Päivää.
Kumpi olisi parempi hankinta, moottorikelkka vai isomoottorinen mönkijä? Tulee lähinnä työkäyttöön itselleni. Kokemuksia ja perusteluja hankinan mielekkyydestä, kiitos.
Kumpi olisi parempi hankinta, moottorikelkka vai isomoottorinen mönkijä? Tulee lähinnä työkäyttöön itselleni. Kokemuksia ja perusteluja hankinan mielekkyydestä, kiitos.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nuita on ehkä vähä hankala vertailla,kelkka on parempi talvella mut sillä ei taas kesällä voi ajaa,ja mönkijällä taas ei hangess pääse. Jos teet töitä kesäsin ja talvisin niin taidat joutuu ostamaan molemmat.
eikös noilla mönkijöillä pääse aika hyvin lumessakin? Ainakin mitä olen "myyntitykkien" suusta kuullut niin 20-30 cm lunta ei haittaa menoa yhtään. Eri asia on sitten kun lyödään puukärry perään ja kärryyn puita 2-3 mottia. Ja eikös kelkka vaadi jonkun verran lunta ennenkuin sillä pääsee menemään. Käytön pitäisi kyllä olla lähes ympärivuotista, joten kelkka ei tunnu ainakaan tässä vaiheessa mielekkäälle.
Kommentteja/kokemuksia odotellen
Niin kyllä se ilman lastia menee vaikka ois vähä hankeekin,mut tarkotinki että lastin kanssa ei maha oikeen olla hyvä.
Ei se kelkka hirveesti lunta tarvii että sillä pääsee,kuhan ei tajuttomasta risukosta aja ni pääseehän sillä vähemmälläkin lumella.
ei nistä töihin ole voit sää niillä leikkiä,päivä menee mukavasti.jollekki eläkeläiselle se vois sopia.mutta hevonen on parempi.
ei noista kummastakaan tosimielessä ole kuin leluiksi .traktori on ainut jolla pärjää mettässä kesät talvet.käyttö on halpaa ja puita kulkee mukana kuinka paljon.ja käyttöikä on leluihin verrattuna sanoinkuvaamaton.parilla kolmella tonnila saa hyvän raksan ja peräkärryn.
Itse olin saman kysymyksen edellä, vanha kelkka rupeaa ratkeilemaan liitoksistaan ja uutta oltiin hankkimassa. Toisin kävi ja päädyttiin mönkijään. Mietippä onko niitä puita kiva lapioida lumen alta ja sitten sormet ja varpaat jäässä ajella pakkasella, kun saman voi tehdä kesällä. Huonoista paikoista sitten pikkupakkasella ennen kuin lunta on hirvittävästi. Jos omistat pihaa, niin mönkkärillä on kivempi kolata kuin käsin. Aurasarjan saat 500 eurolla. Mönkijän ja kelkkojen hinnat on niin lähellä toisiaan ettei hinta ole varmaan este ja mönkijän saa jopa verotukseenkin. Nyt kannattaa kysyä ns. talviehtoja mönkijöihin.
Kiitos kaikille vastauksista. Sekä kelkkaa että mönkijää tuli testattua käytännössä. Valinta meni mönkijään. Tuntuu olevan monikäyttöisempi kuin kelkka. Mönkkäri meni tukkikärry perässä yhtä hyvin kuin kelkkakin, jopa paremmin. Lunta oli n. 20 cm. Lisäksi pitää harkita tuota auravarustusta.
Rakenna mönkijään telat tai osta ;jos on yksi akseli takana niin tee apu-akseli tai siis pyörät eli 6 pyöränen kyllä menee hangessa kuin keuhkotautinenANOPPI
Jos haluat kunnon mönkijän niin rakenna itse. sillä lailla saat parhaan. olen nähny ite rakennettuja ja ne yleensä menee eikä meinaa.