajonestolaitteeseen oli tullut jokin vika. Nyt ei ole ollut enää mitään ongelmaa. Auto toimii loistavasti ja en sitä olisi myymässä, ellen olisi lähdössä toiseen maahan.
Lisäyksenä edelliseen, että autolla oli ajettu n.117000km, kun mittaristo on vaihdettu ja tällä hetkellä mittarilukema on n.36000km. Eli sillä on kokonaisuudessaan ajettu 153000km. Ostaessani autoa, sillä oli ajettu siis vähän alle 117000km ja olen itse ajanut sillä vajaat 40000km. Se on erittäin hyväkuntoinen.
Siisti auto sinulla. Ostaisin jos autonvaihto olisin ajankohtainen. Nykyinen Ventoni on kuitenkin sen verran hyvässä kunnossa vielä että sillä ajaa vielä muutaman vuoden. Tilaahan tuossa Passatissa olisi tietenkin enemmän ja ei kai se kuluta polttoainetta juuri sen enempää kun Ventokaan.
Ventoa on myyty samalla 1.8 litran koneella. Kulutus on varmaankin aika lähellä sama. Passat on tietty isompi auto ja kuluttaa jo painon puolesta hieman enemmän. Toisaalta Ventoa tulee varmaan ajettua enemmän kiihdytellen, kun ei kori paina, jolloin myös kulutus kasvaa - Passat on enemmän laiska kiihtymään. Kulutus on ollut keskimäärin tuossa 8 litraa sadalla. Matka-ajossa päässee 6 litraan.
Joo. Myyty on.