hiihdon lama jatkuu

Yksi polttava kysymys mieshiihdon kohdalla on se, miksi Mika Myllylä, Jari Isometsä ja Janne Immonen ovat valovuosien päässä siitä vauhdista, joka heillä oli ennen Lahden MM-kisoja ja niiden aikana.
Asiantuntijoilla on lamakauteen mielenkiintoinen teoria. Kyse ei heidän mukaansa ole välttämättä kunnon puutteesta, vaan henkimaailman asioista katumus puuttuu tekosistaan yhdistettynä kilpailutilanteeseen.
5370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miksi isojen miesten pitäis uikuttaa, ulista, itkeä, ripotella tuhkaa niskaan kärsityn tuomion jälkeen, vai mitä tarkoitit katumuksella? Esitä asiat selvällä suomenkielellä.
Mitä heidän tulee mielestäsi tehdä? Kuinka monta sekuntia kilometrillä meno petraantuu, tämän toimenpiteen jälkeen?

Äänestä
  • Puhtaalla omallatunnolla olisi kevyempi hiihdellä.Jospa se hiihtovauhti on Karpaaseilla huono johtuen huonosta omatunnosta.

    Äänestä

  • petraantua kirjoitti:

    Puhtaalla omallatunnolla olisi kevyempi hiihdellä.Jospa se hiihtovauhti on Karpaaseilla huono johtuen huonosta omatunnosta.

    Jospa syy on siinä ettei se hiihto kiinnosta enää niin paljoa kun ei saa rahhoo kuten ennen, ei ole kunnon sponsoreita ei mitään. Menee energiaa ihan turhiin juttuihin ja murehtimiseen ja yksinkertaisesti se suks ei luista ilman epoo jos ei harjoitella kunnolla. Ota huomioon sekin että nämä karpaasit ovat nykyjään 3-4 vuotta vanhempia kuin lahes 2000vuonna. Alkavat olemaan hiihtäjiks jo aika iäkästä sakkia, vaikka hullultahan se kullostaa puhua näin kolme-vitosista miehistä.

    Äänestä

on ilmeisesti katunut.

Äänestä

Miksi aina täytyy vatvoa samaa vanhaa paskaa? Ois parempi keskittyä nykyaikaan. Mutta ehkä niiden miesten vauhdin puute johtuu siitä (tämä on vain oletus) että ne ei oo päässy testaamaan sitä kahden vuoden kilpailukiellon aikana, sillon kun niillä ei oo ollu mitään asiaa kilpailemaan. Jotkut on huipulla pidempään, toiset vähemmän aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elohiiri kirjoitti:

Yksi polttava kysymys mieshiihdon kohdalla on se, miksi Mika Myllylä, Jari Isometsä ja Janne Immonen ovat valovuosien päässä siitä vauhdista, joka heillä oli ennen Lahden MM-kisoja ja niiden aikana.
Asiantuntijoilla on lamakauteen mielenkiintoinen teoria. Kyse ei heidän mukaansa ole välttämättä kunnon puutteesta, vaan henkimaailman asioista katumus puuttuu tekosistaan yhdistettynä kilpailutilanteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu