Voidaanko sakottaa, pakottaa tyhjentämään muisti kamerasta, ottaa kamera pois? Eli voiko vanhoja, käytössäolevia vankiloita kuvata? Mitä sanoo Laki?
Vankiloiden kuvaaminen?
kuvailija
41149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Soita poliisilaitokselle ja kysy asiaa. uskoisin että sieltä saat asiantuntevampaa tietoa kuin täältä.
Lupa vankilan kuvaamiseen pitäisi pyytää vankilan johtajalta tai muulta vastaavalta. Minun mielestäni niitä ei saa ihan noin vaan kuvata samoin kun ei käsittääkseni Puolustusvoimien suljetuilla alueilla olevia rakennuksia.
Eihän me sentään missään neuvostoliitossa eletä!
Voit aivan vapaasti kuvata vankiloita, kunhan teet sen vankila-alueen ulkopuolelta, etkä esim. kiipeä tikkailla vankilan muurille. :)
Kenelläkään ei ole oikeutta ottaa sinulta kameraa tai filmiä pois.
Yhtä hyvin saat kuvata puolustusvoimien rakennuksia, kunhan pysyttelet poissa sotilasalueelta, joka on selkeästi merkitty kieltotauluin tai aidattu.
Tavanomaisella optiikalla varustetulla kameralla kuvaamisesta ei tule mitään ongelmia. Kannattaa kuitenkin muistaa, että teknisillä välineillä suoritettava esim. kotirauhan piiriin ulottuva salakatselu on rangaistavaa. Mikäli tällaisesta esitettäisiin tutkintapyyntö poliisille, sinua voitaisi kuulustella ja kuvasi voitaisiin tutkia, mutta mikäli et olisi syyllistynyt tunnusmerkistön mukaiseen rikokseen, saisit kaikki kuvasi takaisin ilman mitään seuraamuksia.
Vankilaa saa valokuvata mutta yhtään ihmistä ei saa näkyä kuvassa vankilan porttien sisäpuolella. Eli ihmisiä lähtökohtaisesti ei kuvassa saa näkyä.