kanelit

moi!kuinka usein pitäis antaa matolääkettä vuodessa kanille? mulla on sisäkani
1101
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tiettävästi kaksi kertaa vuodessa. Keväällä huhtikuussa ja syksyllä silloin kun ei enää ulkoa saa viherravintoa, eli esim. loka-marraskuussa.
Tietenkin yksityiskohtaisempi ohjeistus on paikallaan silloin, kun kani syö jatkuvasti (ulkoa kerättyä) viherravintoa. Jos merkkejä madoista ei ole, niin lääkitys on tarpeeton. Em. merkkejä ovat yllättävä laihtuminen, turkin huonovointisuus ja jatkuva kova nälkä. Vain harvoin em. toteutuu, etenkin kun omistaja pesee (ja kuivaa) hyvin ulkoa keräämänsä viherravinnon. Sitä ei saa kerätä paikoista, joihin koirilla ja kissoilla on tapana tehdä tarpeensa tai vilkkaasti liikennöityjen ajoteiden varsilta.

Apteekista saatava kissojen matolääke Axilur käy myös kaneille. Sitä saa ilman reseptiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piia kirjoitti:

moi!kuinka usein pitäis antaa matolääkettä vuodessa kanille? mulla on sisäkani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu