Toiset puhuu paljon sopimuksen kohdasta 3.8 ja toiset väittää ettei sellaista ole. Miten on? Löysin netistä erään sopimuksen jossa se oli. Onko tullut uudempaa sopimusta? Siinä oli päivämääränä 1.10.2003.
acn sopimus
kyselee
6743
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
K.o kohta on sellainen,että ACN varautuu FRIENDS
liittymän väärinkäytön varalta.
ACN ei ole peruuttanut yhdenkään yksityiasiakkaan
liittymää sillä perusteella että hän puhuisi liikaa.Myöskään minkäänlaisia minuuttirajoituksia
ei ole olemassa.Voi olla aivan turvallisin mielin,
ja kilauttaa faijalle ilmaiseksi vielä vaikka
vuonna 2010!
... hövelisti lupailet!
Jos kirjallisesti minulle vakuutat, että acn.N liittymällä vielä vuonna 2010 voin soittaa edelleen ilmaiseksi, niin harkitsen acn:n hankintaa sillä edellytyksellä, että kirjallisesti tuon asian minulle takaat ja asiantilan mahdollisesti toisin ollessa maksat minulle selvällä rahalla vuoden 2010 loppuun nuo mainitsemasi ilmaiset puhelut.
Miten on, tehdäänkö diili? :D
koska te jonotatte vielä niitä ihania liittymiänne
ettekä ole päässeet niin paljon puhumaankaan.
ACN:llä on olemassa minuuttirajoitus ilmaisille puheluille: 1000 minuuttia kuukaudessa ja 100 minuuttia päivässä. Yhtiön sivuilta löytyy asiasta maininta, muttei minuuttirajoituksen määrää. Tässä ACN on tehnyt mokan: vaikka minuuttirajoitus on ymmärrettävä eikä käytännössä rajoita juurikaan normaalikäyttäjän elämää (lähinnä se estää sellaiset hyväksikäyttäjät, jotka muuten jättäisivät vaikkapa tahallaan puhelimen auki), siitä pitäisi informoida asiakkaita ajoissa. Toinen, mistä ACN on liian hiljaa, on jälleenmyyjien vuosimaksu. Sen suuruudesta ei ole tietoa. Olen parhaillaan selvittämässä asiaa.
Mitä tulee ilmaisiin puheluihin muuten, ACN:n sivuilla on mustaa valkoisella siitä, että ennen toukokuuta 2004 Friends -liittymän avanneet saavat puhua keskinäiset puhelut ilmaiseksi niin kauan kuin heillä on liittymä käytössään. Eli lupaus on hyvin sitova ja tarkoittaa, että ACN voidaan haastaa oikeuteen, jos se aikoo rikkoa tämän lupauksen. Aion tulostaa tuon informaation ja säilyttää sen. Saatan ehkä myös hankkia kirjallisen allekirjoituksella vahvistetun paperin aiheesta yhtiön johdolta.
Edun voi menettää vain, jos tuo minuuuttimäärä ylittyy, koska silloin ACN:llä on oikeus vaihtaa liittymätyyppi ACN Primaksi.
Käytännössä siis ACN-littymän ottaminen on kuluttajalle todella kannattava kauppa. Se myös tulee laskemaan muiden operaattorien hintoja entisestään. Sen sijaan jälleenmyyjäksi lähteminen on eri juttu ja sitä tutkin parhaillaan. Yleensä verkostomarkkinointiyrityksien ongelmana on ollut huono tuote ja kalliit hinnat. ACN:llä tuote on hyvä, muusta en vielä tiedä.
Mulla kesti liittymän tulo 4 (neljä) päivää ja ei se oikeastaan haittaa, koska nyt puhun noin 50 % puheluistani ilmaiseksi. Kiitos ja näkemiin.
Hyvää ja asiallista puhetta.Tutki asioita
objektiivisesti ja kerro muillekin tuloksista.