Eli vanha 80 gt kovo jo pullollaan, laittaisin uuden 160 Gt maxtorin sen rinnalle. Mutta miten? Jumppereilla slaveksi, sen verran tiedän. Mutta moneenko osaan se kannattaisi osioida? Vai kannattaako, kun windows on alkuperäisellä C-levyllä, ja tähän tulee vain tiedostoja.
Ja ennenkaikkea: kun levy asennettu, ja käynnistän koneen, niin miten sitten pitää toimia, askel askeleelta? Alustus miten? osiointi miten? Tunnistaako xp sp1 tuon levyn heti? Ym?
Kiitos, jos jaksatte vastata, vanhoista en oikein selkeästi kaikkea löytänyt. Ja suuri osa ohjeista koskee jotain vanhoja käyttiksiä.
Ja ennenkaikkea: kun levy asennettu, ja käynnistän koneen, niin miten sitten pitää toimia, askel askeleelta? Alustus miten? osiointi miten? Tunnistaako xp sp1 tuon levyn heti? Ym?
Kiitos, jos jaksatte vastata, vanhoista en oikein selkeästi kaikkea löytänyt. Ja suuri osa ohjeista koskee jotain vanhoja käyttiksiä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
no eipä siinä muuta kun vaan tosiaankin säädät sen slaveks jumppereilla. oikeat jumpperiasennot näet kovalevysi kylestä. sit koneeseen kiinni ja sitte alustus (hoituu vaikka ihan widowsissa; kovon päällä oikeeta nappia painamalla ja valikosta: alustus) ja osiointiin itte oon käyttäny tota: http://www.partition-magic-download.com/
että
1. formatointi ja
2 osionti ...... eipä taira onnaa.
Ellei levyllä oo jo valmiiks ""primääristä dos partitiota "tai jot sellasta"" nii se pitää fdiskillä tehä ja tuskin xp sallii fdiskiä partition makik voi tehä vain niitä lisäkkeitä.
xp:s voi formatoida kyllä.
ja lyön vetoa että esim. dos 6.22 version fdisk EI löydä 160 Gb kovoa OIKEIN. mutta xp:n mukana tullut löytää koska ite asensin ja osion just äsken 180Bg kovon.
ja kannattaa emolevyn manuaalista EKAKS varmistaa että se toimii. koska xp kyllä tukee ja sellasta 160 Gb kovoa mutta emolevy ei pakosta.
ETTÄ VARMISTA EMON MANUAALISTA EKAKSS.
Paikallaan on, ja pelittää, jippii! Kitos vaan.
Tosin hikan lisäohjeita vaati vielä, omattietok--> hallinta jne, hetken ihmettelin mistä löytyy alusta-nappi, mutta kyllä se sitten. Ja osiointi kävi siinä samalla, pistin 3 palaseen. Eli ihan widowsissa pelitti.Ja jopa toimii. Tuota emon tukea en älynnyt varmistaa etukäteen, mutta sielläpä nyt on. Ja kone on alle 2 v, jotoin toivoinkin ettei mitään ongelmia siinä tule.
käypäs lukaseen tuolta partition magicin sivuilta vaikka mitä ominaisuuksia siitä löytyypi ja kyseenalaista vasta sitte..
oo kertaakaa käyttäny partition makikkia, ENKÄ KÄYTÄ
en itte enää ikinä osta. Juuri tuollainen 160-gigainen levisi täynnä tavaraa. Samsungit ovat halvempia ja ilmeisesti parempaa laatua.
Ennen. Ja minä taas kuulin, että seagate ei kestä, ja että samsungilla tulee erityisesti lämmön kanssa ongelmia. Joku haukku IBM:ää. Joku kehu.
Ja p-t. Mulla on aiempi Maxtor, ja on pelittänyt kuin unelma. Joku aina hajoo, joku kai voi kestää tolkuttomankin kauan. Sarjatuotantoa.
Ps. Ja samsung.... johan siin on niin ällö nimikin, tulee aina joku kim el sung mieleen.... ;)