Käytin vuoden verran pillereitä ja sitten lopetin
ne joksikin aikaa. Aloitin vasta uudelleen
toisella merkillä. Olen syönyt ensimmäisen
liuskan kohta kokonaan ja olen huomannut oudon
sivuvaikutuksen(?). Minulla tulee nimittäin koko
ajan hieman vuotoa. Päivääkään ei ole pillereiden
aloituksesta kulunut ilman minkäänlaista vuotoa.
Ymmärrän kyllä sen että välillä saattaa alussa
sivuvaikutuksena olla pientä välivuotoa, mutta
että sitä tulee koko ajan ja näin kauan?!?Ja
erityisesti seksin jälkeen sitä tuntuu tulevan
melko runsaastikin..Sidettä ei kuitenkaan
tarvitse käyttää.Toisella merkillä minulla ei
ollut ollenkaan välivuotoa.
Ei jollakin muulla sattuisi olemaan samanlaisia
kokemuksia?
ne joksikin aikaa. Aloitin vasta uudelleen
toisella merkillä. Olen syönyt ensimmäisen
liuskan kohta kokonaan ja olen huomannut oudon
sivuvaikutuksen(?). Minulla tulee nimittäin koko
ajan hieman vuotoa. Päivääkään ei ole pillereiden
aloituksesta kulunut ilman minkäänlaista vuotoa.
Ymmärrän kyllä sen että välillä saattaa alussa
sivuvaikutuksena olla pientä välivuotoa, mutta
että sitä tulee koko ajan ja näin kauan?!?Ja
erityisesti seksin jälkeen sitä tuntuu tulevan
melko runsaastikin..Sidettä ei kuitenkaan
tarvitse käyttää.Toisella merkillä minulla ei
ollut ollenkaan välivuotoa.
Ei jollakin muulla sattuisi olemaan samanlaisia
kokemuksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kannattaa kysyä lääkäriltä tai apteekista.
ilmeisesti tuo merkki ei sovi sulle, kannattaa
vaihtaa.
...sanotaan, että ota heti yhteyttä lääkäriisi,
jos sinulla esiintyy pillereiden käytön aikana
jatkuvaa vuotoa. Nyt siis vaan puhelin kauniiseen
kätöseen.
Olen syönyt kohta puolivuotta yhtä merkkiä ja
alussa mulla kesti menkat ehkä 3-4 viikkoa (tai
ei varsinaisesti menkat vaan just sitä pientä..)
No päätin jatkaa ja katson nyt kesän yli, mutta
jos tämä ei tästä tasaannu( hormonit on edelleen
sekaisin) niin vaihdan merkkiä. Kannattaisi
sunkin harkita?
Tietysti asia kannattaa selvittää mutta ajattelin
vain kysellä että onko muilla vastaavia
kokemuksia, koska täällä terveyden hoitaja ei ole
tavattavissa kesäaikaan kuin kerran viikossa
parin tunnin ajan ja muillakin tuntuu olevan
kysyttävää.. :)
Mulla kävi ihan samalla tavalla eli vuotoa kesti
koko kuukauden joka päivä...
Meni hermot ja vaikka ohjeissa lukeekin että
vuotoa voi tulla nesimmäisinä kuukausina, niin
päätin vaihtaa takaisin vanhaan merkkiin koska
sen käytön alku vaiheissa mulla ei ollut
samanlaisia oireita.
Nyt käytän Melianea ja se "huono" merkki oli Tri
Femoden.
Käytä samaa pilleri merkkii, mikä sulla oli ennen
tota, mitä sä nyt käytät.. Katsos, kun kaikki
pillerit ei käy kaikille!! Sen takii siin on aina
se 3kk:n ilmaset pillerit, jonka aikana myös
katotaan, että sopiiko pillerit.. En kattonu,
mitä muut on vastannu, mut jos oon oikees ja
luulen olevani oikees, niin miks helvetissä
naiset ei kysy asiaa.. Ja miks pitää vaihtaa
pilleri merkkii? Sitä mä en sitte tiiä.. Onko
pakko vaihtaa pilleri merkkii jonkin aijan pääst?
JOS ei ole, niin siirry takasin siihen merkkiin,
mikä sulla oli!!
Syy vaihtamiseen on yksinkertainen:minulla on
niin mielettömät kuukautiskivut ja edellinen
merkki ei vaikuttanut niihin, lisäksi edellisestä
merkistä ei ollut apua iho-ongelmiini.
Uudet pillerit voi aiheuttaa tota... jos ei ekan
kuun aikana lopu, siis et toisellakin levyllä
jatkuu sama, ilmottele gynikselle, ne auttaa.
Hyviä jatkoja!