Miten tiedostot koneesta toiseen?

Saanko siirrettyä vanhojen tietokoneideni tiedostoja uudelle koneelleni ilman kovalevyjen siirtämistä? Korput on vähän turhan pieniä, kun siirrettävää on kuitenkin yli 5 gigaa. Uudessa koneessa on käyttikseni Windows XP, vanhoissa Windows 98 ja toisessa niistä on sellainen ongelma ettei siihen voi asentaa mitään ohjelmia (kone sekoaa heti). Olen joskus kuullut USB:n kautta toimivasta "kaapelista" tms., jolla tiedonsiirto onnistuisi, mutta täytyykö sitä varten asentaa joku ohjelma? Onko tähän jotain muuta ratkaisua? En ole mikään tekniikkaihminen, joten jättäisin tietokoneiden sisusten rukkailun mieluusti sikseen.
3405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

LapLink-niminen ohjelma on olemassa, jonka avulla kaapeliteitse siirretään tiedostoja koneesta toiseen.

Äänestä

Kovalevyjen kytkeminen on tosi yksinkertaista. Jos tunnistat komponentin, olet jo pitkällä.
Pikaohje: (virrat pois kummastakin koneesta ja virtapiuhat irti!)
hanki pieni ristipäinen ruuvari. tuo koneiden luo riittävästi valoa. avaa koneen koppa. katso millaiset piuhat kovalevyyn johtaa, ja merkitse teipillä uuden koneen sisuksista löytyvät vastaavan näköiset piuhat.

irroita vanhan kiintolevyn piuhat (litteä ide-kaapeli sekä mustakeltapunainen virtajohto)

ruuvaa vanha kovalevy irti rungosta. Se on jonkinlaisessa kehikossa. uudemmat kovot ovat usein näppärässä siirtokelkassa.

uudessa koneessa on yksi kiintolevy ns. masterina, ja vanha kiintolevy kytketään sen kanssa samaan ide-piuhaan ns. slaveksi. piuhojen kiinnityskohtien lähellä on kovalevyn ns. jumpperit, eli pienet muoviset nippelit, jotka yhdistävät kaksi "pinniä" eli piikkimäistä johdinta toisiinsa. Näillä jumppereilla säädetään master/slave -asetus. paikallista kovon kyljestä ohje jumppereiden kytkemiseksi. säädä vanha levy slaveksi.

uuden koneen kiintolevyn litteä ide-piuha sisältää toisenkin liittimen, joka on joko jo käytössä, jos uudessa koneessa on toinenkin kiintolevy, tai sitten se roikkuu vapaana.
jos se on vapaana, kytke vanha levy siihen. liitä myös virtajohto.
jos uuden koneen ide-piuhan kummatkin liittimet ovat jo käytössä, sinun täytyy katsoa, kumpi uusista levyistä on master ja kumpi slave. irrota slave ja laita vanha tilalle vastaavasti.

nyt pitäisi koneen käynnistyessä vanhan levyn näkyä omalla kirjaimella resurssienhallinnassa, ja pääset käsiksi levyn sisältöön.
kopioituasi tarpeellisen aineiston turvaan formatoi vanha levy jos sitä ei enää tarvita omassa käytössäsi. näin estät henk koht tietojen jäämisen seuraavalle omistajalle. parempi vielä jos hankit ohjelman joka ylikirjoittaa formatoidun kovalevyn niin ettei sieltä saa enää tongittua mitään (formatointi ei sinänsä tuhoa tietoa vaan merkitsee tiedon paikan tyhjäksi. vasta kun uutta tietoa kirjoitetaan siihen kohtaan, vanha tuhoutuu).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Torsti kirjoitti:

Saanko siirrettyä vanhojen tietokoneideni tiedostoja uudelle koneelleni ilman kovalevyjen siirtämistä? Korput on vähän turhan pieniä, kun siirrettävää on kuitenkin yli 5 gigaa. Uudessa koneessa on käyttikseni Windows XP, vanhoissa Windows 98 ja toisessa niistä on sellainen ongelma ettei siihen voi asentaa mitään ohjelmia (kone sekoaa heti). Olen joskus kuullut USB:n kautta toimivasta "kaapelista" tms., jolla tiedonsiirto onnistuisi, mutta täytyykö sitä varten asentaa joku ohjelma? Onko tähän jotain muuta ratkaisua? En ole mikään tekniikkaihminen, joten jättäisin tietokoneiden sisusten rukkailun mieluusti sikseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu