Hoasin solouista löytyy varmaan kokemuksia moneen lähtöön. Haluatko kertoa omasi? Olen juuri hakemassa solu asuntoa. Mitä aluita kannattaa välttää? Entä missä on hyviä asuntoja? Mitä muuta kannattaisi huomioida solua haettaessa?
hoasin solut
kokemuksia?
2553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on Hoasin solusta hyviä kokemuksia. Asuin vajaat kaksi vuotta solussa Malminkartanossa. Solun sain nopeasti, pääsin muuttamaan kahden viikon päästä hakemuksen jättämisestä. Ainoana toiveena minulla oli kahden hengen solu (ajattelin, että silloin asuminen sujuisi helpommin).
Sainkin kahden hengen solun, jossa viihdyin erinomaisen hyvin. Kämppikseni oli vallan ihana, eikä naapureistakaan ollut juuri harmia, mitä nyt meteliä satunnaisesti viikonloppuisin.
Itse asun Espoon Vieraskujalla ja tämä on ainakin rauhallinen paikka mitään meteliä ei ole kuulunut 3 vuoteen. Asun 3 hengen solussa ja viime kesänä kaikista soluista laitettiin keittiöt ja wc-tilat yms. yhteiset tilat uusiksi ja seinät maalattiin ja lattiamatot uusittiin porraskäytävät maalattiin ja hissit modernisoitiin ym.
Eli tervetuloa uusittuihin siisteihin soluihin rauhalliselle alueelle hintaa on 185 €/kk
Kauppoja löytyy (Espoontorin kauppakeskus) ja eri virastot on lähellä samoin juna ja bussipysäkit. Lepuskiin (Leppävaaran) pääse junalla n.10-15min